Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. november 2015

Krajiny juhovýchodnej Ázie vytvorili regionálne ekonomické spoločenstvo

Lídri Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN) dnes oficiálne rozhodli o vytvorení regionálneho ekonomického spoločenstva, ktoré bude zahŕňať rôznorodú oblasť, omnoho väčšiu než Európska únia alebo Severná Amerika. 

Príslušnú dohodu podpísali vrcholní predstavitelia 10 štátov združenia ASEAN na summite v malajzijskom hlavnom meste Kuala Lumpur. Nové Ekonomické spoločenstvo ASEAN-u (AEC), plánované už od roku 2002, by malo konkurovať Číne a Indii, uviedla agentúra AP.

Mnohé základné prvky AEC fungujú už v súčasnosti, napríklad odstránenie colných taríf či vízových reštrikcií. Medzi partnerskými krajinami došlo v tejto súvislosti aj k posilneniu politickej a kultúrnej spolupráce. 

Stále však zostáva mnoho práce v politicky citlivých oblastiach, ako sú poľnohospodárstvo, oceliarstvo, automobilový priemysel a iné chránené sektory. Ďalšiemu rozvoju prekáža aj korupcia, nerovnomerne rozvinutá infraštruktúra a doprava či veľké ekonomické rozdiely medzi jednotlivými členmi organizácie ASEAN, v ktorej koexistujú relatívne bohaté i chudobné krajiny.  

Nové spoločenstvo začne oficiálne fungovať od 31. decembra tohto roku. 

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.