Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
16. máj 2021, 08:52

Guterres je znepokojený izraelským náletom na výškovú budovu v Gaze

Izrael v nedeľu ráno bombardoval dom jedného zo šéfov Hamasu.

Generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov Antónia Guterresa "hlboko znepokojil" izraelský letecký útok v meste Gaza, pri ktorom bola v sobotu zničená výšková budova, kde sídili viaceré zahraničné mediálne organizácie.

Takisto je "zdesdený" rastúcim počtom civilných obetí najnovšieho konfliktu medzi Izraelom a hnutím Hamas, uviedol v sobotu hovorca OSN Stéphane Dujarric.

"Generálny tajomník pripomína všetkým stranám, že neuvážený výber civilných a mediálnych objektov za cieľ útokov je v rozpore s medzinárodným právom a je potrebné sa mu za každú cenu vyhnúť," cituje Dujarrica agentúra AP.

Pri izraelskom nálete bola v sobotu v meste Gaza zničená 13-podlažná budova, v ktorej sídlila tlačová agentúra AP, panarabská televízia al-Džazíra a ďalšie zahraničné médiá. Televízia al-Džazíra na Twitteri informovala, že izraelská armáda hodinu pred uskutočnením útoku majiteľa tejto budovy varovala. Budova sa po nálete zrútila.

Izrael v nedeľu skoro ráno bombardoval dom čelného predstaviteľa Hamasu v pásme Gazy, zatiaľčo palestínske radikálne hnutie vypálilo rakety na Tel Aviv. Nepriateľské akcie trvajú už siedmy deň a zatiaľ nevidno ani náznak deeskalácie napätia, píše agentúra Reuters.

Najmenej štyria Palestínčania zahynuli a mnohí ďalší utrpeli zranenia pri izraelských leteckých útokoch na túto pobrežnú enklávu, informovali zdravotnícki predstavitelia. Silné bombardovanie bolo počuť celú noc.

V Tel Avive a meste Beeršeba v južnej časti krajiny sa zranilo asi desať ľudí, ktorí práve utekali do úkrytov pred raketovým útokom, uviedli zdravotníci.

Najvážnejšie boje medzi Izraelom a palestínskymi militantmi z pásma Gazy od roku 2014 vypukli v pondelok po tom, čo hnutie Hamas, ovládajúce túto palestínsku enklávu, vystrelilo rakety na Jeruzalem a Tel Aviv ako odplatu za zásah izraelskej polície voči Palestínčanom v blízkosti mešity al-Aksá v Jeruzaleme. Od pondelka zomrelo v pásme Gazy najmenej 149 osôb, vrátane 41 detí. Izrael hlási 10 mŕtvych, vrátane dvoch detí.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 2 hodinami

Počasie na dnes: Bude jasno až polooblačno a veľmi teplo. Najvyššia denná teplota 29 až 34, na Orave a pod Tatrami miestami okolo 27 st. Bezvetrie alebo slabý premenlivý juhovýchodný vietor. (shmú)

pred 12 hodinami

Inzercia

Inzercia