Homosexuálne manželstvá povolili už aj v Slovinsku

Slovinci v utorok prijali zákon o manželstve homosexuálov a adopciách detí pármi rovnakého pohlavia.

Slovinsko sa stalo jedenástym štátom EÚ, ktorý legalizoval homosexuálne manželstvá. Napriek nesúhlasu konzervatívnych strán a Katolíckej cirkvi poslanci schválili zmeny v zákone o rodine v pomere 51 : 28 hlasom.

V hlavnom meste Ľubľana sa v utorok uskutočnila niekoľkotisícová demonštrácia s názvom Deti sú ohrozené. Organizátori na nej avizovali, že sa pokúsia zozbierať dostatok podpisov na vyhlásenie referenda s cieľom zvrátiť súčasný stav. V minulosti sa už podobné všeľudové hlasovanie uskutočnilo, no nebolo úspešné.

Na zhromaždení sa objavili aj transparenty ako Som matka, nie rodič 2, Chcem byť na svadbe ženích, nie osoba či Je suis deti“. Pred budovou slovinského parlamentu sa počas prejednávania novely zákona zhromaždila aj hŕstka priaznivcov z radov gay aktivistov.

K téme
Aké sú zákony o manželstve a adopciách detí v západnom svete?

Zdieľať

„Slovinsko dnes vstupuje do 21. storočia," vyhlásil ľavicový poslanec Matej Vatovec, podľa ktorého sa krajina vďaka tomuto zákonu stane skutočne tolerantnou krajinou. Predseda jednej z prorodinných iniciatív Thomas Merse si zasa myslí, že zákon dáva prednosť prianiam a záujmom dospelých pred základným právom detí.

V Slovinsku bolo možné uzatvárať registrované partnerstvá homosexuálov už od roku 2006. Posledný prieskum verejnej mienky navyše ukázal, že viac ako 60 percent Slovincov podporuje sobáše homosexuálov.

Daniela Matejovičová

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo