Ukrajinská SBU odtajnila materiály o jadrovej havárii v Černobyle

Na snímke opustený kolotoč v parku v opustenom meste Pripiať, ktoré sa nachádza 3 kilometre od jadrovej elektrárne v Černobyle. Foto - TASR
Je medzi nimi aj prvá správa riaditeľa černobyľskej jadrovej elektrárne o výbuchu v reaktore štvrtej energetickej jednotky, prepis rozhovorov operátorov elektrárne v čase havárie aj správy o evakuácii takmer 45-tisíc obyvateľov mesta Pripjať.
V mnohých mestá Ruska i ďalších bývalých sovietskych republík si v pondelok uctia pamiatku obetí z radov likvidátorov následkov havárie v jadrovej elektrárni Černobyľ na Ukrajine, ku ktorej došlo pred 35 rokmi, 26. apríla 1986.
Ukrajinský inštitút pamäti národa (UINP) pri tejto príležitosti začal metódou oral history zbierať svedectvá ľudí, ktorí haváriu zažili, informovala agentúra Ukrinform. UNIP bude zbierať aj fotografie a dokumenty týkajúce sa havárie, a to od iných inštitúcií, organizácií a súkromných majiteľov.
Pokiaľ ide o historické dokumenty, štátny archív Bezpečnostnej služby Ukrajiny (SBU) zverejnil v pondelok tajné dokumenty o nehode v černobyľskej elektrárni.
Medzi zverejnenými dokumentmi je aj vôbec prvá správa riaditeľa černobyľskej jadrovej elektrárne Viktora Briuchanova o výbuchu v reaktore štvrtej energetickej jednotky, prepis rozhovorov operátorov elektrárne v čase havárie, ako aj správy o evakuácii takmer 45-tisíc obyvateľov mesta Pripjať a priľahlých oblastí.
Zo zverejnených dokumentov vyplýva, že k vážnym incidentom v černobyľskej elektrárni došlo aj pred 26. aprílom 1986: napr. v roku 1982 zaznamenali únik rádioaktívnych látok na prvej energetickej jednotke. Správa Výboru pre štátnu bezpečnosť (KGB) vtedy zároveň uviedla, že "boli prijaté opatrenia, aby sa zabránilo panike a provokatívnym fámam". V roku 1984 zasa nastali mimoriadne situácie na treťom a štvrtom energetickom bloku.
V archívnych materiáloch sa tiež uvádza, že v roku 1983 dostalo vedenie Sovietskeho zväzu informáciu, že černobyľská jadrová elektráreň je jednou z najnebezpečnejších jadrových elektrární v ZSSR. Pozornosť Moskvy sa vtedy upriamila na fakt, že v prípade nehody môže byť rádioaktivita "60-krát vyššia ako pri výbuchu atómových bômb v Hirošime a Nagasaki".
Podľa archívov SBU sa 8. júla 1986 objavila smernica, na ktorej základe boli utajené všetky podrobnosti o černobyľskej havárii: jej príčiny, miera a charakter materiálnych škôd, zloženie zmesi, ktorá sa dostala do ovzdušia počas výbuchu, radiačná situácia, rozsah likvidačných prác, štatistika chorobnosti a iné.
V správe agentúry Ukrinform sa uvádza, že tajná služba tiež informovala, že v októbri 1987 sa francúzsky novinár pokúsil vyviezť za hranice vzorky pôdy a vody odobraté v meste Pripjať. V utajenej správe však KGB informovala o úspechu svojej operácie, keď Francúzom odobrané vzorky vymenili za "rádioaktívne čisté".
K nehode v jadrovej elektrárni v Černobyle, ktorá sa nachádza v Kyjevskej oblasti Ukrajiny, došlo 26. apríla 1986. Explózia štvrtého bloku černobyľskej elektrárne vyvolala najväčšiu katastrofu v dejinách jadrovej energetiky.
Agentúra Ukrinform uviedla, že v dôsledku úniku rádioaktívnych materiálov bezprostredne po výbuchu dostalo vysoké dávky žiarenia asi 600 ľudí z radov personálu elektrárne a hasičov, pričom 28 z nich počas roku 1986 zomrelo.
Podľa niektorých odhadov rádioaktívne prvky, ktoré sa pri výbuchu dostali do ovzdušia, zasiahli až tri štvrtiny Európy, najmä však Ukrajinu, Bielorusko a Rusko. Najznečistenejšie boli severné oblasti Kyjevskej a Žytomyrskej oblasti na Ukrajine, Homeľská oblasť v Bielorusku a Brianska oblasť vo vtedajšej Ruskej sovietskej federatívnej socialistickej republike.
Radioaktívny mrak zasiahol aj Leningradskú oblasť, Mordovsko a Čuvašsko. Znečistenie zaznamenali aj v arktických oblastiach ZSSR, Nórska, Fínska a Švédska.
Na likvidácii následkov katastrofy sa podieľalo viac ako 600.000 ľudí.
Havarovaný reaktor bol po nehode zakrytý betónovým sarkofágom, ktorého životnosť a hermetickosť však nenaplnili očakávania. V roku 2016 ho preto prekryli novou kovovou kopulou. Toto mimoriadne dielo stálo 1,5 miliardy eur a jeho životnosť má byť sto rokov - po túto dobu bude brániť úniku rádioaktivity.
Dnes treba vedieť
Rusi si pred zatvorením reštaurácií McDonald’s chceli dopriať posledný hamburger
Reťazec už začiatkom marca oznámil, že dočasne zatvorí všetkých približne 850 reštaurácií na ruskom trhu vrátane ikonickej reštaurácie na Puškinovom námestí.
MS v hokeji: Dáni zvíťazili nad Francúzskom 3 : 0, po piatich vystúpeniach majú na konte deväť bodov a priebežne sú na 4. priečke zaručujúcej postup do štvrťfinále. Slovenský tím je pred stretnutím s Talianskom (19.20 hod.) na 5. mieste a za Dánmi zaostáva o tri body. (tasr)
Prieskum
Vstup do NATO podporuje len 16 percent Rakúšanov
Rakúski predstavitelia v uplynulých dňoch zdôraznili, že ich krajina si zachová neutrálne postavenie.
Zobrať samosprávam 500 miliónov eur je od vlády devastačné, hovorí Šimečka
Navrhované protiinflačné opatrenia obsahujú aj zvýšenie daňového bonusu. To má spôsobiť výpadok financií samosprávam.
Moldavsko by malo byť vybavené podľa štandardu NATO, tvrdí britská ministerka
Trussová povedala, že Londýn vedie so spojencami rozhovory o posilnení ukrajinskej obrany, ktoré sa týkajú aj „iných zraniteľných štátov, ako je Moldavsko“.
Remišová žiada eurokomisiu o pružné eurofondové nástroje na utečeneckú krízu
Ministerka pre investície je za to, aby sa formou grantov umožnilo financovať prevádzkový kapitál pre podniky vrátane veľkých podnikov a podnikov v ťažkostiach.
Z okna horiaceho bytu na siedmom poschodí vyskočila v Trenčíne jedna osoba, ktorá zraneniam podľahla, informovala trenčianska krajská polícia, ktorá začala trestné stíhanie vo veci zločinu všeobecného ohrozenia v súbehu s prečinom usmrtenia. Na miesto privolali všetky záchranné zložky. (tasr)
Rusko tvrdí, že pri raketovom útoku na severozápade Ukrajiny zničilo veľkú dodávku zbraní poskytnutých Západom. Strely dlhého doletu Kalibr odpálené z mora zničili „veľkú zásielku zbraní a vojenského vybavenia“ dodanú USA a európskymi krajinami v Žytomyrskej oblasti, uviedol ruský rezort obrany. (tasr)
Premiér Heger hrá rolu „mŕtveho chrobáka“, myslí si politologička Világi
Podľa nej predseda vlády pri aktuálnom spore v koalícii navonok pôsobí, akoby chcel prečkať, kým to pominie.