Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Komentáre a názory
09. september 2021

7 dní v kocke

Lengvarský sa zachoval ako manipulátor a alibista

V rubrike 7 dní v kocke Dag Daniš komentuje hlavné témy týždňa.

Lengvarský sa zachoval ako manipulátor a alibista

TASR

1. Triky ministra zdravotníctva

S organizovaním návštevy pápeža na Slovensku to dopadlo vrcholne trápne. A manipulatívne. Nie vinou Konferencie biskupov Slovenska. O chaos a nátlakové praktiky sa staral štát, resp. minister zdravotníctva.

Cez víkend sa veriaci dozvedeli, že tvrdé pravidlo – účasť len pre plne očkovaných – padá. Biskupi si presadili, aby boli aj pri návšteve pápeža rovnaké pravidlá ako pri iných masových akciách. Bodom zlomu boli letecké dni, na ktoré prišli desiatky tisíc ľudí. Očkovaných, testovaných alebo tých, ktorí prekonali covid.

Podobný režim bude platiť aj pre návštevu pápeža.

Ministerstvo zdravotníctva následne vyhlásilo, že organizátori hromadných akcií si môžu sami zvoliť režim a pravidlá.

Vyhlásenie ministerstva je neuveriteľne pokrytecké a alibistické. Na začiatku, pri rokovaniach o podmienkach pre hromadné akcie počas návštevy pápeža, bol Lengvarský neoblomný. Trval na tom, aby mohli prísť len očkovaní. Dôvod: minister chcel návštevu pápeža zneužiť na to, aby ľuďom nanútil očkovanie. Výnimku nemali mať ani tí, ktorí už prekonali covid a sú imunizovaní prirodzenou cestou.

Dva týždne pred návštevou mali veriaci poslednú šancu, aby sa dali očkovať – a aby im bolo láskavo dovolené vidieť Svätého Otca. Využilo ju minimum ľudí.

Výsledok: nátlak Lengvarského neviedol k zvýšenému záujmu o očkovanie. Viedol skôr k zníženému záujmu ľudí o pápeža.

Po tomto „poslednom termíne“ na očkovanie – presnejšie na Lengvarského priepustku – sa zrazu pravidlá mohli uvoľniť. Vraj to umožňuje platný covid automat. Hm, zaujímavé. Lebo covid automat je platný už od polovice augusta…

Absurdné pravidlá ministerstva sa uvoľnili, no škody a trpké dojmy sa tým už nenapravia.

Už je neskoro.

Krátko po týchto premetoch úradov prišli ďalšie prekvapenia z dielne Lengvarského. Minister rozhodol, že konzumenti vakcín si môžu prísť po tretiu dávku (keďže prvé dve sa ukazujú ako nie celkom dostatočné). A mRNA vakcíny od Pfizeru sa majú distribuovať aj pre deti od päť rokov. 

Záhadné ostáva, na základe čoho minister urobil tieto rozhodnutia. Na základe odkazov z americkej ambasády či Pfizeru? 

Európska lieková agentúra (EMA) zatiaľ nevyhovela požiadavkám Pfizeru na ďalšiu „booster dávku“. Vec stále vyhodnocuje. WHO vyzýva na moratórium do konca roka pri podávaní tretej dávky… Pokiaľ ide o deti, podľa rozhodnutia EMA sú vakcíny podmienečne schválené na používanie od 12 rokov. V Európe ani v Spojených štátoch sa deti od päť rokov neočkujú (v Británii sa neodporúča očkovať ani deti pod 15 rokov).

Samotný Pfizer tvrdí, že klinické dáta o očkovaní malých detí bude mať až koncom septembra. Prípadne v októbri. Požiadavku Pfizeru na povolenie očkovania detí pod 12 rokov americká FDA zatiaľ neschválila. Vyžiadala si zapojenie väčšieho množstva detí do testovania a výskumov. Pre obavy zo zápalu srdcového svalu, ktorý bol hlásený vo viacerých prípadoch pri očkovaní mladistvých. 

Jasnovidec Lengvarský sa dostal k potrebným dátam už začiatkom septembra. A nepotreboval nijaké hodnotenia a odporúčania liekových agentúr. O rozšírení očkovania pre malé deti rozhodol cez schválenie usmernení, resp. výnimiek pre mRNA vakcíny. Tvrdí, že ho presvedčili odborníci. 

O niečo úprimnejší bol v TV Pravda: rozhodnutia robí na základe „argumentov, vedeckých názorov, odporúčania farmafiriem… keď skrátka povie Pfizer, že áno, odporúčame tretiu dávku, no tak to skrátka vykonáme“.

Rozumieme. Pfizer povedal, generál Lengvarský vykonal… 

Wonderful. Good job. 

Škoda, že ministerstvu pri vykonávaní zadaní trochu unikajú priority.

Prioritou je zabezpečiť maximálnu (ambulantnú) dostupnosť očkovania pre ohrozené skupiny, respektíve pre seniorov. Nie zvyšovať tržby Pfizeru ponukou vakcín pre päťročných klientov…

2. Bitka o magický paragraf 363

Konflikt medzi Lipšicom a Žilinkom naberá militantné rozmery. V júli sa Lipšic a jeho tím obávali, že na nich účelovo pracuje inšpekcia, krytá krajskou a generálnou prokuratúrou. Médiami kolovali „informácie“, že prokurátori Lipšic a Kysel majú byť zadržaní pre manipulácie s výpoveďami svedkov.

V auguste sa zas ľudia zo Žilinkovho tímu báli, že po nich ide špeciálny tím NAKA, krytý špeciálnou prokuratúrou. Vyšetrovatelia NAKA tvrdili, že inšpekcia mala v úmysle manipulovať so svedkami, aby dosvedčili, že NAKA a Lipšicov tím manipulovali so svedkami…

Zástupca generálneho prokurátora zakročil a rozhodnutia tímu NAKA zrušil. Tvrdí, že práca NAKA, namierená proti inšpekcii, stála na domnienkach a klebetách, nie na dôkazoch.

Bitka zrejme bude pokračovať ofenzívou generálnej prokuratúry. SIS a inšpekcia údajne disponujú nahrávkami, ktoré ukazujú, že v NAKA a na špeciálnej prokuratúre sa vraj obchodovalo s výpoveďami svedkov vo viacerých kauzách.

V zákopovej vojne medzi Lipšicom a Žilinkom už nejde len o prokurátorov a políciu, ale aj o prežitie „protikorupčnej vlády“. Zástupca Žilinku zrušil obvinenia Pčolinského. Žilinka zas zrušil obvinenie Haščáka. Navyše prikázal zlikvidovať zvukovú nahrávku z kauzy Gorila. Čím vlastne spláchol celú kauzu Gorila.

Inzercia

Po týchto zákrokoch generálnej prokuratúry Matovičova vládna zostava nepôsobí ako kladivo proti zločinu, ale ako nová odroda „našich ľudí“. Hlavne tých, o ktorých sa stará Boris Kollár. Po lete dominantná postava koalície…

V koalícii sa snažia problémy hasiť okresaním paragrafu 363 Trestného poriadku. Ten dáva generálnemu prokurátorovi právomoc zrušiť uznesenia trestných orgánov, ktoré sú nezákonné.

Nie je to dobrý nápad.

Paragraf 363 dnes možno vyzerá ako štít proti stíhaniu zločincov z kasty „naši ľudia“. Je to však veľmi plochý pohľad.

Paragraf 363 slúži hlavne ako poistka proti politickému či inkvizičnému zneužívaniu polície. Teda ako ručná brzda proti nezákonným praktikám pri trestnom stíhaní.

Ministerstvo vnútra a vedenie polície môže kedykoľvek ovládnuť zradikalizovaná strana, ktorá bude mať v programe likvidáciu opozície. Dnes, keď sa politický (aj geopolitický) boj vyostruje a ženie za hranu, sme k takémuto divokému scenáru oveľa bližšie než pred desiatimi rokmi. Ak sa to stane, ochranné paragrafy ako ten s číslom 363 asi nechceme hľadať v kontajneri.

Vymazávať z právneho poriadku paragrafy len preto, že na nich práve teraz nesedia „naši“, ale „vaši“, je krátkozraké. Už zajtra to predsa môže byť presne naopak. A terčom zásahového komanda v rukách nejakého posadnutého magora môžu byť ľudia ako Mikulec, Matovič, Lipšic…

Kyvadlo moci sa ešte nikomu nepodarilo zastaviť a definitívne ovládnuť. Ide len o to, aby nevyčíňalo mimo zákona, práva a poriadku. A bez bŕzd, ktoré sme radostne vyhodili pri jazde do kopca.

3. Kolíková sa opäť sťahuje

Sulík sa teší, že od stredy má druhý najväčší poslanecký klub v koalícii. Lebo ho posilní šesť poslancov ministerky Kolíkovej.

Toto tvrdenie je ukážková polopravda.

Kolíkovej skupina prestupuje k SaS len napoly. Nechce ísť do strany (smrdí im), ale len do jej poslaneckého klubu. Aj to naoko. Reálne pôjde o samostatnú frakciu, ktorá má slúžiť Kolíkovej. A možno prezidentke Čaputovej, pre ktorú je táto skupina najbližší spojenec v rámci koalície. Ukázalo sa to už počas marcovej koaličnej krízy, keď Kolíková robila presne to, čo od nej očakávali v Paláci. Poza chrbát vedenia strany…

Tvrdenia, že Sulík získal ďalšie ministerstvo (a poslancov), sú ďaleko od reality. Sulík získal akurát tak budúce problémy. S ambicióznou ministerkou spravodlivosti, ktorá nutne potrebuje naberať verejnú podporu. A s jej spojencami v tíme prezidentky či v médiách…

Záver: formálne sa v koalícii zmenili pomery síl. V skutočnosti ani veľmi nie. Od marca má koalícia päť členov.

Nové je len to, že Sulík sňal bremeno z krku Remišovej. A zavesil ho na svoj.

4. Keď pandemický jastrab klame

Anthony Fauci, ikona pandemickej politiky v Spojených štátoch a architekt ochranných opatrení, klamal priamo pred senátom. Fauci po úniku mailov tvrdil, že americký štátny ústav pre infekčné ochorenia, ktorý viedol, nefinancoval tzv. gain-of-function výskum koronavírusov vo Wu-chane.

Nové dokumenty, ktoré zverejnili niektoré americké médiá, pritom dokazujú opak. Fauci zjavne zavádzal. Z dokumentov vyplýva, že Fauciho ústav z peňazí daňových poplatníkov schválil trojmiliónový grant pre wuchanský výskum, zameraný na také laboratórne manipulácie s koronavírusmi, ktoré by viedli k ich vyššej infekčnosti. Výskum údajne prebiehal v rokoch 2014 – 2019. Fauciho ústav grant obnovoval, kým nebol pozastavený za Trumpovej vlády.

Metóda gain-of-function je zameraná na laboratórne kontrolované mutácie vírusov. Cieľom je dopracovať sa k takým kmeňom vírusov, ktoré budú mať požadované vlastnosti. Napríklad vysokú infekčnosť pre človeka (čo sa následne využívalo vo výskume a vývoji vakcín proti rôznym typom chrípky).

Gary Ruskin, výkonný riaditeľ skupiny, ktorá vyšetruje pôvod nového koronavírusu, to komentoval dosť tvrdo. Fauciho grant bol podľa neho „cestovnou mapou pre vysoko nebezpečný výskum, ktorý mohol viesť k súčasnej pandémii“.

Keď naplno prepukla pandémia, vedci, ktorí boli zapojení do wuchanských experimentov, vypracovali štúdie, ktoré ukazovali na prírodný pôvod nového koronavírusu. Túto teóriu – dodnes ničím nepodloženú – hlásal aj Fauci. Jeden z vedcov, ktorý sa podieľal na čerpaní grantu, mu za to mailom ďakoval.

Počas pandemickej krízy bol Fauci hlavnou postavou reštriktívnych opatrení. Často pri tom narážal na prezidenta Trumpa, ktorý sa snažil Fauciho pandemickú politiku tlmiť.

Dnes je Fauci jedným z lídrov očkovacej kampane a génového inžinierstva cez mRNA technológie.

Viacerí republikánski poslanci žiadajú, aby odstúpil a aby sa jeho kauzy vyšetrovali na úrovni Kongresu.

Hlasy, ktoré volajú po vyšetrovaní pôvodu pandémie, si určite zaslúžia podporu. Medzinárodnú podporu. Čoraz viac indícií ukazuje, že za pandémiu, za jej obete a za jej ničivé následky zrejme nie je zodpovedný netopier, ale iný cicavec.

A že ide o zodpovednosť, ktorá má trestnoprávnu povahu.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.