Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. júl 2021, 11:56

Slovenskú poľovnícku komoru zaujímajú financie na ochranu veľkých šeliem

V tejto súvislosti budú iniciovať podnet na Najvyšší kontrolný úrad. Ministerstvo životného prostredia a Štátna ochrana prírody by mali informovať, prečo si objednali vedecké zisťovanie početnosti medveďa a vlka na Slovensku na pražskej Karlovej univerzite.

Slovenská poľovnícka komora (SPK) bude iniciovať podnet na Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) v súvislosti s vynakladaním financií na ochranu veľkých šeliem.

Ministerstvo životného prostredia a Štátna ochrana prírody (ŠOP) by mali informovať, prečo si objednali vedecké zisťovanie početnosti medveďa a vlka na Slovensku na pražskej Karlovej univerzite. Komora chce vedieť ako, kto a kedy zabezpečoval zber vzoriek v prírode a koľko tento zber bude stáť. Informoval o tom hovorca SPK Alojz Kaššák.

Do manažmentu veľkých šeliem musia byť zapojené všetky zainteresované strany - vlastníci pozemkov, obhospodarovatelia krajiny, poľovníci, včelári, chovatelia, turisti a samosprávy, skonštatovala SPK.

Činnosť Zásahového tímu pre medveďa hnedého ŠOP vykazuje amaterizmus a porušovanie právnych noriem, konštatuje SPK. Dôkazmi sú podľa nej štyri osirelé mláďatá, nevhodné a nehumánne nakladanie so zabitými medveďmi, neodbornosť pri výkone, nedostatočná spolupráca s obhospodarovateľmi, samosprávou a vlastníkmi. „Na túto neefektívnu činnosť, ktorá neprináša riešenia, sú však vynakladané nemalé finančné prostriedky daňových poplatníkov," poznamenal Kaššák.

Tvrdí, že štát zákazom lovu podporil stratu plachosti u medveďa, a tak človek pre neho nepredstavuje hrozbu. Použitie svetlíc alebo petárd s cieľom plašenia zveri je podľa zákona o poľovníctve zakázané, poukazuje Kaššák. „Je totiž dokázané, že ide o výrazný stresový faktor. Otázkou je, prečo v prípade medveďa je tento spôsob umožnený? Už je viac ako zrejmé, že toto plašenie ani premiestňovanie do inej lokality nie je humánne a ani efektívne," povedal.

Poľovnícka komora kritizuje, že zásahový tím nazýva zabíjanie medveďov eutanáziou. Tento pojem je podľa SPK v súvislosti so zvieraťom absurdný. „Zviera predsa nie je človek a nemôže dobrovoľne súhlasiť so svojím usmrtením," podotkol Kaššák.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Národná diaľničná spoločnosť tvrdí, že Útvaru hodnoty za peniaze predložila aktualizovanú analýzu pre stavbu druhej etapy severného obchvatu mesta Prešov. Uviedla to v reakcii na pondelkovú výzvu aktivistov z občianskeho združenia Náš Prešov, aby konala vo veci výstavby druhej etapy obchvatu mesta. (tasr)

pred 6 hodinami
pred 7 hodinami

Slovenský hydrometeorologický ústav upozorňuje na vysoké teploty najmä na juhu a východe Slovenska aj počas stredy. Pre viaceré regióny vydal výstrahy prvého stupňa. Teploty sa môžu vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. (tasr)

Inzercia

Inzercia