Adaptácia vakcíny Pfizer voči variantom koronavírusu nie je nateraz potrebná

"Do dnešného dňa sa neobjavili nijaké dôkazy, že by bola adaptácia súčasnej vakcíny BioNTech voči hlavným identifikovaným vznikajúcim variantom vírusu nevyhnutná," uviedla nemecká firma vo vyhlásení.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Nemecká farmaceutická firma BioNTech, ktorá spolu s americkou spoločnosťou Pfizer vyvinula vakcínu proti koronavírusu, v pondelok vyhlásila, že táto očkovacia látka si v súčasnosti nevyžaduje nijaké modifikácie, čo sa týka zaistenia ochrany pred nákazou variantmi koronavírusu. Informovala o tom agentúra AFP.

"Do dnešného dňa sa neobjavili nijaké dôkazy, že by bola adaptácia súčasnej vakcíny BioNTech voči hlavným identifikovaným vznikajúcim variantom (vírusu) nevyhnutná," uviedla nemecká firma vo vyhlásení.

BioNTech však napriek tomu už v marci spustil testovanie svojej očkovacej látky pre potreby vzniku "modifikovanej verzie so zameraním na varianty" vírusu, ak by to bolo v budúcnosti potrebné.

"Cieľom tejto štúdie je preskúmať cestu regulácie (vakcíny), ktorú by BioNTech a Pfizer podstúpili, ak by sa koronavírus SARS-CoV-2 zmenil natoľko, že by si vyžadoval aktualizovanú vakcínu," uviedla firma.

Predmetom výskumu je i možné využitie tretej dávky vakcíny s cieľom predĺžiť obdobie získanej imunity pred nákazou a ochrana pred variantmi vírusu. V apríli šéf BioNTechu Ugur Šahin oznámil, že vakcína jeho spoločnosti je účinná voči indickému variantu vírusu.

Vakcína od konzorcia BioNTech/Pfizer bola prvou schválenou očkovacou látkou proti covidu na Západe a odvtedy ju nasadili na boj proti pandémii desiatky krajín na svete. Aktuálne sa používa vo viac ako 90 krajinách a jej produkcia sa má do konca roka navýšiť až do troch miliárd dávok oproti pôvodne očakávaným 2,5 miliardám.

 

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
covid-19 vakcína Pfizer BioNTech
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
Dôležité pred 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj oznámil, že novým hlavným veliteľom ukrajinskej armády bude bývalý veliteľ pozemných síl Mychajlo Drapatyj. V tejto funkcii nahradí Olexandra Syrského.

pred 6 hodinami

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 9 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť