Zajtra sa v Slovinsku koná referendum o rodine

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Zajtra sa v Slovinsku koná referendum o rodine

Foto: in-portal.hr

Slovinci budú v zajtrajšom referende hlasovať o tom, či má zostať v platnosti zákon umožňujúci rovnakopohlavným párom vstúpiť do manželstva a adoptovať si deti.

O tejto téme pritom v Slovinsku už raz referendum rozhodlo. Stalo sa tak 25. marca 2012, keď občania odmietli zákon, ktorý zrovnoprávňoval rovnakopohlavné registrované partnerstvá s manželstvom muža a ženy vrátane možnosti adopcie detí. K urnám vtedy prišlo 30 percent Slovincov, ktorí v pomere 55 ku 45 percent spomínaný zákon odmietli. 

Začiatkom marca tohto roku však slovinskí poslanci o tejto téme znovu rokovali a schválili zákon umožňujúci manželstvá osôb rovnakého pohlavia opäť s možnosťou adoptovať si deti. Konzervatívni odporcovia v snahe zvrátiť aj tento vývoj zorganizovali petíciu požadujúcu plebiscit v tejto otázke. Následne získali 40 000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.

Odporcovia referenda ostro protestovali. Ako hlavný argument uvádzali najmä to, že o ľudských právach by sa nemalo rozhodovať na základe plebiscitu. Slovinský parlament referendum najprv zákonom znemožnil, napokon však Ústavný súd rozhodol, že ľudové hlasovanie vo veci prebehne. Platné bude vtedy, ak sa na ňom zúčastní aspoň 20 percent všetkých oprávnených voličov.

Slovinskí organizátori oslovili slovenskú Alianciu za rodinu o pomoc, tá im vyjadrila podporu a poskytla im svoj referendový klip. Slovinci ho predabovali do svojho jazyka a používajú ho v kampani, podľa Aliancie má úspech.

TASR, lo

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo