Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. jún 2021, 09:26

Akcia Mýtnik II

NAKA zadržala bývalého podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie

NAKA zadržala bývalého podpredsedu Úradu pre verejné obstarávanie

Andrej Holák. Foto - TASR/Marko Erd

OĽANO vyzvalo Sulíka, aby odvolal zadržaného Holáka z funkcie v MH Manažmente. Sulík chce rozhodnúť do konca týždňa.

NAKA dnes ráno zadržala a obvinila v rámci akcie Mýtnik šes osôb z trestných činov legalizácie príjmu z trestnej činnosti, korupcie a machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe. Televízia TA3 informovala, že jednou z nich by mal byť podpredseda predstavenstva MH Manažment Andrej Holák.

V tejto spoločnosti zastával do septembra 2020 pozíciu predsedu predstavenstva. "Nové vedenie MH Manažment v prípade Andreja H. uplatnilo manažérsky prístup a v spoločnosti zostal pracovať preto, aby bola zachovaná kontinuita. Ak to bude potrebné, NAKA môže počítať s našou plnou súčinnosťou," spresnili z ministerstva.

Jeho zadržanie má súvisieť s obstarávaním IT systému pre finančnú správu.

MH Manažment prípad nekomentuje. "Keďže nemáme žiadne informácie, k prípadu sa nevyjadrujeme. Urobíme tak až po vyjasnení situácie."

Holák je bývalým podpredsedom Úradu pre verejné obstarávanie a bývalým štátnym tajomníkom na ministerstve dopravy

V minulosti bol členom strany Smer, z ktorej odišiel v roku 2013.

V rámci kauzy Mýtnik je od januára okrem iných obvinený exšéf finančnej správy František Imredze, podnikateľ Jozef Brhel, jeho brat Peter Brhel či bývalý šéf IT sekcie finančnej správy Milan Grega. Ich obvinenia sa podľa polície týkajú trestnej činnosti súvisiacej s machináciami pri verejnom obstarávaní a korupciou.

OĽaNO vyzvalo Sulíka, aby Holáka odvolal

Hnutie OĽaNO vyzýva ministra hospodárstva Richarda Sulíka, aby odvolal z funkcie podpredsedu predstavenstva spoločnosti MH Manažment Andreja Holáka. Hnutie tvrdí, že opakovane upozorňovalo Sulíka na Holákovú "toxickú" minulosť.

NECHAŤ PRASA PRI HRANTE Pred rokom som kolegu Sulíka vyzval, aby vyrazil zo štátnych služieb škodnú - Andreja Holáka....

Uverejnil používateľ Igor Matovic Štvrtok 17. júna 2021 Zdieľať

Dodali, že rezort hospodárstva sa ho mal zbaviť už pred rokom, predišlo by sa tým zbytočným pochybnostiam o fungovaní štátnej správy. Premiér Eduard Heger povedal, že Sulíka sa na to bude pýtať.

Sulík by mal odvolať nielen Andreja Holáka, ale podľa hnutia aj ďalších ľudí zo štátnej správy, ktorí sú spriaznení so Smerom.

Matovič to na sociálnej sieti okomentoval nasledovne: "V poslednej dobe sa akosi rozmáhajú podozrenia, kedy nedokážem pochopiť, prečo si niektorí ministri doslova mojkajú vo svojej blízkosti mafiánskych poskokov. Chcem zatiaľ veriť, že za tým nie je zmluva s Diablom."

Inzercia

Predseda Výboru Národnej rady pre hospodárske záležitosti Peter Kremský pripustil, že sa nevie, či zadržanie súvisí s pôsobením Holáka v spoločnosti MH Manažment, no jeho predošlé pôsobenie malo byť podľa neho preverené.

"Opakovane sme upozorňovali na to, že v ére Smeru patril k najvplyvnejším úradníkom s dosahom na stámiliónové tendre a bol funkcionárom Smeru," vyhlásil Kremský.

Dodal, že pred rokom v auguste OĽaNO upozorňovalo Sulíka na Holáka aj v súvislosti s tým, že za vlády Petra Pellegriniho mal podpísať zmluvy s advokátskou kanceláriou Radomíra Bžána. Osoby, ktoré podpisovali nevýhodné zmluvy, by nemali podľa hnutia pôsobiť v štátnych podnikoch.

Výzva sa podľa Kremského vtedy nestretla u ministra hospodárstva s pochopením.

Sulík o prípadnom odvolaní Holáka rozhodne do konca týždňa

O prípadnom odvolaní Holáka z funkcie podpredsedu predstavenstva chce minister hospodárstva diskutovať so šéfom MH Manažmentu Ľubošom Lopatkom. Predpokladá, že o tom rozhodnú "veľmi rýchlo", ešte tento týždeň.

Sulík hovorí, že miera podozrení musí byť dostatočne vysoká, keďže skončil rovno za mrežami.

Sulík si podľa svojich slov nespomína, že by ho hnutie OĽANO upozorňovalo na osobu Andreja Holáka.

Minister tiež pred novinármi povedal, že mu bolo od začiatku jasné, že ide o nominanta Smeru, preto predpokladal problémy. Lopatka však podľa neho zvolil čisto manažérsky prístup, keď ponechal Holáka v MH Manažmente ako "korporátnu pamäť", ktorý do septembra 2020 zastával pozíciu predsedu predstavenstva.

Sulík tiež upozornil, že Holák nemohol v spoločnosti MH Manažment samostatne rozhodnúť napríklad o zákazkách, bol len nápomocný Lopatkovi. Doplnil, že pokiaľ vyšetrovacie orgány dospejú k nejakým záverom, ministerstvo hospodárstva aj MH Manažment budú spolupracovať.

To, čo sa Andrejovi Holákovi vyčíta, sa podľa Sulíka týka obdobia minulej vlády a iného pôsobenia ako v MH Manažmente. "Aj tu platí, padni komu padni, nech vyšetrenie dobehne do konca," doplnil minister.

Dnes treba vedieť

pred 20 minútami

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 27 minútami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

pred 4 hodinami

V trenčianskom výstavisku Expo Center budú aj v nedeľu očkovať záujemcov o vakcináciu bez registrácie prostredníctvom NCIZ. Od 8:00 do 17:00 môžu zaočkovať až 1 200 osôb. „Na očkovanie je potrebné priniesť si občiansky preukaz, preukaz poistenca a v prípade preočkovania aj doklad o zaočkovaní prvou dávkou,“ doplnila Barbora Jánošková z oddelenia komunikácie Trenčianskeho samosprávneho kraja. (tasr)

pred 5 hodinami

Rwandská vláda nariadila zrušenie lockdownu v hlavnom meste Kigali a ďalších ôsmich okresoch, hoci počet prípadov ochorenia covid-19 je v tejto africkej krajine stále na vzostupe. Školy a kostoly sú zatvorené, ale svadby sa môžu konať s účasťou maximálne desiatich hostí. Vláda zrušenie lockdownu, ktorý bol zavedený v polovici júla, bezprostredne nevysvetlila. (tasr)

Inzercia

Inzercia