Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2021, 12:56

Hladomor

Viac ako 30-tisíc deťom v etiópskom Tigraji hrozí smrť hladom

Viac ako 30-tisíc deťom v etiópskom Tigraji hrozí smrť hladom

Dvadsaťpäťročná Tekien Tadeseová drží svoje podvýživené 22-mesačné dieťa, ktoré váži iba 6,7 kilogramu. Foto TASR/AP

V Tigraji od novembra prebieha ozbrojený konflikt medzi etiópskou armádou a separatistami, do ktorého sa na strane vlády zapojila aj susedná Eritrea. Počas bojov prišli o život tisíce civilistov a viac ako dva milióny ľudí ušli zo svojich domovov. Etiópska ústredná vláda popiera, že by bol v Tigraji v súčasnosti nedostatok potravín.

Desiatkam tisíc podvyživených detí v severoetiópskom regióne Tigraj, ktorý zasiahol hladomor, hrozí, že v dôsledku nedostatku potravy prídu o život, upozornil v piatok Detský fond Organizácie Spojených národov (UNICEF). 

"Bez humanitárneho prístupu, ktorým by sme zvýšili naše úsilie, hrozí smrť viac než 30-tisíc ťažko podvyživeným deťom," povedal novinárom v Ženeve hovorca UNICEF-u James Elder.

Agentúry OSN a humanitárne organizácie odhadujú, že v regióne Tigraj hladuje približne 350-tisíc ľudí a ďalšie milióny naliehavo potrebujú humanitárnu pomoc. "V Tigraji je hladomor," vyhlásil šéf Úradu OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí a núdzovej pomoci Mark Lowcock.

V Tigraji od vlaňajšieho novembra prebieha ozbrojený konflikt medzi etiópskou armádou a miestnymi separatistami, do ktorého sa na strane vlády zapojili aj jednotky zo susednej Eritrey. Počas bojov prišli o život tisíce civilistov a viac ako dva milióny ľudí ušli zo svojich domovov.

Etiópska ústredná vláda popiera, že by bol v Tigraji v súčasnosti nedostatok potravín a na oficiálne vyhlásenie stavu hladomoru nevidí dôvod. Podľa nej sú údaje uvedené v správe OSN nepresné a potravinová pomoc sa dostáva až k 90 percentám obyvateľov tohto regiónu.

Spojené štáty a EÚ prisľúbili vo štvrtok v boji proti hladomoru v Tigraji zvýšenie medzinárodného úsilia.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred hodinou

Mimoparlamentná Slovenská národná strana žiada rovnosť pre zdravých a uzdravených ľudí, ako aj pre očkovaných proti ochoreniu COVID-19. Tvrdí, že sa zabúda na ľudí, ktorí síce ochorenie prekonali, no súčasne, ak sa očkovať chcú, tak sa vakcinovať nemôžu pre iné pridružené ochorenia na základe odporúčania obvodných lekárov či špecialistov. (tasr)
 

pred hodinou

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británia očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred 2 hodinami

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS. Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 3 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia