Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
03. máj 2021, 13:43

O funkciu prezidenta Sýrie sa budú uchádzať traja kandidáti vrátane Bašára Asada

Očakáva sa opätovné zvolenie Asada, ktorý v krajine vládne už od roku 2000.

O úrad prezidenta Sýrie sa vo voľbách vypísaných na 26. mája budú uchádzať traja kandidáti. Rozhodol o tom sýrsky najvyšší ústavný súd, ktorý posudzoval celkovo 51 žiadostí. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na pondelkové správy štátnych médií.

Očakáva sa, že vo voľbách zvíťazí súčasný sýrsky prezident Bašár Asad. Ďalšími dvoma kandidátmi sú Abdalláh Sallúm Abdalláh a Mahmúd Ahmad Marí. O prezidentskú funkciu sa uchádzalo aj sedem žien, píše AP.

Prezidentské voľby sa budú konať 26. mája a budú druhé od začiatku už viac ako desať rokov trvajúcej občianskej vojny. Sýrčania žijúci v zahraničí budú hlasovať 20. mája.

Predseda najvyššieho ústavného súdu Muhammad Džihád Lahhám uviedol, že súd vybral iba trojicu zmienených kandidátov, pretože ostatní uchádzači nespĺňali ústavné a zákonné požiadavky. Odmietnutí kandidáti sa môžu odvolať do troch dní.

Asad získal v prezidentských voľbách v roku 2014 takmer 90 percent hlasov a vo všeobecnosti sa predpokladá, že získa aj štvrtý mandát. Asad sa stal prezidentom v roku 2000 po smrti svojho otca, ktorý riadil krajinu takmer 30 rokov.

Západné krajiny a sýrska opozícia označujú tieto voľby za frašku, ktoré majú dať súčasnému prezidentovi len pozlátku legitimity, analyzuje AP.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 11 minútami

Viac ako 50 ľudí je nezvestných po tom, ako sa potopila loď s migrantmi smerujúca z Líbye do Európy. Z lode sa podarilo zachrániť približne 30 ľudí. Líbya je vstupnou bránou migrantov do Európy, práve tu nastupuje množstvo migrantov na provizórne plavidlá, na ktorých sa snaží preplaviť do Európy. (tasr)

pred 38 minútami

Severné Macedónsko vyhlásilo ruského diplomata pôsobiaceho v Skopje za nežiaducu osobu a nariadilo mu, aby do siedmich dní opustil územie krajiny. Dôvody vyhostenia nie sú známe. (tasr)

pred hodinou

Strana Smer chce iniciovať odvolávanie ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, ak sa do pondelka nevyrieši problém s certifikátmi o absolvovaní očkovania proti koronavírusu. Vyhlásil to šéf strany Robert Fico. Upozornil, že Slovensko nie je súčasťou dohody okolitých krajín o voľnom cestovaní, pretože nemáme jednotný certifikát. Chce, aby ministerstvo zdravotníctva vyriešilo tento problém. (tasr)

pred hodinou

Igor Matovič z Pittsburghu priniesol správu, že U. S. Steel Košice budú potrebovať 1,5-miliardovú investíciu do dekarbonizácie a podieľať sa na nej bude aj vláda. Zatiaľ nie je jasné akou sumou. Slovensko by však malo mať stanovenú hornú výšku ceny, nad ktorou Američanov v Košiciach už proste držať nebude. Komentuje Lukáš Krivošík.

pred hodinou

V rozhovore s poslankyňou strany Za ľudí Miriam Šutekovou sa dozviete:

  • Bude Mária Kolíková novou líderkou strany?
  • Kde urobila ministerka spravodlivosti chybu a mala by odstúpiť?
  • Sú dôvodom napätia v strane nenaplnené ambície viacerých osobností?
  • Je poslanecký klub liberálnejší ako členovia strany?