Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
31. máj 2021, 23:43

Rozkol v strane Za ľudí

Remišová odvolala manažéra strany Krpelana, Kiska vyzval na mimoriadny snem

Remišová odvolala manažéra strany Krpelana, Kiska vyzval na mimoriadny snem

Veronika Remišová. Foto – TASR/Martin Baumann

O konaní mimoriadneho snemu by malo v utorok rozhodnúť predsedníctvo Za ľudí.

Napätie v najmenšej koaličnej strane eskaluje a šéfka Za ľudí Veronika Remišová už siaha aj po personálnych zmenách.

Ako informoval portál tvnoviny.sk, z postu generálneho manažéra strany v pondelok odvolala Romana Krpelana, ktorý bol v minulosti hovorcom a blízkym človekom Andreja Kisku. Práve s bývalým prezidentom a zakladateľom strany sa Remišová cez víkend stretla, aby sa poradila o riešení vnútrostraníckej situácie.

Krpelan patril medzi kritikov súčasnej predsedníčky. Dôvodom odvolania má byť neplnenie povinností vyplývajúcich z jeho funkcie.

Remišovej prekážali aj kontakty s Koščom

Portál Aktuality.sk píše, že Remišová odvolala Krpelana prostredníctvom SMS správy. 

„Predsedníčka strany Verornika Remišová mi esemeskou oznámila, že ma chce odvolať z funkcie generálneho manažéra strany. Úroveň tohto pokusu považujem za nehodnú predsedníčky alebo predsedu akejkoľvek strany a za neúctu voči komukoľvek, kto by mal byť takto odvolaný,“ povedal Krpelan pre Aktuality.sk.

Krpelan pre TASR pripomenul, že skutočným dôvodom a snahou o jeho odvolanie je odlišný názor na to, či by strana mala mať mimoriadny snem.

„Po minulotýždňovej snahe o odvolanie Tomáša Lehotského ako riaditeľa kancelárie strany Za ľudí ide o jasnú a účelovú snahu zmeniť na poslednú chvíľu pomery v predsedníctve, kde mala Veronika Remišová doteraz menšinu,“ povedal Krpelan s tým, že preto Remišová nedala ešte hlasovať o zvolaní mimoriadneho snemu.

Dodal, že generálny manažér a riaditeľ kancelárie sú automaticky členmi predsedníctva strany s hlasovacím právom.

Remišová tvrdí, že s Krpelanom bola ona aj ďalší členovia predsedníctva a strany dlhodobo nespokojní. „Generálny manažér má podľa stanov koordinovať celkovú činnosť strany na národnej aj regionálnej úrovni, ale doterajšie výsledky jeho práce boli neuspokojivé, či už šlo o predvolebnú kampaň, alebo organizáciu práce strany po voľbách,“ tvrdí Remišová v stanovisku pre médiá.

Prekážali jej tiež kontakty Krpelana s kontroverzným podnikateľom Petrom Koščom, ktorý je obvinený, že uplácal bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika. Polícia momentálne po Koščovi pátra. Krpelan podľa Remišovej nevedel médiám dôveryhodne vysvetliť kontakty s ním. 

Dodáva, že rozhodnutie o menovaní a odvolaní generálneho manažéra je výlučnou právomocou predsedníčky strany. „Viackrát som ho odložila a dala šancu na zlepšenie práce. V súčasnej situácii však musia regionálne orgány aj expertné skupiny strany pracovať naplno, a preto sa už zmena na poste generálneho manažéra strany nedala odkladať.

Šéfka strany dodáva, že rozhodnutie o odvolaní chcela doručiť osobne, Krpelan sa však odmietol stretnúť. „Preto rozhodnutie dostal elektronickou poštou.“

Remišová by si mohla odvolaním Krpelana zvrátiť pomer síl v predsedníctve strany. Odvolať sa pokúša aj ďalšieho člena predsedníctva - šéfa kancelárie strany Za ľudí Tomáš Lehotského. Aktuality.sk informujú, že pri neformálnom hlasovaní 21-členného predsedníctva Za ľudí bolo proti súčasnej predsedníčke jedenásť členov (vrátane Krpelana) a desiati ju podporili.

Za zvolanie snemu boli aj Juraj Šeliga, Jana Žitňanská či Remišovej štátny tajomník Marek Antal.

Kiska podporil kolíkovcov

O zvolaní mimoriadneho snemu Za ľudí, po ktorom volajú prívrženci ministerky Márie Kolíkovej, by sa malo rozhodnúť dnes. Remišová sa cez víkend stretla s Kiskom, ktorý podporil skupinu okolo Kolíkovej.

V liste píše, že pokiaľ sa diskusia o smerovaní strany nedá vyriešiť dohodou vo vedení, musia o tom rozhodnúť jej členovia. Vyzval tiež do mimoriadneho snemu ukončiť mediálne výstupy a nerealizovať žiadne zmeny vo vedení strany.

Inzercia

Kiska píše, že v súčasnosti nemá žiadne právomoci ani osobné preferencie. Remišová na sociálnej sieti uviedla, že sa s Kiskom stretla uplynulý víkend. 

„Zhodli sme sa, že riešenie sporov v médiách strane škodí a nemôže pokračovať. Andrej Kiska dnes členom strany napísal osobný list, v ktorom ich okrem iného prosí o riešenie sporov vnútri strany kultivovaným spôsobom,“ napísala v pondelok o stretnutí s bývalým prezidentom Veronika Remišová.

Portál Aktuality.sk informuje, že ku kritikom Remišovej sa v pondelok postavila aj mládežnícka organizácia Za ľudí, ktorá žiada zvolanie mimoriadneho snemu.

Kolíková pripomína dianie počas vládnej krízy

Viacerí členovia predsedníctva Za ľudí vrátane Márie Kolíkovej žiadajú mimoriadny snem, na ktorom by sa volilo nové vedenie. Remišová podľa nich vedie stranu nedostatočne, stratila ich dôveru.

Snem žiadajú zvolať aj viaceré krajské predsedníctva strany.

Ministerka Mária Kolíková v nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike uviedla, že si vie samu seba predstaviť ako líderku strany Za ľudí, považuje to však za predčasné.

Ako dobrého kandidáta označila aj Juraja Šeligu. V momente od rozhodnutia o sneme až do jeho konania by mali svoje vízie o budúcnosti strany predložiť všetci prípadní kandidáti. Treba si podľa nej zadefinovať, ako chce strana ďalej fungovať.

Kolíková hovorí, že v strane aktuálne majú určitú dynamiku. Vníma to ako šancu posunúť sa ďalej. Časť poslancov aj predsedníctva strany podľa jej slov chce, aby došlo k prehodnoteniu vedenia. 

Od momentu rozhodnutia o sneme do jeho konania vidí priestor na diskusiu o ďalšom fungovaní aj o prípadnom novom lídrovi. Práve v tomto čase by sa mali podľa nej so svojou víziou ukázať prípadní záujemcovia o predsednícky post. „S nikým som sa nerozprávala o tom, kto všetko by mal kandidovať, ak k tomu dôjde,“ deklarovala.

Vládna kríza podľa nej ukázala v strane Za ľudí rozdielnosť názorov na to, ako presadzovať ciele, ktoré sú pre stranu dôležité. Navonok síce strana hlásala štvorkoalíciu, no jej členom boli ponúkané posty aj vo vláde trojkoalície. Uviedla tiež, že jej samotnej ponúkala predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová post ministerky spravodlivosti.

Niektorí členovia predsedníctva Za ľudí sa voči tvrdeniam Márie Kolíkovej ohradili. Hovoria o zavádzaní. Pod stanovisko sa podpísali Dušan Velič, Miriam Šuteková a Viera Leščáková.

„Považujeme za nekorektné a zavádzajúce tvrdenia, že väčšina predsedníctva strany, a aj jej členov, chce, aby došlo k prehodnoteniu toho, ako sa strana postavila k vládnej kríze. Považujeme za absurdné, že práve toto je podľa Márie Kolíkovej hlavný dôvod na zvolanie mimoriadneho snemu a výmenu súčasnej predsedníčky Veroniky Remišovej,“ uviedli v stanovisku Velič, Leščáková a Šuteková.

Pripomenuli, že väčšina predsedníctva aj členov strany bola spokojná s riešením vládnej krízy. Postup strany podľa ich slov viedol k zachovaniu koalície a predsedníčka v rokovaniach naplnila všetky požiadavky strany.

„Je veľmi nešťastné, ak Mária Kolíková a jej krídlo v strane pokračujú v zavádzaní a ohýbaní pravidiel podsúvaním nekorektných informácií médiám,“ dodali.

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Na západe a juhu Slovenska môže v stredu vystúpiť teplota na 35 až 36 stupňov. SHMÚ preto vydal výstrahu 2. stupňa pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj. Tiež pre okresy Krupina, Lučenec, Poltár, Rimavská Sobota a Veľký Krtíš. Teplota do 34 stupňov môže byť v takmer celom Trenčianskom a Košickom kraji, v okresoch Topoľčany, Piešťany, Banská Štiavnica, Detva, Revúca, Zvolen, Žarnovica a Žiar nad Hronom. (tasr)

pred 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj hovoril s Emmanuelom Macronom o „ruskom jadrovom terorizme“ v Záporožskej jadrovej elektrárni. „Pokračuje dialóg s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Informoval som ho o situácii na fronte, ruskom jadrovom terorizme v Záporožskej jadrovej elektrárni,“ napísal Zelenskyj na Twitteri. Zároveň uviedol, že Macronovi poďakoval za „hmatateľnú obrannú pomoc“. (tasr)

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.