Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. december 2015, 18:07

Zajtra sa v Slovinsku koná referendum o rodine

Zajtra sa v Slovinsku koná referendum o rodine

Foto: in-portal.hr

Slovinci budú v zajtrajšom referende hlasovať o tom, či má zostať v platnosti zákon umožňujúci rovnakopohlavným párom vstúpiť do manželstva a adoptovať si deti.

O tejto téme pritom v Slovinsku už raz referendum rozhodlo. Stalo sa tak 25. marca 2012, keď občania odmietli zákon, ktorý zrovnoprávňoval rovnakopohlavné registrované partnerstvá s manželstvom muža a ženy vrátane možnosti adopcie detí. K urnám vtedy prišlo 30 percent Slovincov, ktorí v pomere 55 ku 45 percent spomínaný zákon odmietli. 

Začiatkom marca tohto roku však slovinskí poslanci o tejto téme znovu rokovali a schválili zákon umožňujúci manželstvá osôb rovnakého pohlavia opäť s možnosťou adoptovať si deti. Konzervatívni odporcovia v snahe zvrátiť aj tento vývoj zorganizovali petíciu požadujúcu plebiscit v tejto otázke. Následne získali 40 000 podpisov potrebných na vypísanie referenda.

Odporcovia referenda ostro protestovali. Ako hlavný argument uvádzali najmä to, že o ľudských právach by sa nemalo rozhodovať na základe plebiscitu. Slovinský parlament referendum najprv zákonom znemožnil, napokon však Ústavný súd rozhodol, že ľudové hlasovanie vo veci prebehne. Platné bude vtedy, ak sa na ňom zúčastní aspoň 20 percent všetkých oprávnených voličov.

Slovinskí organizátori oslovili slovenskú Alianciu za rodinu o pomoc, tá im vyjadrila podporu a poskytla im svoj referendový klip. Slovinci ho predabovali do svojho jazyka a používajú ho v kampani, podľa Aliancie má úspech.

TASR, lo

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami

V nedeľňajšom šlágri na futbalových MS v Katare remizovalo v E-skupine Španielsko s Nemeckom 1:1. Štvornásobní majstri sveta Nemci vyrovnali v 83. minúte, keď Niclas Füllkrug odpovedal na presný zásah ďalšieho striedajúceho hráča Alvara Moratu. Nemci sa otriasli po šokujúcej prehre 1:2 s Japonskom a ziskom bodu sa vrátili do boja o postup, hoci im pred záverečnými zápasmi v "éčku" patrí v tabuľke posledná štvrtá priečka. Španieli sú so štyrmi bodmi lídri zoskupenia, nasledujú trojbodové tímy Japonsko a Kostarika. (tasr)

pred 9 hodinami

„Vnútri nemocnice cítite tlak istých štruktúr, ktoré by boli radšej, keby ste robili menej. Keď vám to dennodenne naznačujú, prestane vás to baviť,“ hovorí špičkový neurochirurg, ktorý sa pred tromi rokmi vrátil z Nemecka na Slovensko, aby v ružinovskej nemocnici v Bratislave rozbehol novú neurochirurgickú kliniku. Patrí medzi lekárov, ktorí podali výpoveď, no ešte pred dohodou vlády s odborármi ju napriek podpore požiadaviek stiahol. 

pred 10 hodinami
pred 11 hodinami

Futbalisti Chorvátska zvíťazili v nedeľňajšom zápase F-skupiny na MS v Katare nad Kanadou 4 : 1. Úradujúci vicemajstri sveta prehrávali po bleskovom góle Alphonsa Daviesa, ešte v prvom polčase sa im však podarilo otočiť skóre. Strelecky sa presadili Andrej Kramarič a Marko Livaja, po zmene strán zaznamenal Kramarič svoj druhý gól v zápase a skóre uzavrel Lovro Majer. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.