Fico vyzýva Lipšica, aby pre peniaze od Penty odišiel z prokuratúry

Fico vyzýva Lipšica, aby pre  peniaze od Penty odišiel z prokuratúry
Foto - TASR/Martin Baumann
Dôvodom je jeho advokátska minulosť, keď firma, v ktorej pôsobil, zastupovala spoločnosť Mecom patriacu skupine Penta. Predseda Smeru Lipšicovi vyčíta, že ho platia oligarchovia. Špeciálny prokurátor kritiku odmieta. 
7 minút čítania 7 min
Vypočuť článok
Fico vyzýva Lipšica, aby pre peniaze od Penty odišiel z prokuratúry
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Postoj
Postoj

Najčítanejšie

Deň
Týždeň

Robert Fico pri kritike špeciálneho prokurátora použil obhajobu Jaroslava Haščáka, ktorý v nej uvádza, že finančná skupina Penta vyplácala finančnú odmenu Danielovi Lipšicovi.

Špeciálny prokurátor trvá na tom, že Penta ho nikdy priamo neplatila. Hovorí o zavádzaní politikmi i advokátmi Penty a Jaroslava Haščáka.

Právni zástupcovia zase odmietajú byť zaťahovaní do sporov medzi Ficom a Lipšicom. Predseda opozičného Smeru Robert Fico špeciálneho prokurátora opätovne vyzval na odchod z funkcie.

Fico argumentuje rozhodnutím Generálnej prokuratúry v prípade zbavenia obvinení exšéfa SIS Vladimíra Pčolinského aj Haščáka. Podľa neho sa v ňom píše, že Penta a Haščák si objednali služby v oblasti trestného práva od Lipšica.

"Firma, v ktorej Lipšic pracoval, dostala zákazku len preto, lebo tam pracoval Lipšic a Penta chcela využiť jeho špecifické skúsenosti z politiky," skonštatoval s tým, že mesačnú odmenu stanovili na 7000 eur bez DPH. Šéf Smeru tvrdí, že Lipšic sa mal osobne stretávať s Pentou, písomne nevypracoval jedinú stranu analýz, ale dostal plat.

"Ťažko nájsť v slovenskej politike väčšieho pokrytca a chameleóna ako je pán Lipšic," povedal Fico, ktorý Lipšica označil za etalón špiny a bezcharakterného lotra.

Lipšic priamy príjem od Penty odmieta

Lipšic označil za poľutovaniahodné, ak zavádzajúce a nepravdivé tvrdenia obhajoby preberajú verejní činitelia. Vysvetlil, že pôsobil v medzinárodnej advokátskej kancelárii, ktorej klientom boli aj niektoré spoločnosti Penty. Tvrdí, že od finančnej skupiny nikdy priamy príjem nemal.

Odmenu od Mecomu pre advokátsku firmu označil za priemernú, na určení jej výšky sa podľa vlastných slov nepodieľal. Hovorí, že medzi kontaktnými advokátmi bol uvedený, lebo viedol trestnoprávny tím firmy. Za absurdné považuje tvrdenia, že Penta si mala advokátsku firmu vybrať kvôli nemu a pre jeho skúsenosti z politiky.

Haščák vo svojej obhajobe podľa Lipšic klame. „V roku 2020, čo bol môj posledný rok v advokácii, pritom príjem zo zastupovania spoločnosti Mecom (v trestnej oblasti) tvoril približne 2-3 % z celkového objemu trestnoprávnej agendy firmy, ktorej trestnoprávny tím som viedol,“ napísal špeciálny prokurátor v nedeľu na sociálnej sieti a dodal, že niektorých ľudí si nie je možné kúpiť.

HAŠČÁK A MECOM Obhajoba oligarchov, trestne stíhaných pod dozorom prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry, má právo...

Uverejnil používateľ Daniel Lipšic Nedeľa 5. septembra 2021

Tiež uviedol, že mu je ľúto, že zásahom generálneho prokurátora, ktorý zrušil uznesenie o vznesení obvinenia, nebude môcť o dôvodnosti trestného stíhania Jaroslava Haščáka rozhodnúť päťčlenný dovolací senát trestnoprávneho kolégia Najvyššieho súdu.

"Jeho rozhodnutie sme očakávali vo veľmi krátkej dobe,“ napísal. Lipšic vyzval Jaroslava Haščáka na zverejnenie právnej analýzy o zaistení nahrávky Gorila v dome Mariana Kočnera. 

Stíhanie Jaroslava Haščáka vo veci kúpy nahrávky Gorila od exriaditeľa kontrarozviedky SIS Ľubomíra Arpáša nedávno zrušil generálny prokurátor Maroš Žilinka využitím mimoriadneho opravného prostriedku pod paragrafom 363 Trestného poriadku.

Čítajte tiež

Penta chcela na prípade Lipšica ukázať podobnosť s Arpášom

Advokáti Penty odmietajú zaťahovanie ich, ako aj ich klienta do sporov medzi Ficom a Lipšicom. "Najmä, keď obe strany v záujme prezentovania vlastných cieľov dezinterpretujú naše vyjadrenia," uviedol advokát Martin Škubla.

Právni zástupcovia kritizujú Lipšicove slová o zavádzaní v rámci obhajoby pri ich interpretácii jeho advokátskych služieb. Tvrdia, že do zmluvného vzťahu s právnickou spoločnosťou mal ich klient vstúpiť preto, lebo služby mal poskytovať Lipšic.

"Odmena za poskytovanie služieb bola dohodnutá paušálne vo výške 7 000 eur bez DPH, t. j. spolu s DPH 8400 eur mesačne, a bolo dohodnuté, že služby budú primárne (kvôli trestnej kvalifikácii) poskytované práve JUDr. Danielom Lipšicom. Za celý rok poskytovania služieb bola AK Dentons vyplatená suma 84 006 eur bez DPH (100 808 eur s DPH)," píše sa v dokumente. 

Ozrejmili, že informáciou o spolupráci Mecomu s advokátskou kanceláriou, kde Lipšic pôsobil, chceli poukázať, že šlo o štandardné spolupráce s externými dodávateľmi. Teda na podobnosť s poradenským vzťahom medzi Pentou a spoločnosťou Identita. Tá patrila bývalému riaditeľovi kontrarozviedky SIS Ľubomírovi Arpášovi.

Haščáka spolu s Arpášom a jeho manželkou obvinili, že cez firmu uzavreli zmluvy na fiktívne poradenstvo, pričom malo ísť o peniaze za predaj nahrávky z kauzy Gorila. Generálny prokurátor Maroš Žilinka obvinenie v auguste zrušil.
 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Daniel Lipšic Penta
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na redakcia@postoj.sk
pred 46 minútami

Počasie: Slnečno, neskôr popoludní miestami pribúdanie oblačnosti. Zrána ojedinele hmla alebo nízka oblačnosť. Najvyššia denná teplota 4 až 9, na severe miestami okolo 2 stupňov. (shmú)

pred 10 hodinami

Súhrn udalostí v utorok 18. novembra:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť