Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
09. december 2015

Dalajláma navrhuje nadviazať dialóg s Islamským štátom

Niet inej cesty ako dialóg, povedal tibetský duchovný vodca na adresu Islamského štátu.

Dalajláma navrhuje nadviazať dialóg s Islamským štátom

Tibetský duchovný vodca dalajláma odporúča začať viesť dialóg s extrémistickou organizáciou Islamský štát (IS), ktorá sa zmocnila častí území Sýrie a Iraku, presadzuje tam svoju interpretáciu islamského zákonníka šaría a chce svoj kalifát rozšíriť aj o ďalšie územia. V rozhovore pre taliansky denník La Stampa dalajláma uviedol, že "niet inej cesty ako dialóg", a "to aj s takým urputným nepriateľom ako je islamistická organizácia Dáiš". 

Podľa dalajlámu treba "počúvať, pochopiť a prejaviť úctu iným". Zdôraznil, že "islam je náboženstvom mieru." Súčasne však kritizoval ideológiu kalifátu, keď povedal, že "tí, ktorí sú netolerantní, škodia svojej viere aj svojim bratom vo viere". 

Na margo situácie v Mjanmarsku, kde budhistická väčšina utláča moslimskú menšinu Rohingov, tibetský duchovný vodca vyhlásil, že s budhistami v Mjanmarsku nie je v kontakte, ale upozornil, že "nikoho neslobodno prenasledovať".

Rozhovor pre taliansky denník La Stampa poskytol dalajláma v indickom meste Bangalúr, kde sa zúčastnil na fóre Peace for Economy.

Foto: TASR/AP

Inzercia

Odporúčame

Merkelová získala titul Osobnosť roka časopisu Time

Merkelová získala titul Osobnosť roka časopisu Time

Nemecká kancelárka Angela Merkelová získala dnes prestížny titul Osobnosť roka udeľovaný americkým magazínom Time, ktorý vyzdvihol jej húževnatosť a vodcovstvo v rámci boja s migračnou krízou. Informovali o tom tlačové agentúry AP a Reuters.

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.