Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
22. apríl 2021, 16:48

Slávny ateista Richard Dawkins prišiel o ocenenie „Humanista roka 1996“

Slávny ateista Richard Dawkins prišiel o ocenenie „Humanista roka 1996“

Na Twitteri totiž vyzval na diskusiu o transgenderizme.

Biológ a autor antiteistického bestselleru Boží blud podľa magazínu Newsweek v apríli 2021 na Twitteri napísal: „V roku 2015 bola Rachel Dolezalová, jedna z vedúcich osobností organizácie NAACP a biela žena, kritizovaná za to, že sa identifikovala ako čierna. Niektorí muži sa identifikujú ako ženy a niektoré ženy sa identifikujú ako muži. Ste kritizovaní, keď spochybníte to, že sú doslova tým, za koho sa pokladajú. Diskutujme.“

Po vlne kritiky svoje vyjadrenie doplnil: „Nemal som v úmysle znevažovať transrodové osoby. Vidím ale, že moja akademická výzva na diskusiu bola nesprávne interpretovaná a to ľutujem. Nemal som v úmysle sa nijakým spôsobom pripájať k republikánskym fanatikom, ktorí v súčasnosti zneužívajú túto tému.“

Oľutovanie nezabralo. Asociácia humanistov Ameriky vydala vyhlásenie, v ktorom oznámila, že sa rozhodla Dawkinsovi odobrať ocenenie „Humanista roka“, ktoré mu dala ešte v roku 1996.

„Bohužiaľ, výroky Richarda Dawkinsa za posledných niekoľko rokov pod maskou verejného diskurzu ponižujú marginalizované skupiny, čo je v jasnom protiklade s humanistickými hodnotami,“ uvádza organizácia. Ocenenie Dawkinsovi odoberá s okamžitou platnosťou.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 10 hodinami
pred 10 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 12 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 12 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 14 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.