Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
18. september 2021, 07:00

Vojna v polícii

Lipšic tvrdí, že ho sledujú a v posledných udalostiach má prsty SIS

Lipšic tvrdí, že ho sledujú a v posledných udalostiach má prsty SIS

Daniel Lipšic. Foto - TASR

Tajná služba aj poslanec Pčolinský špeciálnemu prokurátorivi odkazujú, nech nekonšpiruje. Šeliga chce údajné sledovanie Lipšica riešiť na výbore.

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic pred piatkovým rokovaním Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť, na ktorý bol prizvaný, naznačil, že ho cestou prenasledovalo auto s neexistujúcimi 'ešpézetkami'. 

Bližšie detaily neprezradil a nepovedal, či si auto všimol v piatok prvý raz. „Už to ale prekročilo určitú mieru,“ povedal.

SIS vyjadrila nad Lipšicovými vyjadreniami počudovanie a dodala, že má možnosť požiadať o prijatie primeraných bezpečnostných opatrení na účely zabezpečenia svojej ochrany.

„Slovenská informačná služba vyjadruje poľutovanie nad vytváraním a zverejňovaním hypotéz o údajnom sledovaní osoby špeciálneho prokurátora Slovenskej republiky Daniela Lipšica Slovenskou informačnou službou, a to bez akéhokoľvek predchádzajúceho overenia relevantných skutočností.“

Za poslednými udalosťami je SIS, tvrdí 

Daniel Lipšic v piatkovej relácii rádia Expres hovoril o tom, že počíta s tým, že by ho mohla zadržať inšpekcia. Informoval o tom aj svoju rodinu. „Pokiaľ človek nič neurobil, tak nech pokojne prídu,“ uviedol. 

Špeciálny prokurátor hovorí, že mnohé z toho, čo sa v posledných dňoch udialo v súvislosti s vyšetrovaním veľkých káuz, je organizované Slovenskou informačnou službou.

„Povedal som to ako všeobecnú vec, ktorá vyplýva z dokazovania v konkrétnych trestných veciach. Je potvrdzovaná aj nedávnym vyjadrením riaditeľa SIS, ktorý verejne komentuje procesné úkony,“ dodal neskôr Lipšic.

SIS to označuje za konšpirácie, Šeliga chce mimoriadne rokovanie výboru

Na jeho slová zareagoval podvečer poslanec Sme rodina, keď povedal, že „by mal čítať menej konšpiračných časopisov“. 

Inzercia

Zareagovala aj SIS. V stanovisku kategoricky odmieta konšpiračné teórie o akejsi údajnej objednávke a používaní iných štátnych orgánov ako „nástrojov“, a to len z dôvodu odstúpenia spravodajských poznatkov zákonným príjemcom.

Dodala, že aj v súvislosti s dotknutými prípadmi si rovnako a štandardne ako vždy splnila zákonnú povinnosť a poskytla spravodajské informácie ústavným činiteľom a orgánom činným v trestnom konaní vrátane Úradu inšpekčnej služby.

Poslanec Juraj Šeliga (Za ľudí) chce pre podozrenia zo sledovania Lipšica iniciovať mimoriadne rokovanie Osobitného kontrolného výboru Národnej rady na kontrolu činnosti SIS. 

„Sú indície, že špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je sledovaný Slovenskou informačnou službou. V tejto súvislosti požiadam listom ešte dnes Mariána Saloňa (Smer), aby zvolal mimoriadny výbor,“ povedal Šeliga.

Podozrenia zo sledovania špeciálneho prokurátora označil za „šialené“.

 

 

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Polícia obvinila z vraždy 23-ročnej učiteľky v Írsku Ashling Murphyovej Slováka Jozefa Pušku. 31-ročného muža vzali do vyšetrovacej väzby. Telo Murphyovej našli 12. januára na brehoch kanála pri malom meste Tullamore v strednom Írsku. Polícia uviedla, že na ňu niekto zaútočil popoludní na chodníku popri kanáli. V utorok sa na omši na pohrebe Murphyovej v dedine Mountbolus zišli stovky smútiacich ľudí a boli medzi nimi aj írsky prezident Michael D. Higgins a premiér Micheál Martin. 

pred 11 hodinami

Na severe Slovenska upozorňujú meteorológovia na snehové záveje a vietor na horách, na západe hrozí vo štvrtok poľadovica a vietor. Pre možnú tvorbu snehových jazykov a závejov vydal SHMÚ výstrahu, ktorá platí celý deň od 7.00 h. V horských oblastiach platí vo štvrtok tiež výstraha pred vetrom. Na horách môže miestami dosiahnuť priemernú rýchlosť okolo 70 kilometrov za hodinu, v nárazoch 110 až 120 kilometrov za hodinu. (tasr)

pred 12 hodinami

Lionel Messi nebude hrať za argentínsku futbalovú reprezentáciu v nadchádzajúcich zápasoch kvalifikácie na MS 2022. Po nakazení sa koronavírusom dostane čas na rekonvalescenciu. Argentína už má istý postup do Kataru. (tasr)

pred 12 hodinami

Po dlhej chorobe zomrela bývalá redaktorka, poslankyňa Národnej rady a dlhoročná zamestnankyňa Kancelárie prezidenta Alica Bieliková. Bieliková pracovala napríklad v denníku Smena a ako moderátorka v Slovenskom rozhlase. V Kancelárii prezidenta pôsobila počas úradovania Rudolfa Schustera i Ivana Gašparoviča. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva