K špecialistovi je opäť potrebný výmenný lístok

Používanie výmenných lístkov bolo dočasne pozastavené z dôvodu pandémie.
 
Vypočuť článok
K špecialistovi je opäť potrebný výmenný lístok
0:00
0:00
0:00 0:00
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Uplynulých osem mesiacov bolo možné navštíviť akúkoľvek odbornú ambulanciu bez predošlej návštevy obvodného lekára a teda bez výmenného lístka. Všeobecná zdravotná poisťovňa a zdravotná poisťovňa Union pre TASR potvrdili, že výmenné lístky sú už potrebné. Poistenci zdravotnej poisťovne Dôvera výmenný lístok nepotrebujú do konca júna.

"Výmenný lístok k špecialistovi je opäť potrebný od 1. júna," spresnil Matej Neumann, hovorca VšZP.  Používanie výmenných lístkov bolo dočasne pozastavené z dôvodu pandémie. "Teraz, keď sa situácia zlepšila, je čas sa k nim opäť vrátiť. Všeobecný lekár vie najlepšie posúdiť, kedy treba konzultáciu u špecialistu a kedy nie. A zároveň má vďaka tomu prehľad o svojich pacientoch - túto kompetenciu by mal mať zachovanú,“ vysvetlila Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Výmenný lístok podľa jej slov pacient nepotrebuje pri návšteve zubnej ambulancie, gynekológa, kožného lekára, psychiatra ani oftalmológa, ale len, ak si ide po predpis okuliarov. "Nemusíte ho mať ani v prípade, že idete k lekárovi – špecialistovi na kontrolu, ďalej ak sa vám stane úraz alebo pri odvykacích kúrach," spresnila Dupaľová Ksenzsighová. Dĺžka platnosti výmenného lístka nie je stanovená a za jeho vystavenie pacient neplatí žiaden poplatok.

Poistenci Dôvery nepotrebujú výmenný lístok k špecialistom počas celého júna. "Naše aktuálne rozhodnutie, ktoré toto umožňuje, je platné do 30.6.," dodal pre TASR Matej Štepianský, PR špecialista zdravotnej poisťovne.

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Lekári poisťovňa Union poisťovňa
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred 5 hodinami

Lionel Messi získal prestížnu Cenu princeznej z Astúrie v oblasti športu. Porota ocenila argentínsku futbalovú hviezdu nielen za výnimočné športové úspechy, ale aj za jeho charitatívnu činnosť. Messi si ocenenie prevezme v októbri v Španielsku. (tasr)

pred 6 hodinami

Súhrn udalostí v stredu tretieho júna:

Exkluzívny obsah pre našich podporovateľov

Diskusia k článkom je k dispozícii len pre tých, ktorí nás pravidelne
podporujú od 5€ mesačne alebo 60€ ročne.

Pridajte sa k našim podporovateľom.

Podporiť 5€
Ttoto je message Zavrieť