Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. december 2015, 10:07

Štartuje súťaž v skokoch na lyžiach Turné 4 mostíkov

V nemeckom Oberstdorfe pondelkovou podvečernou kvalifikáciou bez slovenskej účasti odštartuje 64. ročník.

Oberstdorf 27. decembra (TASR) - V nemeckom Oberstdorfe pondelkovou podvečernou kvalifikáciou bez slovenskej účasti odštartuje 64. ročník Turné štyroch mostíkov v skokoch na lyžiach. Úvodný vrchol sezóny nemá jasného favorita, najväčším kandidátom na zisk sošky zlatého orla je však Slovinec Peter Prevc, ktorý môže ukončiť sedemročnú rakúsku hegemóniu. 

Obhajcom trofeje je Stefan Kraft. V roku 2014 sa z víťazstva nečakane tešil Thomas Diethart, v rokoch 2013 a 2012 Gregor Schlierenzauer, predtým si trofeje odniesli Thomas Morgenstern, Andreas Kofler a Wolfgang Loitzl. Kraft sa v januári v Bischofshofene postaral o celkovo 16. rakúske celkové víťazstvo na Turné, skokanská veľmoc číslo jeden tak v historickej tabuľke dostihla Fínov.

Prevc v tejto sezóne vyhrali tri podujatia Svetového pohára a má šancu stať sa druhým slovinským celkovým víťazom Turné po Primožovi Peterkovi. V prognózach je však opatrný. "Turné je špecifické podujatie. Je to desaťdňová štreka, počas ktorej si ani trochu neoddýchnete. Cestujete z jedného dejiska do druhého, presúvate sa z hotela na hotel. Je to náročné aj na psychiku. Stačí jeden pokazený skok a je po nádejach. V príprave som urobil všetko pre úspech, rozhodne sa však až na mostíkoch," povedal Prevc pre slovinské médiá.

Pre trénera rakúskej reprezentácie Heinza Kuttina je Prevc favoritom. "Skáče senzačne a podáva konštantné výkony. Nebude ľahké zdolať ho, potešiteľné však je, že forma a sebavedomie mojich zverencov stúpajú. Na Turné sa vždy dokážu vyhecovať k výborným výkonom," citovala agentúra APA slová Kuttina, ktorý zaradil do nominácie aj Schlierenzauera. Dvojnásobný šampión si dal v decembri trojtýždňovú pauzu, v Oberstdorfe sa však vráti do súťažného kolotoča.

Kraft zatiaľ iba hľadá formu z minulej sezóny, pred Turné však tvrdo trénoval a na nemeckých a rakúskych mostíkoch chce prehovoriť do poradia na popredných priečkach. "Verím, že na Turné opäť ukážem, čo vo mne je. Som optimista. Keď o niečo ide, dokážem zo seba vydať maximum a predviesť najlepšie skoky," zdôraznil Kraft. Na celkové prvenstvo na Turné si brúsia zuby aj obhajca veľkého glóbusu Nemec Severin Freund, jeho krajan Richard Freitag či Nóri Kenneth Gangnes a Johann Andre Forfang.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

Smer nikdy nepôjde cestou politiky vylučovania spolupráce s inými stranami. Reaguje tak na slová ministra práce Milana Krajniaka, ktorý povedal, že Sme rodina má, pokiaľ ide o povolebnú spoluprácu, tri podmienky a Smer či Republika sa do nich v súčasnosti nezmestia. (tasr)

pred 11 hodinami

Izraelská polícia v sobotu skoro ráno v Jeruzaleme zastrelila muža, ktorý sa údajne pokúsil vytrhnúť zbraň policajtovi hliadkujúcemu pri vchode na posvätnú Chrámovú horu. Incident vyvolal obavy z ďalších násilností v čase zvýšeného napätia. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.