Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
04. máj 2021, 09:05

Obete teroru vo Viedni stále čakajú na primerané odškodnenie od štátu

Sociálnodemokratická strana Rakúska vyzvala spolkovú vládu, aby obete útoku a pozostalých po zavraždených konečne urýchlene a bez byrokracie odškodnila.

Pozostalí po obetiach smrtiaceho teroristického útoku vo Viedni čakajú aj šesť mesiacov po atentáte na primerané odškodnenie od štátu. Informuje o tom v utorok agentúra APA.

Sociálnodemokratická strana Rakúska (SPÖ) vyzvala spolkovú vládu, aby obete útoku a pozostalých po zavraždených konečne urýchlene a bez byrokracie odškodnila. "Mnohé obete nočného teroru z 2. novembra 2020 sa cítia sklamané spolkovou vládou," uviedla šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová. Ako dodala, vláda musí "svoju zodpovednosť vnímať a zaobchádzať s obeťami teroru dôstojne".

SPÖ vo vyhlásení pre agentúru APA uviedla, že požaduje zmenu zákona o obetiach zločinu tak, aby mal minister pre sociálne veci možnosť obetiam terorizmu a pozostalým po takýchto obetiach spätne pomôcť zabezpečiť adekvátne odškodnenie.

"Dôsledky 2. novembra budú obete útokov ešte dlho prenasledovať. Spolková vláda ich v tom ale nechala samých," kritizovala šéfka SPÖ. Obete podľa nej namiesto primeraného odškodnenia väčšinou odbijú paušálnou sumou vo výške 2000 eur na základe v súčasnosti platného zákona o obetiach zločinov.

Vlaňajší teroristický útok vo Viedni si vyžiadal štyri obete na životoch a najmenej 22 zranených. Útočníkom bol podľa polície 20-ročný Kujtim Fejzulai, ktorý mal rakúske aj severomacedónske občianstvo. Páchateľa polícia krátko po útoku zastrelila.

Fejzulai bol v decembri 2019 predčasne prepustený z väzenia, kde si odpykával trest za pokus vycestovať do Sýrie a pripojiť sa tam k extrémistickej organizácii Islamský štát.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 22 minútami

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred 29 minútami

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.

pred hodinou

V rozhovore s poslankyňou strany Za ľudí Miriam Šutekovou sa dozviete:

  • Bude Mária Kolíková novou líderkou strany?
  • Kde urobila ministerka spravodlivosti chybu a mala by odstúpiť?
  • Sú dôvodom napätia v strane nenaplnené ambície viacerých osobností?
  • Je poslanecký klub liberálnejší ako členovia strany?