Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2021, 16:27

Budapeštiansky samit prezidentov V4

Čelíme mnohým krízam, potrebujeme sa zomknúť, uviedla Čaputová

Čelíme mnohým krízam, potrebujeme sa zomknúť, uviedla Čaputová

Foto TASR/AP

Hlava štátu Slovenska ocenila zhodu prezidentov Vyšehradskej štvorky na iniciatíve, v rámci ktorej chcú vyzvať občanov svojich krajín, aby sa dali zaočkovať.

Svet čelí mnohým krízam, svet sa mení, výzvy, ktoré pribúdajú, sú početnejšie a zložitejšie. Preto je potrebné zomknúť sa, spolupracovať v duchu zakladateľov Vyšehradskej štvorky (V4). Povedala to v pondelok prezidentka Zuzana Čaputová na samite prezidentov krajín Vyšehradskej štvorky v Budapešti.

Čaputová ocenila zhodu prezidentov V4 na iniciatíve, v rámci ktorej chcú vyzvať občanov svojich krajín, aby sa dali zaočkovať proti novému koronavírusu. „Očkovanie považujeme za jedinú a najlepšiu stratégiu, ako predchádzať vážnym ochoreniam.“

K otázke bezpečnostnej situácie na poľsko-bieloruských hraniciach Čaputová povedala, že zneužívanie utečencov bieloruským režimom považujú prezidenti V4 za absolútne neprípustné.

Oznámila, že Česko, Maďarsko i Slovensko vyjadrili Poľsku solidaritu a ponúkli v prípade potreby pomoc. „Hovoríme o ochrane spoločných hraníc v rámci Európskej únie, hovoríme o ochrane hraníc v rámci Severoatlantickej aliancie,“ dodala Čaputová.

Prezidentka reagovala aj na novinársku otázku týkajúcu sa stavu právneho štátu v Poľsku a Maďarsku. Čaputová povedala, že Slovensko sleduje diskusiu v rámci Európskej únie týkajúcu sa otázok právneho štátu.

„Vďaka dobrým vzájomným vzťahom a otvorenému dialógu môžeme hovoriť aj o témach, na ktoré nemáme jednotný názor. Hovorila som dnes aj o téme právneho štátu. Rešpektujeme vnútropolitický vývoj v jednotlivých krajinách, zároveň sledujeme dialóg v otázke právneho štátu v rámci EÚ, ako aj medzi jednotlivými inštitúciami a členským štátmi,“ konštatovala.

Inzercia

Viesť dialóg na akúkoľvek tému je podľa jej slov absolútne legitímne, súčasne je však potrebné, aby neboli spochybňované základné hodnoty a základné právne rámce, na ktorých je EÚ postavená.

Na otázku zareagoval aj maďarský prezident János Áder, ktorý podčiarkol, že v tejto otázke nie je potrebné žiadne spoločné vystupovanie, pretože podľa jeho slov žiadne problémy nie sú v Poľsku a ani v Maďarsku.

Prezidenti hovorili aj o prítomnosti ruských vojsk na hranici s Ukrajinou, o klimatickej kríze, o hospodárskych výzvach krajín tohto zoskupenia aj z globálneho hľadiska, ale aj o šíriacich sa dezinformáciách a polarizácii spoločnosti.

Prezident Českej republiky Miloš Zeman sa k rokovaniam s prezidentom Poľska Andrzejom Dudom, maďarským prezidentom Jánosom Áderom a so slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou pripojil z Prahy prostredníctvom videohovoru.

 

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 5 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

pred 6 hodinami

Predsedníčka českej snemovne Markéta Pekarová Adamová príde v pondelok na Slovensko. Pricestuje vlakom. Na Bratislavskom hrade ju privíta predseda parlamentu Boris Kollár. Súčasťou pracovného programu je aj pietne uctenie pamiatky zavraždeného novinára Jána Kuciaka. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva