Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. júl 2021, 14:07

Hrdí na rodinu

Ak chcú politici prísť, je to ich slobodné rozhodnutie, tvrdí Anton Chromík

Ak chcú politici prísť, je to ich slobodné rozhodnutie, tvrdí Anton Chromík

Organizátori Anton Chromík a Marek Nikolov. Foto Postoj/Juraj Brezáni

Politické subjekty podľa organizátorov priestor nedostanú. Akcia sa uskutoční v sobotu popoludní v Bratislave. Dúhový pochod bude iba online.

V sobotu o 15:00 sa na Rudnayovom námestí v Bratislave stretnú priaznivci rodiny. Organizátori Anton Chromík a Marek Nikolov sa rozhodli pokračovať v podujatí Hrdí na rodinu a pripravili jeho deviaty ročník. „Vyjadríme radosť z rodiny a našich detí,“ pozývajú organizátori.

Prvýkrát bude stretnutie zároveň strímované online. Virtuálne si tak zhromaždenie budú môcť pozrieť ľudia, ktorí nechcú merať dlhú vzdialenosť alebo preto, že sú starí, chorí či zdravotne závažnejšie ohrození.

Podľa jedného z organizátorov a zároveň predsedu občianskeho združenia Pastor bonus Mareka Nikolova chcú zhromaždením povzbudiť ľudí k tomu, aby mali vďačnosť a prajnosť voči rodinám, a aby sa táto vďačnosť a prajnosť neskôr šírila po Slovensku.

„Rodina je niekedy miesto, ktoré má ťažkosti, ale je to niečo, čo dáva plnosť života,“ uviedol ďalší z organizátorov Anton Chromík.

Spoločnosť je v tomto smere polarizovaná, čo vníma aj Marek Nikolov: „Sme presvedčení, že rodina je miestom, kde by malo dochádzať k zmiereniu, k prajnosti a vzájomnému požehnaniu.“

Nikolov dodal, že podujatím chcú napomôcť tomu, aby prišlo k spojeniu a zjednoteniu v rodinách a aby sa v spoločnosti rozšírila pozitívna správa o rodine.

„Nič cenné sa nedá dosiahnuť bez námahy. Budovanie a každodenné prehlbovanie vzťahov v rodine niečo stojí. Človek môže plne nájsť sám seba iba v pravdivom darovaní seba samého druhým. Šťastie v rodine sa rodí iba v prajnom prostredí, kde obetavosť pre druhého je životodarnou vlahou pre manželov a celú rodinu.

Čím je soľ pre jedlo, tým je vzájomná obetavosť pre celoživotne sa rozvíjajúci manželský vzťah. Práve toto chceme vyjadriť našim zhromaždením,“ dodal Nikolov.

Dúhový pochod nebude

Aj napriek tomu, že tento rok pro-rodinní s dúhovými aktivistami o námestia nesúperili, organizátori podujatia Hrdí za rodinu sa rozhodli ostať verní Rudnayovému námestiu v Bratislave pri Dóme sv. Martina.

Inzercia

„Stáva sa nám, že nám neprajníci obsadia všetky námestia a trasy, ktoré sme mali roky predtým, ale nech sú požehnaní. Vždy sa nejaké miesto pre nás nájde,“ povedal Chromík. 

„Počuli sme, že tento rok dúhový pochod nebude. My chceme našu myšlienku ukazovať každý rok, bezohľadu na to, či dúhový pochod bude alebo nebude,“ pripomenul.

Podujatie Hrdí na rodinu sa podľa Nikolova usiluje byť prajným pre všetkých. „Nesnažíme sa ľudí vylučovať,“ zaujal stanovisko Marek Nikolov. 

Snažia sa o apolitickosť

Politické strany či subjekty zvyknú podobné aktivity využiť pre svoj prospech. Organizátori Hrdí na rodinu však deklarujú, že vždy sa snažili vystupovať apoliticky. „Nekomunikujeme s politikmi. Ak oni budú chcieť prísť, je to ich slobodné rozhodnutie, ale nedávame politikom priestor,“ upozornil Nikolov.

„Pozývame každého, každý je vítaný. Je to občianske zhromaždenie. Sme radi, že to politici a politické strany rešpektujú,“ uzatvoril Chromík.

Spoluorganizátormi zhromaždenia Hrdí na rodinu je Aliancia za rodinu, Spoločenstvo Ladislava Hanusa, Asociácia za život a rodinu a Inštitút pre ľudské práva a rodinnú politiku.

Mottom 9. ročníka podujatia je gramaticky nesprávny a pritom hlboko pravdivý detský výkrik: „S ocinkom a maminkou je mi najsamlepšie!“

Dnes treba vedieť

teraz

Miroslav Výboh poslal vyjadrenie k svojmu obvineniu v kauze Mýtnik. Tvrdí, že sa o ňom dozvedel až z médií. Dlhodobo sa zdržiava mimo Slovenska, je však vraj pripravený s vyšetrovateľmi spolupracovať. Obvinenie považuje za vykonštruované. (denník N)

pred 19 minútami

V Martine napadli výtvarníka Petra Kalmusa. Umelca následne ošetrili v Univerzitnej nemocnici v Martine. Potvrdila to Zuzana Marčeková z marketingového oddelenia nemocnice. Upozornil na to .týždeň. „Môžeme potvrdiť, že bol u nás ošetrený a prepustený domov," povedala Marčeková. (tasr)

pred hodinou

Čína sprísnila pravidlá pri cestovaní v rámci krajiny i do zahraničia. Je to súčasť úsilia zastaviť nárast počtu nových prípadov koronavírusu. Obyvateľom niektorých miest úrady nariadili, aby sa zdržiavali doma. Jednotlivé čínske regióny majú prerušiť dopravné spojenia prostredníctvom verejnej dopravy a taxíkov, kde sa vyskytujú ohniská nákazy. (tasr)

Inzercia

Inzercia