Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 23:33

Špionážna aféra

Hamáček chcel vymeniť Vrbětice za Sputnik a stretnutie Putina s Bidenom

Hamáček chcel vymeniť Vrbětice za Sputnik a stretnutie Putina s Bidenom

Český minister vnútra Jan Hamáček. Foto - TASR/AP

Informoval v utorok server Seznam Zprávy s odvolaním sa na zdroje oboznámené so záležitosťou. Hamáček to popiera.

Český minister vnútra Jan Hamáček chcel na plánovanej ceste do Moskvy v polovici apríla údajne uhladiť škandál spojený s výbuchmi v muničných skladoch vo Vrběticiach. Vrbětice mal "vymeniť" za vakcíny Sputnik V pre Česko.

"Minister vnútra, ktorý bol v inkriminovanom čase poverený vedením rezortu zahraničia, totiž podľa viacerých svedkov chcel do Moskvy odísť s plánom vymeniť medzinárodný škandál súvisiaci s útokom (vo Vrběticiach) za dodávky vakcíny Sputnik V a za možnosť, že by sa v Prahe uskutočnil vrcholný politický summit Joea Bidena a Vladimira Putina," píše Seznam Zprávy.

Schôdzka, na ktorej mal Hamáček "výmenný obchod" riešiť, sa podľa servera konala v jeho kancelárii 15. apríla. "Bolo to deň po tom, ako Jan Hamáček oficiálne oznámil, že sa chystá do Ruska rokovať o vakcínach Sputnik V," uviedol Seznam Zprávy. Plánovanú cestu však Hamáček neskôr zrušil.

Predmetom rokovania však podľa Hamáčka v "žiadnom okamihu" nebol akýkoľvek výmenný obchod s Ruskou federáciou".

"Jednoznačne odmietam špekulácie v článku Janka Kroupy... týkajúce sa mojej údajnej snahy obchodovať s informáciami z kauzy Vrbětice za dodávky vakcíny Sputnik V," napísal Hamáček na Twitteri.

Čítajte tiež

Česká opozícia žiada Hamáčkovo odstúpenie, píše na svojom webe televízia Nova. Šéf českých ľudovcov (KDU-ČSL) Marian Jurečka oznámil, že bude požadovať, aby sa ešte v utorok uskutočnilo uzavreté rokovanie Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky, na ktorom by sa mali zúčastniť šéfovia českých tajných služieb a hovorilo by sa na nej o údajnom obchode Sputnik - Vrbětice.

"Ak to koalícia odmietne, budeme iniciovať rokovania príslušných výborov. Takto sa žiadny minister správať nemôže," povedal Jurečka.

"Minister vnútra chce vykšeftovať bezpečnosť krajiny a zahladenie teroristického útoku za nejaké pochybné vakcíny," napísal na Twitteri predseda opozičnej strany ODS Petr Fiala. Hamáček by mal podľa jeho vyjadrení "okamžite rezignovať". "Nemôže viesť ministerstvo, ktoré je zodpovedné za bezpečnosť ľudí," uviedol.

Česko v súčasnosti vedie s Ruskom diplomatickú roztržku, ktorú spustilo oznámenie, že výbuchy v muničnom sklade vo Vrběticiach v roku 2014 spôsobili agenti ruskej vojenskej rozviedky. Česko následne vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, na čo Rusko odpovedalo vyhostením 20 zamestnancov ambasády ČR v Moskve.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.