Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. novembec 2015

Najmenej päť ľudí zahynulo pri dvoch samovražedných útokoch v Kamerune

Najmenej päť ľudí zahynulo a ďalších 12 sa zranilo pri sobotňajších útokoch dvoch samovražedných atentátničiek na severe Kamerunu.

S odvolaním sa na miestnu armádu o tom informovala agentúra Associated Press.

 Plukovník Jacob Kodji uviedol, že jedna atentátnička v tínedžerskom veku odpálila výbušniny v obchode. Terčom útoku zo strany druhej mladej ženy bola rodina v meste Dabanga neďaleko hraníc s Nigériou. Podľa plukovníka boli obe ženy Nigérijčanky, ktoré do Kamerunu prišli ako utečenkyne.

K zodpovednosti za útoky sa zatiaľ neprihlásila žiadna organizovaná skupina. Útoky však nesú pečať akcií islamistickej skupiny Boko Haram, ktorá operuje zo susednej Nigérie.

Militanti z Boko Haramu bojujú za vytvorenie prísne islamského štátu na severe Nigérie od roku 2009. Odvtedy pripravili o život tisíce ľudí a ďalšie stovky vrátane dievčat a žien uniesli. Približne 1,5 milióna Nigérijčanov muselo utiecť zo svojich domovov. Svoje útoky islamisti rozširujú aj na územie Kamerunu Nigeru a Čadu.

 Skupina bola pôvodne napojená na medzinárodnú teroristickú sieť al-Káida, v marci tohto roka prisahala vernosť džihádistickej sekte Islamský štát (IS), ktorá okupuje rozľahlé územia v Sýrii a Iraku.

Inzercia

Odporúčame