Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 12:43

RTVS odvysiela galavečer udeľovania ocenení Krištáľové krídlo

Diváci verejnoprávnej televízie spoznajú držiteľov ocenení 20. júna v deviatich kategóriách: hudba, filantropia, hospodárstvo, medicína a veda, výtvarné umenie, šport, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie a inovácie a startupy.

Výnimočné osobnosti Slovenska nominované na Krištáľové krídlo sa v nedeľu 20. júna stretnú v prostredí Zámku Šimák v Pezinku. Galavečer udeľovania ocenení odvysiela RTVS v priamom prenose na Jednotke o 20.30 h. Informoval o tom PR manažér Stanislav Čačko.

O ocenení v každej z kategórií rozhodovala aj tento rok porota zložená z odborníkov pôsobiacich v danej oblasti. Hlavnou myšlienkou Krištáľového krídla je podľa organizátorov objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia úctu.

Tradične udelia aj mimoriadnu cenu za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraničí či iný významný počin. Tento rok porota ocenenie udelila a v priebehu galavečera ho odovzdá do rúk Daniele Ostatníkovej, ktorá sa celoživotne venuje výskumu mozgu a jeho funkciám, v posledných desaťročiach najmä téme autizmu, mimoriadne ocenenie poputuje aj k vysokoškolskému profesorovi Karolovi Horákovi, dramatikovi, prozaikovi, literárnemu a divadelnému vedcovi.

Galavečerom bude sprevádzať moderátorská dvojica Janette Štefánková a Jakub "Zitron" Ťapák. V hudobnom programe vystúpia Janoska Ensemble, Peter Bič Project, Ľubica Čekovská, Tereza Mašková, Juraj Podmanický z kapely Billy Barman, Dan Bárta a Lina Mayer. Slávnostnú atmosféru umocní sláčiková sekcia Symfonického orchestra Slovenského rozhlasu spolu s rytmickou sekciou pod vedením Adriana Kokoša.

Krištáľové krídlo udeľujú významným osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli vo svojom odvetví mimoriadnu odbornosť a úspechy od roku 1997. Tento rok sa koná 24. ročník projektu. "Som rád, že môžeme divákom sprostredkovať nielen príjemný prenos z galavečera, ale zároveň prostredníctvom televíznej Jednotky aj predstaviť úspešných ľudí, ktorí zasvätili svojej kvalitnej práci celý život," uviedol generálny riaditeľ RTVS Jaroslav Rezník.
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 12 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)