Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. júl 2021, 14:27

Stopnutý policajný zásah

Peter Kovařík môže mať problém. Jeho postup preverí prokuratúra

Peter Kovařík môže mať problém. Jeho postup preverí prokuratúra

Policajný prezident Peter Kovařík. Foto - TASR

Policajný prezident mal zastaviť zadržanie kľúčového svedka v kauzách Judáš a Očistec Petra Petrova.

Policajný prezident mal pozastaviť zásah špeciálnej zásahovej jednotky, ktorá chcela zadržať jedného z troch svedkov podozrivých z manipulovaných svedeckých výpovedí v kauzách Judáš a Očistec.

Ide o Petra Petrova, ktorý mal dnes vypovedať pred Špecializovaným trestným súdom v Pezinku na pojednávaní s bývalým riaditeľom kontrarozviedky Petrom Gašparovičom a expolicajtom Ladislavom Vičanom.

Podľa informácií TV JOJ by mal Kovařík pre tento krok čeliť podozreniu zo zneužitia právomoci verejného činiteľa a marenia spravodlivosti. 

Podľa zistení televízie JOJ mal Kovařík počas rannej previerky zistiť možný nesúlad v internom spise, ktorým sa riadi nasadzovanie zásahovej jednotky hraničnej a cudzineckej polície Sobrance. V to ráno zistil, že interný predpis treba pripomienkovať a zmeniť tak, aby aj túto zásahovku odsúhlasoval na použitie len viceprezident, jeho zástupca alebo iná vyššie postavená osoba v zbore. Aktuálne v tejto veci prebieha kontrola zo strany prokuratúry.

Bratislavský krajský prokurátor Rastislav Remeta v rozhovore pre Aktuality.sk hovorí, že polícii kvôli jeho zásahu utiekol dôležitý svedok. 

„Potom, ako dozorový prokurátor vydal súhlas so zadržaním, oslovila vyšetrovateľka zásahovú jednotku. K zadržaniu prvého obvineného došlo 20. júla o 7:40. Asi o pätnásť minút prišiel pokyn policajného prezidenta, aby sa zásahová jednotka stiahla. Nastalo vyjasňovanie, kto môže o nasadenie zásahovej jednotky žiadať a kto to mohol podpísať. Asi po hodine a pol padlo rozhodnutie, že zásah môže pokračovať. Treba však povedať, že došlo k zmareniu účelu akcie, keďže minimálne jedna ďalšia osoba už bola takmer zadržaná,“ povedal Remeta s tým, že policajti nemohli pokračovať v zásahu.

Peter Petrov je stále na úteku. Ako informuje TV JOJ, Kovařík mal vydať pokyn na stopnutie zásahu jeho zadržania v čase, keď bol na dovolenke v Chorvátsku.

Inzercia

Za prerušenie zaistenia svedkov začne prokurátor stíhanie 

Ako dodáva TV JOJ, pre konanie prezidenta aj dočasného šéfa inšpekcie vnútra začína krajská prokuratúra Bratislava trestné konanie. Došlo k zastaveniu zásahu na podozrivého, čím zmarilo účel nasadenia vyšetrovacej akcie, svedok ušiel. 

Podľa krajského prokurátora budú okolnosti prerušenia zásahu z 20. júla predmetom samostatného konania. „Aby bolo jasné, či bolo možné prebiehajúci zásah veľmi neštandardne prerušiť a následne ho po hodine a pol povoliť,“ doplnil Remeta.

Policajný prezident poskytol televízii reakciu na pochybnosti v súvislosti s jeho konaním.

„Informácie, ktorými disponuje Rastislav Remeta, ja nepoznám a nebudem ich preto ani bližšie komentovať. O možnom začatí trestného stíhania viem len z médií,“ tvrdí Kovařík s tým, že je pripravený svoje kroky vysvetliť. 

„Nebudem sa vyjadrovať do médií, na to sú tu orgány činné v trestnom konaní, aby situáciu preverili a ja som im plne k dispozícii. Uvedomujem si, že verejnosť si zaslúži vysvetlenie posledných dní a vnímam, že situácia nie je jednoduchá ani pre policajtov. Nebudem sa však obhajovať prostredníctvom médií, pretože nechcem, aby boli moje slová prekrúcané a zneužívané na politický boj, ktorý panuje. Keď nastane vhodný čas, vyjadrím sa aj verejne, zatiaľ Vás poprosím o trpezlivosť.“

 

Dnes treba vedieť

pred hodinou

V Maďarsku sa dnes začína Budapeštiansky demografický summit. Hlavnou témou má  byť podpora mladých rodín a vytváranie podmienok pre zvyšovanie pôrodnosti. Na summite by malo vystúpiť viacero premiérov vrátane Eduarda Hegera. Pozvanie prijal aj bývalý americký viceprezident Mike Pence. (lidovky.cz)

pred 2 hodinami

Národná rada odmietla Pellegriniho deklaráciu k referendu za predčasné voľby. Uznesenie podporilo 61 zo 129 prítomných poslancov. Pellegriniho poslanci v deklarácii zdôraznili, že moc pochádza z ľudu a občania majú právo korigovať činnosť politikov aj počas volebného obdobia. Aj týmto spôsobom chceli dosiahnuť, aby sa konalo referendum o skrátení volebného obdobia. (tasr)

pred 2 hodinami

Polícia v akcii Pavúk zadržala hlavu organizovanej skupiny prevádzačov

Išlo o významnú a dominantnú organizovanú skupinu pôsobiacu na území Košického a Prešovského kraja. Informuje o tom Prezídium Policajného zboru na sociálnej sieti.

POLICAJTI ZADRŽALI HLAVU ORGANIZOVANEJ SKUPINY AJ S OSTATNÝMI JEJ ČLENMI Policajti Národnej jednotky boja proti...

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Štvrtok 23. septembra 2021

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva