Šéf CDU Armin Laschet chce rokovať o koalícii s FDP a Zelenými

"Tieto voľby sme nevyhrali," povedal Laschet, avšak dodal, že v takej neprehľadnej situácii by strany mali byť pripravené konať.
2 minúty čítania 2 min
Vypočuť článok
Šéf CDU Armin Laschet chce rokovať o koalícii s FDP a Zelenými
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Ďalšie autorove články:

USA v spolupráci s Ruskom pripravujú nový mierový plán pre Ukrajinu

Dalibor Dvorský strelil svoj tretí gól v NHL

Poľské a spojenecké stíhačky opäť vzlietli pre ruské útoky na západe Ukrajiny

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Šéf Kresťanskodemokratickej únie Armin Laschet v utorok večer uviedol, že plánuje rokovať o vytvorení vládnej koalície so Zelenými a liberálnou Slobodnou demokratickou stranou napriek tomu, že jeho strana skončila v nedeľňajších parlamentných voľbách na druhom mieste. Informovala o tom agentúra DPA.

"Teraz v najbližších dňoch budeme rokovať s FDP a Zelenými. Naša ponuka rokovať platí," uviedol Laschet po stretnutí konzervatívcov z únie CDU/CSU.

"Tieto voľby sme nevyhrali," povedal ďalej šéf CDU, avšak dodal, že v takej neprehľadnej situácii by strany mali byť pripravené konať.

Nemeckí sociálni demokrati, ktorí v nedeľu zvíťazili vo voľbách a porazili tak konzervatívcov z únie CDU/CSU odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej, takisto v utorok vyjadrili nádej, že koncom týždňa začnú rokovať o vytvorení trojčlennej koalície so Zelenými a FDP.

Zelení i slobodní demokrati, ktorí sa v mnohých otázkach nezhodnú, však uviedli, že najskôr musia rokovať medzi sebou o tom, či sú schopní zhodnúť sa na kompromisoch a až potom môžu pristúpiť k rokovaniu so sociálnymi demokratmi alebo konzervatívcami z únie CDU/CSU.

Víťazná SPD v nedeľných voľbách do Spolkového snemu získala 25,7 percenta hlasov, zatiaľ čo za blok CDU/CSU hlasovalo 24,1 percenta voličov. Tretí skončili Zelení, pre ktorých je zisk 14,8 percenta hlasov najlepším výsledkom v ich dejinách, aj keď zaostali za predvolebnými očakávaniami. Polepšili si aj liberáli z FDP, ktorí dostali 11,5 percenta hlasov.
 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
voľby nemecká CDU Armin Laschet
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred hodinou

Počasie: Slnečno, neskôr popoludní miestami pribúdanie oblačnosti. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na severe miestami okolo 2 stupňov. (shmú)

pred 10 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť