EÚ získa v tomto roku o 100 miliónov dávok viac vakcín od spoločnosti Pfizer

EÚ získa v tomto roku o 100 miliónov dávok viac vakcín od spoločnosti Pfizer
Foto - TASR/AP
Celkovo tak tento rok príde pre členské štáty 600 miliónov dávok tejto vakcíny.
TASR
TASR
Verejnoprávna tlačová agentúra, ktorá poskytuje spravodajský servis pre médiá, inštitúcie a firmy na Slovensku aj v zahraničí.

Nemecká farmaceutická spoločnosť BioNTech a jej americký partner Pfizer v pondelok potvrdili, že tento rok poskytnú členským krajinám Európskej únie o 100 miliónov dávok viac svojej vakcíny proti COVID-19.

Píše o tom tlačová agentúra AP.

Obe spoločnosti, ktorá stoja za výrobou vakcíny Comirnaty, v pondelok oznámili, že Európska komisia, ktorá má poverenie konať v mene 27-člennej Únie, využila svoju opciu na zakúpenie ďalších dávok očkovacej látky, čím sa celkový počet vakcín, ktoré dodajú na trh EÚ v roku 2021, zvýši na 600 miliónov.

Oznámenie výrobcov vakcíny je dobrou správou pre EÚ, ktorej krajiny čelia kritike za spomalenú kampaň očkovania. Túto situáciu zapríčinilo oneskorenie alebo zníženie zazmluvnených dávok vakcín od iných výrobcov a tiež nedôvera voči vakcínam od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson po výskyte niekoľkých vážnych prípadov spájaných s tvorbou krvných zrazenín.

Obchodný riaditeľ spoločnosti BioNTech Sean Marett v tejto súvislosti uviedol, že dodávky vakcíny typu mRNA v tomto roku pokryjú až dve tretiny populácie Európskej únie. V 450-miliónovej Únii sa doteraz podarilo zaočkovať okolo 105 miliónov obyvateľov.

Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová minulý týždeň v stredu oznámila, že exekutíva EÚ predĺži dohodu o dodávkach proticovidových vakcín so spoločnosťami Pfizer/BioNTech až do roku 2023, pričom túto vakcínu označila za "základný pilier európskych očkovacích aktivít".

Zobraziť diskusiu
Súvisiace témy
Európska únia vakcína Pfizer
Ak máte otázku, tip na článok, návrh na zlepšenie alebo ste našli chybu, napíšte na [email protected]
pred hodinou

Futbalisti Slovanu Bratislava zvíťazili v prvom zápase 2. predkola Ligy majstrov na pôde Tbilisi 2:0. Pri súťažnej premiére trénera Yayu Toureho na lavičke „belasých“ skórovali za hostí Andraž Šporar a Alasana Yirajang. Odveta je na programe v stredu 29. júla o 20.15 h na Tehelnom poli.

pred 5 hodinami

Brit obvinený z vraždy bývalej poslankyne Ann Widdecombeovej 21-krát udrel političku kladivom do temena hlavy, uviedol na súdnom pojednávaní prokurátor Kashif Malik. Objasnil, že incident zaznamenala kamera v dome exposlankyne. Útočník zaparkoval auto a vošiel dnu v čase, keď Widdecombeová obedovala. Podozrivý Joshua Kerry údajne prišiel do kuchyne a opýtal sa jej: „Nemáte náhodou bankové karty a preukaz totožnosti?“ Následne ju 21-krát udrel kladivom do hlavy, zvalil zo stoličky na zem, z kabelky jej zobral peňaženku a odišiel, pričom v dome bol približne dve minúty.

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Vyberte si úroveň podpory

Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Navýšte podporu a zapojte sa

Diskusia
+ 2 mes. navyše
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 € / mes. alebo 84 € / rok

Navýšte svoju podporu v nastaveniach účtu

Nastavenia podpory

Diskusia je pre podporovateľov
Postoja od 7 €

Pridajte sa k čitateľom ktorí Postoj podporujú

alebo sa staňte členom
Diskusia
7 € / mes.
Diskusie pod článkami
Čítajte bez prerušenia
Podporiť iným spôsobom

V prípade problémov kontaktujte podporu na [email protected]

Ttoto je message Zavrieť