České voľby Koalícia PirSTAN napadla výsledky, žiada o jeden mandát viac

Tvrdí, že volebná komisia pochybila pri prepočte mandátov v druhom skrutíniu. Namiesto jednotlivých krajov mala komisia zohľadniť celorepublikové výsledky.
3 minúty čítania 3 min
Vypočuť článok
České voľby / Koalícia PirSTAN napadla výsledky, žiada o jeden mandát viac
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

Biela vrana Ocenenie získali odbojár Otto Šimko, psychológ Anton Heretik a tri bývalé zamestnankyne SNG

Robert Fico požiadal šéfa NATO Marka Rutteho o posilnenie protivzdušnej obrany Slovenska

Dodávateľ vody v Gaze pozastavil svoje služby po zadržaní zamestnanca Hamasom

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Česká štátna volebná komisia nesprávne spočítala výsledky volieb do Poslaneckej snemovne, tvrdí koalícia PirSTAN, ktorá výsledný počet mandátov napadla na súde a požaduje o jedno kreslo viac. V piatok večer o tom informoval spravodajský portál Seznam Zprávy.

"Podali sme návrh na vyslovenie neplatnosti voľby kandidátov. Sme presvedčení, že volebná komisia si vyložila pravidlá volebného zákona tak, že namiesto korekcie výsledkov rozdelenia mandátov v 1. skrutíniu sa v 2. skrutíniu rozdiely naopak prehĺbili. Náš výpočet (je) ÁNO 71, PirSTAN 38," napísal na Twitteri podpredseda hnutia Starostovia a nezávislí (STAN) Věslav Michalik.

Oficiálne výsledky volieb pridelili hnutiu ANO 72 kresiel a koalícii PirSTAN 37. Koalícia Pirátov a hnutia STAN teraz žiada, aby miesto poslanca Ondreja Babky (ANO) zasadol do dolnej komory parlamentu Miloň Slabý (STAN) z kraja Vysočina.

"Za prepočet mandátov je zodpovedná Štátna volebná komisia. A tá podľa nášho názoru nekonala v súlade s novým volebným zákonom," priblížil Michalik.

Koalícia PirSTAN tvrdí, že volebná komisia pochybila pri prepočte mandátov v takzvanom druhom skrutíniu. Namiesto jednotlivých krajov mala komisia v druhom skrutíniu zohľadniť celorepublikové výsledky, tvrdí PirSTAN.

Podľa výpočtov PirSTAN by poslanca Ondřeja Babku (ANO) mal nahradiť Miloň Slabý (STAN). Poradie by sa navyše zmenilo u kandidátov SPD - Karlu Maříkovú (SPD) a Jaroslava Dvořáka (SPD) by v Snemovni nahradili Petra Svedíková Vávrová (SPD) a Pavel Jelínek (SPD). Súčasne by sa zmenilo poradie náhradníkov.

Voľby do Poslaneckej snemovne výrazne ovplyvnilo rozhodnutie Ústavného súdu, ktorý v zime zmenil systém výpočtu mandátov, pripomínajú Seznam Zprávy.

Hoci nový systém mal do prepočtu mandátov priniesť väčšiu pomernosť, v týchto voľbách je menej proporčný, než keby sa počítalo po starom, analyzujú Seznam Zprávy. Hnutie ÁNO napríklad získalo o jeden mandát viac (72) ako koalícia SPOLU (71), hoci získalo menej hlasov.

O sťažnosti musí rozhodnúť Najvyšší správny súd. Obe koaličné strany na súde zastupuje europoslanec a podpredseda hnutia STAN Stanislav Polčák.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Starostovia a nezávislí Piráti a Starostovia
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 8 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť