Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2021, 14:45

Maďarsko po linke NATO odovzdalo Ukrajine pľúcne ventilátory

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó v Kyjeve povedal, že má záujem na mierovom riešení situácie na východe Ukrajiny.

Maďarsko má záujem na mierovom riešení situácie na východe Ukrajiny, vyhlásil maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó počas štvrtkového stretnutia so svojím ukrajinským partnerom Dmytrom Kulebom v Kyjeve. Poukázal pri tom na význam Minských dohôd, informovala agentúra Interfax-Ukrajina.

Ministri sa vo štvrtok pôjdu spoločne pozrieť do oblasti konfliktu na východe Ukrajiny. Ako pripomenul Kuleba, Szijjártó je na návšteve Ukrajiny aj ako predseda Výboru ministrov Rady Európy. Ide o prvú návštevu predsedu tohto výboru na Ukrajine, a teda aj v oblasti donbaského konfliktu, od roku 2014, pripomenul šéf ukrajinskej diplomacie.

Kuleba na tlačovej konferencii nazval spoločnú cestu so Szijjártóom na východ Ukrajiny "dôležitým signálom, že rusko-ukrajinský ozbrojený konflikt zostáva najväčšou hrozbou pre bezpečnosť Európy a je v centre pozornosti Výboru ministrov Rady Európy".

Szijjártó zároveň odovzdal Ukrajine desať pľúcnych ventilátorov v súvislosti so žiadosťou o pomoc v boji s covidom, ktorú Kyjev predniesol Severoatlantickej aliancii.

„Maďarsko nám tieto ventilátory poskytlo po linke NATO," zdôraznil Kuleba. Dodal, že Kyjev a Budapešť chcú pokračovať v odstraňovaní problematických bodov vo vzájomných vzťahoch, aby tak pomohli "urýchliť euroatlantickú integráciu Ukrajiny".

Ako pripomenula agentúra MTI, Maďarsko dosiaľ poskytlo Ukrajine 110 pľúcnych ventilátorov a ochranné pomôcky v hodnote 9,7 milióna eur.

Szijjártó zároveň oznámil dosiahnutie dohody medzi Budapešťou a Kyjevom o umožnení cestného a železničného tranzitu ukrajinských občanov smerujúcich cez Maďarsko do západnej Európy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 8 hodinami

Ak sa chystáte stráviť letnú dovolenku na Slovensku, zaujímavý tip na návštevu a spoznávanie kultúry a histórie Slovákov ponúka riaditeľ inštitútu INESS Richard Ďurana. Prvé slovenské gymnázium v Revúcej. „Historicky prvé gymnaziálne skúšky dospelosti (dnes maturita) v slovenskom jazyku sa konali v roku 1868 v budove evanjelického kostola v Revúcej. Ich obsahom bol preklad z latinského jazyka do slovenského jazyka a naopak, z gréckeho jazyka do slovenského, kompozícia v slovenskom, maďarskom a nemeckom jazyku, ako aj tri príklady z matematiky a fyziky. Na záver sa študenti podrobili aj ústnym skúškam Pripomínam – ak by ste sa chceli zamyslieť nad penzom vedomostí dnešných študentov - išlo o gymnázium, dnešnú strednú školu."

V pondelok som navštívil budovu prvého slovenského gymnázia v Revúcej. Dozvedel som sa aj veci, ktoré sú pre študentov v...

Uverejnil používateľ Richard Durana Štvrtok 29. júla 2021
pred 9 hodinami
pred 10 hodinami

Situácia v premávke liniek bratislavskej MHD, ktorých ovplyvňuje blokáda ulíc v okolí Hodžovho námestia, je nezmenená. Linky, ktoré Hodžovým námestím bežne predchádzajú, jazdia pozmenenými trasami a na konci podjazdu pod Hodžovým námestím naďalej stojí uviaznutý autobus č. 80. Situácia v centre Bratislavy ovplyvňuje dopravu aj na iných miestach, Dopravný podnik Bratislava preto upozorňuje, že cestujúci musia rátať aj s prípadným miernym, niekoľkominútovým meškaním liniek. (tasr)

Inzercia

Inzercia