Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. 11. 2015, 13:11

Boxer Fury zdolal Klička a tvrdí: "Odštartujem novú éru"

Britský boxer Tyson Fury je novým majstrom sveta v ťažkej váhe.

V sobotu večer v nemeckom Düsseldorfe nečakane, ale zaslúžene zdolal obhajcu Vladimira Klička z Ukrajiny po plných 12 kolách na body a získal štyri opasky svetového šampióna verzií WBA, WBO, IBO a IBF. Vladimir Kličko panoval na svetovom tróne 11 rokov, ale ringoví arbitri jednomyseľným verdiktom jeho éru ukončili.

Tridsaťdeväťročný Ukrajinec nevedel nájsť recept na rýchlo sa pohybujúceho súpera a o 12 rokov mladší vyzývateľ tak uhájil neporaziteľnosť aj v 25. súboji v profesionálnom ringu. Vladimir Kličko prehral štvrtýkrát v 68. súbojoch, prvýkrát od apríla 2004.

Esprit Arena, v ktorej sa tiesnilo 50.000 divákov ani nebola veľmi prekvapená, keď sa vyhlasovali výsledky. Ringoví rozhodcovia jednomyseľne zvolili za víťaza Brita. Rozhodcovia Cesar Ramos a Raul Caiz Sr. ohodnotili rivalov rovnako 115:112 v prospech víťaza, tretí rozhodca Ramon Cerdan Furymu pridal ešte jeden bodík - 116:111.

Zápas to bol taktický, prvé dve kolá patrili outsiderovi, v treťom sa takmer neboxovalo a až vo štvrtom trošku prebral iniciatívu Kličko. V ďalšom priebehu ale nenašiel na súpera s rovnako dlhými rukami zbraň, na oboch stranách chýbali presnejšie kombinácie, údery na hlavu a často sa končilo "len" v klinči. Kličkovi súper roztrhol v zápase obe obočia a Ukrajinec v závere vyzeral, že mu došli fyzické sily.

 "Nebol som lepší," športovo priznal po zápase Kličko, ale hneď sa dožadoval odvety. "Bude odveta. Je teraz síce ešte skoro, a budem musieť všetko dotiahnuť, ale určite bude odveta. Bol som dobre pripravený, ale on bol veľmi rýchly na jeho výšku," citovala agentúra Reuters zdolaného, ktorý dodal: "Nikdy by som neveril, že to dokáže, ale dokázal to. Ja som strácal rýchlosť a on bol naozaj rýchly. Nemohol som ale nájsť poriadnu vzdialenosť v úderoch."

Fury dokonale využil jeho výšku 206 cm proti 198 cm vysokému Ukrajincovi. Držal si ho počas celého zápasu na dištanc a napokon prišlo aj na avizovaný spev pre zdolaného súpera. "Povedal som pred zápasom niekoľko hlúpych vecí. Si veľký šampión Vladimir a ďakujem, že som tu mohol byť," emotívne povedal ešte v ringu víťaz a o čosi neskôr pridal: "Bol veľký šampión, ale každému raz dôjde čas. Dnes je tu začiatok novej éry. Budem najcharizmatickejší šampión od čias Muhammada Aliho. Tvrdo som šesť mesiacov drel v telocvični a sen sa stal skutočnosťou."

"Vladimir si zaslúži odvetu," povedal brat Klička a bývalý šampión v ťažkej váhe Vitalij Kličko, ktorý bol cez zápas v bratovom rohu a dával mu rady. "Je teraz na ňom, kedy sa rozhodne, čo bude nasledovať. Musí zanalyzovať, čo sa stalo. Po tejto prehre ale určite príde ešte silnejší. Tak ako vždy," dodal.

Odporúčame

Aký je pôvod adventného venca

Aký je pôvod adventného venca

Symbolom adventu – obdobia duchovnej prípravy na slávenie sviatkov Narodenia Pána – je adventný veniec so štyrmi sviečkami. Tie sa postupne zapaľujú počas štyroch adventných nedieľ. Prvú sviecu na adventnom venci kresťania zapálili počas dnešnej Prvej adventnej nedele.