Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
25. júl 2021, 13:51

Vrtuľník Ingenuity na Marse absolvoval svoj desiaty let

Podľa NASA to bol doteraz najnáročnejší let, pričom vrtuľník preletel takmer kilometer a dosiahol rekordnú letovú hladinu – 12 metrov.

Let sa uskutočnil v oblasti zvanej Raised Ridges. Vrtuľník počas neho urobil viaceré fotografie oblasti v okolí skalných útvarov vo vnútri krátera Jezero. Pri svojom prvom lete na Marse 19. apríla sa vrtuľník zdvihol iba do výšky troch metrov a nad povrchom Marsu strávil 39 sekúnd. V poradí desiaty let trval asi dve minúty a 45 sekúnd.  Ingenuity za ten čas preletel nad desiatimi rôznymi vytýčenými bodmi svojej trasy a popritom fotografoval.

Desiaty let minivrtuľníka Ingenuity je podľa jej konštruktérov významným míľnikom, aj keď táto helikoptéra už teraz nalietala dvakrát viac, než pôvodne plánovali konštruktéri NASA. Očakávali totiž, že prístroj Ingenuity sa zrúti pri svojom štvrtom alebo piatom lete, keď testoval hranice svojej rýchlosti a výdrže. Ingenuity však naďalej prekonáva očakávania a aj keď mala v máji, počas šiesteho letu, technické problémy, dokázala bezpečne pristáť.

NASA zatiaľ neinformovala, kedy sa misia Ingenuity skončí, ale vrtuľník by mohol pokračovať v lietaní, pokiaľ bude letuschopný a nebude ovplyvňovať aktivity marsochodu Perseverance.Perseverance momentálne skúma kráter Jezero, kde má pátrať, či sa tam nenachádzajú skameneliny starých mimozemských mikróbov. S touto misiou môžu robotickému vozidlu pomôcť nové lety Ingenuity: vrtuľník môže totiž prehľadávať a mapovať terén z výšky, pozorovať potenciálne sľubné oblasti na štúdium a lietať na miesta, kam sa marsochod nedostane.

Vedci z NASA sú obzvlášť zvedaví na "vyvýšeniny", pretože tam mohla kedysi tiecť voda. Počas svojho deviateho letu vrtuľník Ingenuity vyfotografoval zaujímavé skalné výbežky, ktoré by Perseverance mohol preskúmať neskôr. Je však možné, že časový harmonogram robotu nedovolí preskúmať tieto skalné útvary, takže Ingenuity "môže ponúknuť jedinečnú  príležitosť na podrobný prieskum týchto nálezísk," uviedli americkí vedci.

Zariadenie Ingenuity má priemer 1,2 metra a hmotnosť 1,8 kg, je vybavené dvoma fotoaparátmi a je schopné pohybovať sa vo vzduchu 20–30 sekúnd, aby mohlo oblasť vyfotografovať. Rover Perseverance s vrtuľníkom Ingenuity úspešne pristál na povrchu Marsu 18. februára. Perseverance je roverom misie NASA Mars 2020. Odštartoval na konci vlaňajšieho júla na palube rakety Atlas V. z vesmírneho komplexu Mysu Canaveral na Floride.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Spustenie celomestskej parkovacej politiky v Bratislave s názvom Bratislavský parkovací asistent PAAS sa presúva na január 2022. Hlavné mesto o tom informovalo s tým, že sa posúva aj spustenie registrácií do systému regulovaného parkovania pre prvé tri zóny - Tehelné pole, Krasňany a Dvory 4 - na 1. december. (tasr)

pred hodinou

Prezidentka Zuzana Čaputová na budúci týždeň vystúpi v parlamente so správou o stave republiky. „Vystúpi v stredu 29. septembra 2021 o 11.00 h,“ spresnil jej hovorca Martin Strižinec. (tasr)

pred hodinou

V Trenčíne je plne zaočkovaná už takmer polovica obyvateľov. Prvú dávku dostalo 29 235 ľudí, teda už cez 52 percent. Trenčín zostáva aj na budúci týždeň podľa covid automatu v prvom stupni ohrozenia, teda v červenej farbe. (tasr)

pred 2 hodinami

Envirorezort má v pláne oboznámiť sa s oznámením, ktoré Slovensku zaslala eurokomusia, a vykonať kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov. „Ministerstvo životného prostredia sa dôkladne oboznámi s obsahom oznámenia a v spolupráci s ostatnými dotknutými rezortmi vykoná všetky potrebné kroky pre odstránenie vytýkaných nedostatkov," uviedlo ministerstvo. (tasr)

Inzercia

Inzercia

Denník Svet kresťanstva