Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 16:40

Štát by sa mal ospravedlniť a odškodniť ženy po nezákonnej sterilizácii

Zhodli sa na tom podpredseda Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák, verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová aj ďalší členovia výboru.

Štát by sa mal ospravedlniť ženám, ktoré podstúpili nezákonnú sterilizáciu, a mal by ich odškodniť. Podpredseda Výboru Národnej rady pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák po stredajšom výbore avizoval zvolanie okrúhleho stola a diskusie o prijatí zákona, na základe ktorého sa budú dotknuté ženy odškodňovať.

Ombudsmanka Mária Patakyová verí, že sa podarí nájsť primeraný mechanizmus. Poznamenala, že nezákonná sterilizácia je hlboký zásah do integrity žien. Na zasadnutí výboru sa zúčastnili aj zástupkyne dotknutých žien. Zdôraznili potrebu zabrániť tomu, aby si niečím podobným museli prejsť aj ďalšie ženy.

„Spravodlivosť je základom slušného a právneho štátu, ktorému záleží na dôslednej ochrane občanov. Spravodlivosť si jednoznačne zaslúžia ženy, ktoré boli proti svojej vôli sterilizované. Keďže desiatky rokov tému vynútených sterilizácií žien doterajšie vlády neriešili, je pochopiteľné, že proces vyrovnania sa s krivdami na týchto ženách nebude trvať krátko. Preto ako predsedajúci výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny iniciujem okrúhly stôl," povedal Pollák s tým, že cieľom má byť nájdenie mechanizmu na odškodňovanie. Inšpirovať by sa podľa neho dalo českým modelom.

Spoločne s ombudsmankou zdôraznili, že to, čo môže vláda a štát urobiť už teraz, je ospravedlniť sa. S týmto zámerom chce Pollák osloviť listom vládu a požiada, aby na najbližšom rokovaní prijala uznesenie o ospravedlnení sa. Hovorí o prvom a nevyhnutnom kroku na vysporiadanie sa s neprávosťou vynútených sterilizácií raz a navždy.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 55 minútami

Do strategického priemyselného parku v Rimavskej Sobote mieri bavorský spracovateľ dreva Ziegler Grup. Firma by tam mala po dokončení investície zamestnať 450 ľudí. Oznámil to minister hospodárstva Richard Sulík. (tasr)

pred 2 hodinami

Polícia začala pre posprejované kostoly v centre Bratislavy trestné stíhanie. V prípade preukázania viny pred súdom hrozí doposiaľ neznámemu páchateľovi trest odňatia slobody na tri až osem rokov. Uviedol to hovorca Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave Michal Szeiff. (tasr)

Inzercia

Inzercia