Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. jún 2021, 21:07

Fed nezmenil nastavenie menovej politiky, zvýšil však inflačné očakávania

Menový výbor ponechal kľúčovú sadzbu v pásme 0 % až 0,25 %.

Americká centrálna banka (Fed) v súlade s očakávaniami nezmenila nastavenie svojej menovej politiky. Výrazne však zvýšila svoje inflačné očakávania.

Menový výbor (FOMC) ponechal kľúčovú sadzbu v pásme 0 % až 0,25 %. Takisto nezmenil parametre programu nákupu dlhopisov, v rámci ktorého mesačne nakupuje dlhopisy v objeme minimálne 120 miliárd USD (98,98 miliardy eur), a ani nespomínal úvahy o jeho utlmovaní.

Fed aktuálne očakáva, že k prvému postpandemickému zvýšeniu sadzieb by mohlo prísť v roku 2023. Centrálna banka tiež zlepšila prognózu rastu hrubého domáceho produktu v tomto roku na 7 % zo 6,5 % v marci. Naďalej však počíta s tým, že miera nezamestnanosti na konci roka dosiahne 4,5 %.

Inflačné očakávania Fed zvýšil v porovnaní s marcovými predpoveďami o celý 1 percentuálny bod na 3,4 %. Naďalej však tvrdí, že inflačné tlaky sú len prechodné.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Už druhé leto sme pre pandémiu motivovaní stráviť dovolenku na Slovensku a podporiť tak miestny domáci ruch, ktorý si v poslednom období prešiel ťažkým obdobím. Aj keď máte pocit, že všetky známe turistické destinácie už poznáte, stále existuje viacero slepých miest na mape, ktoré sa oplatí vyplniť vlastnou cestovateľskou skúsenosťou. Z dvadsiatky precestovaných miest naprieč celým Slovenskom vyberáme osem najzaujímavejších.

pred hodinou

Búrky, ktoré majú v priebehu nedele zasiahnuť celú krajinu, majú na západnom a strednom Slovensku udrieť s väčšou silou a intenzitou. Upozorňuje na to SHMÚ, ktorý pred búrkami na západnom a strednom Slovensku vydal výstrahu vyššieho, 2. stupňa. (tasr)

pred 2 hodinami

Manželka britského premiéra Borisa Johnsona oznámila, že je tehotná. Carrie Johnsonová uviedla, že sa cíti „neuveriteľne požehnaná“. Odhalila, že začiatkom tohto roka potratila. Prvé dieťa Johnsonovcov, Wilfred, sa narodilo v apríli 2020. Dvojica sa zosobášila v máji tohto roka na súkromnom obrade vo Westminsterskej katedrále v Londýne. (tasr)

Inzercia

Inzercia