Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. jún 2021, 12:15

Český advokát Jakub Kříž zažaloval fact-checkingový portál Manipulátoři

Český advokát Jakub Kříž zažaloval fact-checkingový portál Manipulátoři

Jakub Kříž. Foto - youtube.com

Ten podľa neho zavádzal o pravdivosti jeho tvrdení o gender ideológii v španielskych školách a uliciach.

Český advokát Jakub Kříž o svojom rozhodnutí podať na český portál Manipulátoři civilnú žalobu o ochrane osobnosti informoval prostredníctvom svojho blogu. Dôvodom tohto kroku má byť spôsob, akým tento fact-checkingový portál ohodnotil jeho výroky.

V minulosti sa Kříž zúčastnil diskusie magazínu Echo, v ktorej okrem iného rozprával o gender ideológii v Španielsku. „V Španielsku sú učebnice pre nižší stupeň základnej školy, v ktorých sú nakreslené dievčatá s penisom a chlapci s vagínou. Dokonca tam bola taká reklama na autobuse,“ povedal vtedy.

Na toto jeho tvrdenie zareagoval portál Manipulátoři, ktorý sa venuje overovaniu faktov v politických a spoločenských diskusiách. Uviedol, že v Španielsku „nikdy žiadna“ podobná učebnica neexistovala a že Kříž zavádza aj o autobuse, na ktorom sa mala nachádzať spomínaná kampaň.

„Ako sa jasne ukázalo, JUDr. Kříž v svätom náboženskom zápale boja proti Istanbulskému dohovoru manipuluje, ba dalo by sa povedať, že klame, aby dodal váhu svojim argumentom,“ okomentoval vtedy portál Manipulátoři advokátove vyjadrenia.

Ako však Kříž v novom článku na svojom blogu ukazuje, tvrdenia portálu Manipulátoři o tom, že „nikdy žiadna“ podobná učebnica neexistovala, sú zrejme nepravdivé. V Španielsku sa podľa jeho informácii používala napríklad učebnica s názvom Chicas y chicos. Identidad y cuerpo (Chlapci a dievčatá. Identita a telo), ktorú dokonca školám odporúčala štátna vzdelávacia inštitúcia.

Čo sa reklamy na autobuse týka, portál Manipulátoři tvrdí, že išlo iba o niekoľko plagátov vyskytujúcich sa na lokálnej úrovni, ktoré mali informovať o akcii združenia rodičov transrodových detí. Finančným darom mal združeniu pomôcť anonymný americký podnikateľ.

Inzercia

Kříž priznáva, že sa reklama, o ktorej hovoril, nenachádzala na autobuse, ale na autobusových zastávkach. Na svoju obranu ale dodáva, že sa na jednom španielskom autobuse nachádzala kampaň podporujúca „konzervatívny“ prístup k pohlaviu človeka (muži majú penis, ženy vagínu). Túto kampaň organizovala katolícka skupina HazteOir.

Tento autobus bol neskôr v Madride úradne znehybnený, pretože sa mestskej rade zdalo, že šíri nenávistné posolstvo. Kříž poukazuje na to, že Manipulátoři o organizácii HazteOir informovali ako o „ultrakatolíckej“. Toto pomenovanie si však zrejme vymysleli sami, pretože napríklad televízia BBC, ktorá o aktivitách tejto organizácie informovala už pred nimi, použila pri opise organizácie slovné spojenie „katolícka skupina“.

Pomyselnou poslednom kvapkou, ktorá mala Kříža priviesť k podaniu žaloby, bolo to, že ho po dvoch rokoch portál Manipulátoři znovu spomenul v jednom zo svojich článkov. „Keď po dvoch rokoch znovu vytiahli túto tému a mali potrebu o mne opäť písať, že som klamár, došla mi trpezlivosť. Zvolil som civilnú žalobu na ochranu osobnosti,“ tvrdí Kříž.

„Manipulátoři, necítim voči vám žiadnu nenávisť. Je škoda, že ste nereagovali na moje ponuky na osobné stretnutie. Takto sa stretneme až na súde a bude si tam prezerať obrázky neexistujúceho dievčaťa s penisom,“ odkázal advokát na konci svojho článku.

Dnes treba vedieť

pred 29 minútami

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a predseda Európskej rady Charles Michel apelovali počas summitu krajín G7 na britského premiéra Borisa Johnsona, aby dodržal svoj záväzok v súvislosti s pobrexitovou obchodnou dohodou medzi EÚ a Britániou. Johnson v reakcii uviedol, že Británii očakáva od všetkých strán pragmatizmus a kompromis. (tasr)

pred hodinou

Snem hnutia OĽANO by sa mohol konať na jeseň. Uviedol to premiér Eduard Heger, ktorý sa v sobotu zúčastnil ako hosť na straníckom kongrese koaličnej SaS.  Dôležité však podľa neho bude, aká pandemická situácia bude v tom čase na Slovensku. (tasr)
 

pred 2 hodinami

Najmenej 13 ľudí utrpelo zranenia pri streľbe v centre mesta Austin v americkom štáte Texas, ku ktorej došlo v noci na sobotu miestneho času. Dve zo zranených osôb sú v kritickom stave. Strieľalo sa aj v meste Savannah v štáte Georgia. Tam si streľba vyžiadala jednu obeť a deväť zranených. (tasr)

Inzercia

Inzercia