Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. november 2021, 10:38

Nadmerné úmrtia

Koronavírus sa v októbri opäť podpísal pod nadúmrtnosť Slovákov

Najvýraznejšia bola v skupine mladších seniorov, teda od 65 do 74 rokov.

Koronavírus počas októbra opäť zvyšoval na Slovensku nadúmrtnosť. V predchádzajúcom mesiaci bol štvrtou najčastejšou príčinou úmrtí na Slovensku. Celková nadúmrtnosť v októbri 2021 na Slovensku dosiahla 16 percent.

Najvýraznejšia bola v skupine mladších seniorov, teda od 65 do 74 rokov. Najhoršia situácia bola v Prešovskom kraji. Počet zomretých bol až o 42 percent vyšší ako v priemere predošlých päť rokov. V pondelok o tom informoval štatistický úrad.

Zvýšený počet zomretých v porovnaní s päťročným priemerom sa v októbri tohto roka prejavil v siedmich slovenských krajoch, pričom dosahoval štyri až 42 percent. Štatistický úrad hovorí, že najhoršia situácia bola v Prešovskom (42 %) a Žilinskom kraji (23 %). Iba v Bratislavskom kraji bol počet úmrtí mierne nižší než priemer predošlých piatich rokov.

Výraznú nadúmrtnosť v Prešovskom kraji ovplyvnil podľa ústavu najmä nárast úmrtí na choroby obehovej sústavy a nádorov oproti predchádzajúcim piatim rokom. V Žilinskom kraji ovplyvnil nadúmrtnosť počas minulého mesiaca najmä nárast úmrtí na nový koronavírus a choroby obehovej sústavy.

Riaditeľka odboru štatistiky obyvateľstva Zuzana Podmanická priblížila, že v októbri koronavírusu podľahlo 439 osôb, teda štvornásobne viac ako v septembri.

„Počet obetí bol o desať percent nižší ako pred rokom v októbri, keď sa začali výrazne prejavovať dôsledky druhej vlny pandémie. Aktuálne sa nový koronavírus vyšplhal na štvrtú najčastejšiu príčinu úmrtia na Slovensku s viac ako osempercentným podielom zo všetkých zomretých, je to výrazný skok za posledné tri mesiace,“ uviedla.

Inzercia

Štatistika zároveň uvádza, že viac ako 4 100 ľudí zomrelo v októbri vo vekovej skupine seniorov nad 65 rokov, čo je oproti päťročnému priemeru o 18 percent viac. Osem z desiatich úmrtí počas minulého mesiaca tvorili osoby práve tejto vekovej kategórie obyvateľov. Najvyššia, a to 24-percentná nadúmrtnosť bola v desiatom mesiaci v podskupine mladších seniorov, teda ľudí od 65 do 74 rokov.

V skupine ľudí od 75 rokov zaznamenali nadúmrtnosť 16 percent. V porovnaní so situáciou v septembri tohto roka sa zvýšila viac ako u mladších seniorov.

Skoro 80 percent obetí koronavírusu tvorili v predchádzajúcom mesiaci osoby nad 65 rokov. Išlo predovšetkým o  seniorov od 75 rokov. Pätinu úmrtí na nový koronavírus v októbri tvorili ľudia v produktívnom veku. Medziročne ich počet vzrástol o takmer desať percent.

Na regionálnej úrovni mal nový koronavírus najväčší podiel na príčinách úmrtí v Žilinskom kraji (14 percent), z ktorého pochádzala takmer štvrtina (23 percent) všetkých zomretých na koronavírus na Slovensku.

Od marca minulého roka ku koncu októbra 2021 spôsobil celkovo koronavírus na Slovensku úmrtie viac ako 15 800 osobám.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Slovensko bude mať na zimnej olympiáde prvýkrát v histórii zastúpenie v ženských boboch. Na februárových hrách v Pekingu sa predstaví Viktória Čerňanská, ktorá získala olympijskú miestenku v súťaži monobobov. (tasr)

pred 5 hodinami

Ak sú so súhlasom vlády a parlamentu na našom území spriatelené vojenské jednotky, dočasne či na konkrétny čas, nejde o stratu suverenity. Ak vláda a parlament majú možnosť zmluvu kedykoľvek vypovedať a cudzie, aj keď spriatelené jednotky požiadať, aby krajinu opustili, nejde o stratu suverenity. Píše Roman Joch.

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva