Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
29. júl 2021, 11:26

Protest proti opatreniam

Polícia po hodinách rozpustila blokádu ciest a obnovila dopravu v Bratislave

Polícia po hodinách rozpustila blokádu ciest a obnovila dopravu v Bratislave

Foto: Andrej Lojan

Kritika sa počas protestu ušla aj cirkvi. Za ľudí a SaS chcú vysvetlenie, čo robil minister vnútra a policajný prezident od rána.

Približne 1500 ľudí od štvrtka rána protestovalo pred Prezidentským palácom proti pandemickým opatreniam, vláde i prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorá podpísala novelu o zvýhodnení zaočkovaných.

Zakrátko sa protest rozšíril na blokáciu ciest v okolí Hodžovho námestia v Bratislave o ďalšie ulice. Zablokovaných bolo niekoľko križovatiek v centre hlavného mesta, vznikali kolóny a bola prerušená aj premávka viacerých liniek MHD. Polícia proti protestu zasiahla až večer a začala vytláčať demonštrantov z podchodov.

Protestujúci dlho odmietali uvoľniť zablokovaný autobus v podchode na Hodžovom námestí tak, aby mohol pokračovať v ceste. Dopravný podnik Bratislava sa od protestu dištancoval a tvrdil, že sa do demonštrácie nezapájal.

Kritika sa ušla aj biskupom a kňazom. Rečníkom na proteste sa nepáčilo, že podporujú opatrenia. Zároveň ich vyzvali, aby nezatvárali kostoly. V súvislosti s plánovanou návštevou pápeža vyhlásili, že sa František nechal zneužiť. Na podujatia s ním sa totiž dostanú iba zaočkovaní ľudia. „Hanba,“ kričali demonštranti.

V okolí Hodžovho námestia sa premávali viacerí protestujúci aj na motorkách. Vidieť bolo aj policajných ťažkoodencov, tí sa však po chvíľke stiahli a vrátili sa až podvečer na rozohnanie protestu, keď došlo aj k menším stretom. Dopravný podnik Bratislava už obnovil bežnú premávku. 

Polícia cesty nechala zablokované niekoľko hodín napriek tomu, že protest nebol ohlásený.

Demonštranti na policajtov pri rozháňaní kričali „gestapo“. Organizátori spred Prezidentského paláca vyzývali protestujúcich, aby sa presunuli k nim a vyhli sa zakročeniu polície. Ohlasovali, že ich požiadavky stále trvajú, chcú naďalej vyjednávať s vládou a budú pokračovať aj v piatok.

Zabrániť zhromaždeniu nebolo podľa polície počas dňa možné. Argumentovali, že i napriek faktu, že nešlo o oznámené zhromaždenie, nebol zákonný dôvod ho rozpustiť a chceli sa vyhnúť napätiu a násilnostiam.

LIVE: Brífing viceprezidenta PZ a riaditeľa Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave k dnešnému verejnému zhromaždeniu

Uverejnil používateľ Polícia SR - Bratislavský kraj Štvrtok 29. júla 2021 Zdieľať

Fakt, že polícia nezabránila zablokovaniu ulíc, vysvetlili zasa tým, že nemožno obmedzovať pohyb, ak nie je možné jednoznačne určiť, či ide o účastníkov demonštrácie alebo turistov. Situáciu označila za pokojnú bez eskalácie.

Nenahlásenie zhromaždenia nebol podľa polície zákonný dôvod na neumožnenie protestu.

Počas protestov polícia nezaznamenala žiadne vážne porušenie verejného poriadku. Nedošlo k žiadnym útokom na osoby. Poškodené bolo len jedno auto, ale páchateľ bol na mieste zadržaný.

Bezpečnostné zložky o proteste vedeli dopredu, Mikulec snahe nezasahovať rozumie

Bezpečnostné zložky o proteste na Hodžovom námestí vedeli dopredu, aj keď verejné zhromaždenie nebolo oficiálne oznámené. Mestská časť Staré Mesto uviedla, že neohlásenie protestu nie je dôvod na jeho zakázanie.

Dočasne zatvorili aj Grasalkovičovu záhradu. Hovorca Starého Mesta Matej Števove tvrdí, že problémom neohlásených a nepovolených zhromaždení je chýbajúci, respektíve úradom neznámy organizátor.

Poukázal, že podľa zákona o zhromažďovacom práve je za pokojný a bezpečný priebeh verejného zhromaždenia zodpovedný organizátor.

Ministra vnútra Romana Mikulca mrzí, že neohlásené zhromaždenie znepríjemnilo deň vodičom aj obyvateľom mesta, ale rozumie snahe polície vyhnúť sa použitiu donucovacích prostriedkov, ktoré by mohlo viesť k eskalácii napätia.

Podľa tlačového oddelenia bol od začiatku informovaný o priebehu zhromaždenia viceprezidentom Policajného zboru aj riaditeľom Krajského riaditeľstva PZ Bratislava. 

Inzercia

Voči postupu polície sa ohradila SaS i Za ľudí

Ak sú výsledkom protestov v hlavnom meste zablokované cesty a strach občanov z agresivity, ministerstvo vnútra by malo podľa Martina Klusa z SaS situáciu vysvetliť a ponúknuť opatrenia, aby sa podobné situácie neopakovali.

Poslanec Ondrej Dostál na sociálnej sieti napísal, že polícia mala zákonný dôvod zakročiť na zhromaždení v Bratislave. 

Podľa zákona o zhromažďovacom práve neohlásené zhromaždenie môže obec rozpustiť  alebo zakázať „ak sa má konať v mieste, kde by potrebné obmedzenie dopravy a zásobovania bolo v závažnom rozpore so záujmom obyvateľstva, ak možno bez neprimeraných ťažkostí konať zhromaždenie inde bez toho, že by sa tým zmaril oznámený účel zhromaždenia“.

Nečinné prizeranie sa polície podľa neho nie je riešením problému, ale neriešením.

Protesty odsúdila aj šéfka Za ľudí Veronika Remišová. Nemyslí si, že blokovanie dopravy v rámci neohlásenej demonštrácie je druh protestu, ktorým sa kultivovane presadia nejaké požiadavky.

Podpredseda strany Juraj Šeliga sa ohradil voči šíreniu dezinformácií na protestoch. Demonštrantov vyzval, aby sa presunuli na námestia a uvoľnili cesty. 

„Dokedy ideme ustupovať hoaxom a hlúpostiam? Veci sú hore nohami a je na čase riadiť sa zdravým rozumom a nie donekonečna byť korektní a chápaví. Najmä keď nezaznievajú argumenty, ale hlúposti,“ tvrdí Šeliga.

Od policajného prezidenta Petra Kovaříka očakáva vysvetlenie, čo robila od rána polícia, keď bol hlavný ťah v meste blokovaný. Postupu polície počas protestu nerozumie.

Primátor Bratislavy Matúš Vallo verí, že štátna polícia sa na prípadné ďalšie protesty pripraví lepšie „a prejavenie názoru demonštrantov už nebude spojené s paralýzou mesta“.

Heger rešpektuje vyjadrenie názoru, ale bez obmedzovania druhých

„Každý má právo vyjadriť svoj názor, no mal by to urobiť slušne a bez toho, aby obmedzoval slobodu druhých,“ povedal premiér v reakcii na štvrtkový protest odporcov očkovania. Jediné, čo podľa neho pomôže „vyprevadiť“ koronavírus zo sveta, je vybudovanie kolektívnej imunity prostredníctvom očkovania.

Vo videu na sociálnej sieti upozornil, že Slovensko je na prahu tretej vlny pandémie. „V hre sú zdravie a životy našich blízkych. Ochránime ich jedine tak, že sa budeme správať zodpovedne,“ zdôraznil.

Dodal, že ak majú ľudia otázky, majú sa opýtať lekárov a navštíviť vakcinačné centrá či ambulancie všeobecných lekárov, kde im podľa jeho slov radi poskytnú odpovede.

Premiér rozumie, že ľudia majú otázky. „Lekári sú kvalifikovaní na to, aby poskytli odpovede k otázkam, ktoré ľudia majú,“ ozrejmil s tým, že je to o diskusii, prijať odpovede.

„Verím v to, že každý racionálny človek sa potom pre vakcínu rozhodne, lebo je to momentálne jediné a najefektívnejšie riešenie, ktoré máme,“ dodal Heger.

Hnutie OĽaNO hovorí o dôsledku nezodpovedného zneužívania pandemickej situácie opozíciou, ktorá uprednostňuje zisk preferencií aj za cenu zdravia a životov. Predstaviteľov opozície hnutie vyzvalo, aby prestalo s rozoštvávaním verejnosti. Protest podporovala Kotlebova ĽSNS.

Podpredseda parlamentu za OĽaNO Gábor Grendel protest na sociálnej sieti skritizoval a jeho prevedenie označil za zneužitie práva na zhromaždenie.

Foto: TASR, Andrej Lojan

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Francúzsko dnes zažíva druhý veľký štrajk a protesty proti reforme dôchodkového systému, ktorá okrem iného počíta so zvýšením veku odchodu do dôchodku zo 62 na 64 rokov. Agentúra AFP s odvolaním sa na nemenovaný policajný zdroj uviedla, že podľa predpokladov polície do ulíc francúzskych miest vyjde zrejme okolo milióna ľudí. (tasr)

pred hodinou

Medzinárodný menový fond zlepšil odhad vývoja svetovej ekonomiky na tento rok a počíta s rastom o takmer 3 percentá. Pod zlepšené vyhliadky vývoja globálneho hospodárstva sa podpísalo najmä otváranie sa čínskej ekonomiky po dlhom období protipandemických opatrení, ktoré by malo čiastočne kompenzovať tlak spôsobený zvyšovaním úrokových sadzieb. (tasr)

pred 3 hodinami

V Ružomberku na Korytnickej ulici horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Informuje o tom mesto s tým, že na mieste v tejto chvíli zasahujú všetky požiarne zložky z mesta a okresu. „Motorová doprava je odkláňaná cez mestskú časť Biely Potok," dodalo mesto. (tasr)

❗️MIMORIADNY OZNAM❗️ 🔥V Ružomberku na Korytnickej horí fabrika, ktorá sa venuje výrobe kontajnerov. Podľa predbežných...

Uverejnil používateľ Mesto Ružomberok Pondelok 30. januára 2023
pred 4 hodinami

Na 83 sa zvýšil počet ľudí, ktorí prišli o život pri pondelkovom bombovom útoku samovražedného atentátnika v mešite pri policajnom veliteľstve v meste Pešávar na severozápade Pakistanu. Oznámil to hovorca tamojšej Nemocnice lady Readingovej, ktorý pre agentúru AFP potvrdil, že počas noci boli privezené ďalšie telá obetí. (tasr)

pred 5 hodinami

Americký prezident Joe Biden informoval Kongres, že 11. mája sa skončí stav núdze, ktorý bol vyhlásený v súvislosti s pandémiou covidu pred približne troma rokmi. Bude to znamenať, že viac nebudú k dispozícii finančné prostriedky určené na dotáciu liekov proti covidu, zdravotné poistenie a iné typy vládnej pomoci súvisiacej s pandémiou. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.