Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
27. máj 2021, 09:17

Únia miest poslala pripomienky k stavebnej legislatíve, návrh žiada stiahnuť

Prekáža im okliešťovanie právomocí samosprávy aj vylučovanie verejnosti zo stavebného konania. 

Únia miest Slovenska (ÚMS) odoslala pripomienky k dvom navrhovaným zákonom v oblasti stavebníctva z dielne vicepremiéra Štefana Holého (Sme rodina). K stavebnému zákonu má únia 52 pripomienok, z toho 41 zásadných, a k zákonu o územnom plánovaní 39 pripomienok, z toho 30 zásadných. Členské mestá ÚMS zároveň odsúhlasili pridanie sa k hromadnej pripomienke Via Iuris proti obmedzeniu práv občanov v novom stavebnom zákone. Tú podpísalo za šesť dní 11 400 ľudí.

"Vzhľadom na celkový počet pripomienok a ich závažnosť ÚMS predpokladá, že budú tieto legislatívne návrhy stiahnuté z pripomienkového konania," podotkla únia a zároveň navrhla, aby sa obnovili rokovania o návrhu stavebného zákona pripravenom na Ministerstve dopravy a výstavby (MDV) SR, ktorý už prešiel riadnym prípravným procesom. "Jeho dopracovanie v spolupráci s kompetentnými odborníkmi je podľa nášho názoru najlepším riešením, ako zásadne zlepšiť a zmeniť súčasný stav," dodala únia.

Mestá sa zároveň zhodli, že sú pripravené rokovať o prechode kompetencií doterajších stavebných úradov na novozriadené pracoviská Úradu pre územné plánovanie a výstavbu SR. Požadujú však dodržanie podmienky, že obciam zostane zachovaná kompetencia vydávať záväzné stanovisko o súlade stavebného zámeru so zásadami priestorového usporiadania a funkčného využívania územia, ktoré bude podkladom rozhodovania stavebného úradu o stavebnom zámere, a podmienky, že obce budú mať na vydanie záväzného stanoviska zákonom určenú primeranú lehotu.

Čo sa týka hromadnej pripomienky, ktorú organizujú mimovládne organizácie Via Iuris, WWF Slovensko a SOS Bird/Life Slovensko, podpísalo ju už 11 400 občanov.

"Predložené návrhy zasahujú do práv verejnosti, obcí, ba aj štátnych orgánov. Ide pritom o také zásadné oklieštenie ich postavenia, sprevádzané nekvalitným procesom prípravy zákonov, že nie je možné žiadať ich opravu a vylepšenie, ale celú legislatívu treba zobrať späť a nanovo pripraviť," vyjadrila sa advokátka spolupracujúca s Via Iuris Eva Kováčechová.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 7 minútami

Budovu amerického ministerstva obrany, známu ako Pentagón, uzavreli po tom, ako bolo na nástupišti priľahlej stanice metra hlásených niekoľko výstrelov. Na mieste zasahuje polícia. (tasr)

pred 13 minútami

Náprava škôd spôsobených júlovými povodňami v nemeckých spolkových krajinách Porýnie-Falcko a Severné Porýnie-Vestfálsko môže stáť viac ako šesť miliárd eur. Vláda by ešte pred parlamentnými voľbami mala prijať zákon, ktorý určí plán na obnovu. Voľby sa v Nemecku konajú 26. septembra. (tasr)

pred hodinou

Občania Maďarska, ktorí sa nenechajú zaočkovať proti ochoreniu covid-19, nebudú mať zdarma PCR testy, ktoré sú podmienkou operačných zákrokov a zdravotnej rehabilitácie. Uviedla to maďarská vláda v reakcii na stanovisko verejného ochrancu práv Ákosa Kozmu, podľa ktorého požadovať platbu za testy v uvedených prípadoch porušuje právo. (tasr)

pred hodinou

Polovica populácie Euróspskej únie je už plne zaočkovaná proti covidu-19

EÚ tak predbehla vo vakcinácii Spojené štáty, kde je v súčasnosti plne zaočkovaných 49,7 percenta populácie.

pred hodinou

Anglicko a Wales minulý rok zaznamenali najvyšší počet úmrtí v dôsledku predávkovania sa omamnými a psychotropnými látkami. Počet úmrtí je najvyšší od roku 1993, keď začali úrady viesť túto štatistiku. Takmer polovica všetkých prípadov súvisela s užívaním opiátov. Takmer desať percent úmrtí malo na svedomí predávkovanie sa kokaínom. (tasr)

Inzercia

Inzercia