Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2015, 18:07

Zajtra sa v Slovinsku koná referendum o rodine

Zajtra sa v Slovinsku koná referendum o rodine

Foto: in-portal.hr

Slovinci budú v zajtrajšom referende hlasovať o tom, či má zostať v platnosti zákon umožňujúci rovnakopohlavným párom vstúpiť do manželstva a adoptovať si deti.

O tejto téme pritom v Slovinsku už raz referendum rozhodlo. Stalo sa tak 25. marca 2012, keď občania odmietli zákon, ktorý zrovnoprávňoval rovnakopohlavné registrované partnerstvá s manželstvom muža a ženy vrátane možnosti adopcie detí. K urnám vtedy prišlo 30 percent Slovincov, ktorí v pomere 55 ku 45 percent spomínaný zákon odmietli. 

Začiatkom marca tohto roku však slovinskí poslanci o tejto téme znovu rokovali a schválili zákon umožňujúci manželstvá osôb rovnakého pohlavia opäť s možnosťou adoptovať si deti. Konzervatívni odporcovia v snahe zvrátiť aj tento vývoj zorganizovali petíciu požadujúcu plebiscit v tejto otázke. Následne získali 40 000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.

Odporcovia referenda ostro protestovali. Ako hlavný argument uvádzali najmä to, že o ľudských právach by sa nemalo rozhodovať na základe plebiscitu. Slovinský parlament referendum najprv zákonom znemožnil, napokon však Ústavný súd rozhodol, že ľudové hlasovanie vo veci prebehne. Platné bude vtedy, ak sa na ňom zúčastní aspoň 20 percent všetkých oprávnených voličov.

Slovinskí organizátori oslovili slovenskú Alianciu za rodinu o pomoc, tá im vyjadrila podporu a poskytla im svoj referendový klip. Slovinci ho predabovali do svojho jazyka a používajú ho v kampani, podľa Aliancie má úspech.

TASR, lo

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 21 minútami

Bezpečnostná rada OSN odhlasovala predĺženie misie Organizácie Spojených národov v Afganistane o šesť mesiacov. Zároveň vyzvala militantné hnutie Taliban, aby vytvorilo inkluzívnu vládu. (tasr)

pred 51 minútami

Slovenský cyklista Peter Sagan obsadil druhé miesto v piatkovej 2. etape pretekov Okolo Slovenska. Zopakoval tým svoj výsledok z 1. etapy. Z triumfu sa tešil Nemec Jannik Steimle z tímu Deceuninck-QuickStep. (tasr) 

pred hodinou

Slovenský štvorkajak v zložení Samuel Baláž, Denis Myšák, Csaba Zalka, Adam Botek sa na MS v Kodani prebojoval do A-finále K4 na 500 m. Strieborní medailisti z ME v Poznani vyhrali druhé semifinále s vyše polsekundovým náskokom pred loďou Srbska. Do bojov o medaily postúpili aj Peter Gelle s Ákosom Gacsalom v K2 na 1000 m, keď v semifinále finišovali na druhej priečke. (tasr) 

pred hodinou

Ruský prezident Vladimir Putin odovzdal svoj hlas vo voľbách prostredníctvom internetu. Ide o vôbec prvý prípad, keď ruský prezident nešiel osobne hlasovať do volebnej miestnosti. V utorok šéf Kremľa oznámil, že nastupuje do izolácie po tom, ako boli v jeho okolí potvrdené prípady nákazy koronavírusom. (tasr)

pred 2 hodinami

Dušan Kováčik na konci svojej záverečnej reči povedal, že je nevinný a proces považuje za predčasne ukončený. Dodal, že by sa nikdy nevrátil do prokuratúry. "Hanbím sa, čo sa tam deje. Je to hrozné," uviedol. 

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva