Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2021, 19:24

Pfizer a Sputnik začali upravovať svoje vakcíny na variant omikron

Experti už podnikli prvé kroky na ceste k možnej modifikácii vakcíny. Výsledky, ktoré ukážu, či je takáto modifikácia možná, majú byť známe do dvoch týždňov.

Americko-nemecké konzorcium Pfizer/BioNTech aj vývojári ruskej vakcíny Sputnik V v pondelok oznámili, že začali pracovať na nových verziách svojich očkovacích látok proti koronavírusu, ktoré by boli účinné aj voči novému variantu omikron. Použili by sa v prípade, keby doterajšie očkovacie látky dostatočne nezaberali, informovala agentúra AFP.

Generálny riaditeľ spoločnosti Pfizer Albert Bourla pre stanicu CNBC uviedol, že jeho firma začala už v piatok testovať svoju vakcínu na variante omikron, ktorý sa objavil najprv v Juhoafrickej republike.

„Nemyslím si, že súčasné vakcíny už nebudú poskytovať ochranu,“ povedal Bourla. Podľa neho sa však môže ukázať, že úroveň ochrany bude nižšia, čo by znamenalo, že „musíme vyvinúť novú vakcínu“.

Experti už podnikli prvé kroky na ceste k možnej modifikácii vakcíny. Výsledky, ktoré ukážu, či je takáto modifikácia možná, majú byť známe do dvoch týždňov.

Bourla zároveň vyjadril presvedčenie, že liečivo proti covidu s názvom paxlovid od firmy Pfizer bude účinné aj voči novým mutáciám vrátane variantu omikron.

Ruský štátny investičný fond (RDIF), ktorý Gamalejovovmu vedeckovýskumnému inštitútu v Moskve poskytol finančnú podporu pri vývoji vakcíny Sputnik V, v pondelok oznámil, že „už spustil vývoj novej verzie vakcíny Sputnik adaptovanej na omikron“.

Inzercia

Zároveň však dodal, že spomenutá ruská vakcína je voči novému variantu odolná. „Gamalejovov vedeckovýskumný inštitút je presvedčený, že Sputnik V a Sputnik Light neutralizujú omikron, keďže majú najvyššiu účinnosť i voči iným mutáciám,“ povedal šéf RDIF Kirill Dmitriev.

„Niekoľko stoviek miliónov dávok vakcín Sputnik (zameraných na variant) omikron bude na medzinárodný trh možné dodať už do 20. februára 2022, pričom na budúci rok budú dostupné vyše tri miliardy dávok,“ uviedol RDIF vo vyhlásení. Nová verzia vakcíny by podľa RDIF mohla byť na masovú výrobu pripravená už o 45 dní.

Americká farmaceutická spoločnosť Moderna v piatok oznámila, že začala vyvíjať posilňujúcu dávku vakcíny proti novoobjavenému koronavírusovému variantu omikron, ktorý je nákazlivejší než v súčasnosti celosvetovo dominantný variant delta.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v pondelok vyhlásila, že variant omikron predstavuje „veľmi vysoké“ globálne riziko nárastu infekcií, ktoré môže mať „závažné následky“ pre niektoré oblasti.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 6 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva