Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. október 2021, 20:05

Pandora Papers

Odhalili aktivity desiatok svetových politikov vrátane Babiša či Blaira

Odhalili aktivity desiatok svetových politikov vrátane Babiša či Blaira

Foto: TASR/Jaroslav Novák

Zistenia investigatívnych novinárov sú založené na rozsiahlom úniku dokumentov, ktoré odhaľujú offshorové aktivity a skryté majetky viac než stovky miliardárov a vyše 35 súčasných i bývalých hláv štátov a vlád.

Český premiér Andrej Babiš si mal cez svoje offshorové firmy poslať takmer 400 miliónov českých korún (takmer 16 miliónov eur), za ktoré si kúpil nehnuteľnosti na francúzskej Riviére. Odborníci sa zhodujú, že transakcia nesie znaky prania peňazí, tvrdí portál Investigace.cz, ktorý zistenia publikoval. 

Vyplýva to z vyšetrovania Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov, ktoré dostalo označenie Pandora Papers. Jeho výsledky boli zverejnené v nedeľu.

Zdieľať

Zistenia sú založené na rozsiahlom úniku dokumentov označovaných ako Pandora Papers, ktoré odhaľujú offshorové aktivity a skryté majetky viac než stovky miliardárov a vyše 35 súčasných i bývalých hláv štátov a vlád. Okrem Babiša sú medzi nimi aj jordánsky kráľ Abdalláh II. či britský expremiér Tony Blair.

Na vyšetrovaní sa podľa agentúry AFP podieľalo približne 600 novinárov z desiatok svetových médií vrátane denníkov The Washington Post a The Guardian. Zistenia sú založené na úniku približne 11,9 milióna dokumentov od spoločností poskytujúcich finančné služby.

Luxusné nehnuteľnosti vo Francúzsku

Andrej Babiš podľa zistení investigatívnych novinárov použil spoločnosti v daňových rajoch, aby si nakúpil luxusné nehnuteľnosti vrátane zámku na juhu Francúzska za 22 miliónov dolárov. Podľa novinárov tieto transakcie niesli znaky prania špinavých peňazí.

Inzercia

„Schéma nesie znaky prania špinavých peňazí. Žiadna normálna obchodná operácia by takto nevyzerala,“ povedal pre Investigace.cz zakladateľ ALM Academy Kamil Kouba.

Ako informuje portál iDNES.cz, samotný Babiš vo svojej reakcii poprel akékoľvek nezákonné alebo nemorálne konanie. Zverejnené odhalenia označil za pokus o jeho očiernenie pred budúcotýždňovými parlamentnými voľbami v Českej republike.

Na zozname sú aj Blair či Putinovi známi

V dokumentoch Pandora Papers sa spomínajú aj ďalší svetoví štátnici. Jordánsky kráľ Abdalláh II. si tajne prostredníctvom offshorových firiem kupoval nehnuteľnosti v Malibu, vo Washingtone či v Londýne. Cyperský prezident Nikos Anastasiades zase založil firmu, ktorá pomohla ukryť majetky ruského miliardára.

Kenský prezident Uhuru Kenyatya a jeho príbuzní získali  prostredníctvom spoločností v daňových rajoch majetky za 30 miliónov dolárov. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas predvolebnej kampane previedol svoj podiel v offshorovej firme na svojho známeho, ale nie je isté, či mal z toho osobný prospech.

Na zozname Pandora Papers sú aj viacerí blízki spolupracovníci a známi ruského prezidenta Vladimira Putina. Britský expremiér Tony Blair aj s manželkou sa v kauze spomína v súvislosti s podozrivou kúpou luxusného domu v Londýne.

Dnes treba vedieť

pred 32 minútami

Počasie: Veľká, miestami zmenšená oblačnosť. Miestami sneženie. Lokálne snehové jazyky a záveje. Denná teplota -6 až 2 stupne Celzia. Severný vietor do 30, v nárazoch do 60 km/h. Na horách až silná víchrica. (shmú)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva