Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
12. jún 2021, 17:49

Nemeckí Zelení potvrdili Annalenu Baerbockovú ako svoju kandidátku na kancelárku

Rozhodli o tom v rámci svojho virtuálneho straníckeho zjazdu, ktorý prebieha počas tohto víkendu.

Baerbockovej kandidatúru potvrdila drvivá väčšina účastníkov zjazdu, hlasovalo za ňu 678 zo 688 delegátov. Zároveň ju spoločne so spolupredsedom strany Robertom Habeckom podporili aj ako šéfku kampane Zelených pred septembrovými parlamentnými voľbami. 

Annalena Baerbocková (40) bola ako "zelená" kandidátka na kancelárku nominovaná už v apríli, čo prispelo k výraznému nárastu volebných preferencií tejto strany. Vo viacerých prieskumoch sa Zelení umiestnili na prvom mieste, tesne pred konzervatívnou úniou CSU/CDU, ktorá ako svojho kandidáta na šéfa vlády nominovala Armina Lascheta. 

Dosluhujúca kancelárka Angela Merkelová, ktorá stojí na čele spolkovej vlády už takmer 16 rokov, už opäť kandidovať nebude. Baerbocková sa stala historicky prvou kandidátkou zelených na post spolkového kancelára a zároveň doteraz najmladšou uchádzačkou o túto pozíciu. Za jednu zo svojich hlavných priorít považuje ochranu klímy, ktorá je podľa nej hlavnou globálnou úlohou súčasnosti.

Annalena Baerbocková je od roku 1949 po Merkelovej druhou ženou v poradí, ktorá sa uchádza o najvyššiu vládnu pozíciu v krajine. Medzi silných kandidátov na nového šéfa vlády patrí aj sociálnodemokratický minister financií a vicekancelár Olaf Scholz. 

Popularita Baerbockovej v ostatných týždňoch poklesla a v prieskumoch sa prepadla až za Lascheta a Scholtza. Prepad súvisel s tým, že Baerbocková nedopatrením nepriznala časť svojich príjmov, ako aj s nepriaznivým volebným výsledkom Zelených v nedávnych voľbách v Sasku-Anhaltsku. K oslabeniu jej preferencií prispela aj jej výzva na zvýšenie cien benzínu v rámci boja proti klimatickým zmenám, ktorá v Nemecku vyvolala množstvo kritických reakcií. 
 

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 hodinami

Rokovanie parlamentu do 21. hodiny prerušili. Prestávku vyhlásil podpredseda snemovne Gábor Grendel. V pléne chýbal spravodajca k vládnej novele, ktorá predpokladá, že Úrad verejného zdravotníctva by mal pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. (tasr)

pred 11 hodinami

Negatívny postoj k očkovaniu vyjadrila necelá tretina Čechov, presne 23 percent. Záujem o očkovanie pritom prejavilo až 70 percent obyvateľov Česka, zvyšných sedem percent stále váha. Vyplýva to z prieskumu tamojšieho Centra pre výskum verejnej mienky. (tasr)
 

pred 12 hodinami

Nemecký cyklista Simon Geschke je ďalší športovec, ktorý sa pred svojím štartom na OH v Tokiu nakazil koronavírusom. Nemecký olympijský a športový výbor uviedol, že druhý Geschkeho test potvrdil pozitívny výsledok prvého a 35-ročný jazdec tak príde o účasť v sobotňajších hromadných pretekoch. (tasr)

pred 12 hodinami

Väčšina zákonodarcov v africkej krajine Sierra Leone hlasovala za zrušenie trestu smrti. Ten bude v tejto západoafrickej krajine nahradený doživotným väzením alebo trestom odňatia slobody v dĺžke najmenej 30 rokov. Rozhodnutie parlamentu však ešte musí svojím podpisom potvrdiť prezident krajiny Maada Bio. (tasr)

pred 13 hodinami

Počty prípadov nákazy koronavírusom v Taliansku zreteľne vzrástli. Sedemdňová incidencia stúpla za týždeň v celej krajine na v priemere 41 infekcií na 100-tisíc obyvateľov, kým pred týždňom to bolo ešte iba 19. Viacero prípadov infekcie zaznamenali medzi mladými ľuďmi. (tasr)