Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
17. apríl 2021, 16:37

Kráľovský pohreb

Britská monarchia sa poslednýkrát rozlúčila s princom Philipom

Britská monarchia sa poslednýkrát rozlúčila s princom Philipom

Foto - TASR/AP

Windsorský dekan na sobotňajšej rozlúčke s princom Philipom vzdal hold jeho láskavosti, zmyslu pre humor a ľudskosti.

Britská kráľovská rodina sa v sobotu na Windsorskom hrade poslednýkrát rozlúčila s princom Philipom.

Po zhruba 50-minútovom smútočnom obrade v hradnej Kaplnke sv. Juraja uložili rakvu s pozostatkami vojvodu z Edinburghu do kráľovskej krypty nachádzajúcej sa v kaplnke. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby následne udelil požehnanie a štvorčlenný zbor zaspieval štátnu hymnu.

Trúchliaci mali počas omše, celebrovanej windsorským dekanom Davidom Connerom, na tvárach rúška a dodržiavali dostatočné rozstupy. Kráľovná Alžbeta II. sedela z preventívnych dôvodov sama.

Britská kráľovná Alžbeta II. sedí neďaleko rakvy s telesnými pozostatkami britského princa Philipa.

Windsorský dekan ocenil láskavosť a ľudskosť princa Philipa

Veľká Británia sa „inšpirovala (princovou) neochvejnou vernosťou k našej kráľovnej, jeho službou krajine a štátom Commonwealthu, jeho odvahou, statočnosťou a vierou,“ povedal celebrujúci dekan David Connor na smútočnej omši v Kaplnke sv. Juraja na Windsorskom hrade a vzdal hold jeho „láskavosti, zmyslu pre humor a ľudskosti“. 

Štvorčlenný spevácky zbor spieva počas omše skladby, ktoré si vybral sám princ Philip. Ide najmä o piesne tradične spájané s britským námorníctvom, v ktorom vojvoda z Edinburghu dlhoročne pôsobil. V súlade s pandemickými nariadeniami sa zbor nachádza v dostatočnej vzdialenosti od účastníkov pohrebu, ktorí sa ku spevu nepripoja.

Uniformovaní vojaci pochodujú v areáli Windsorského zámku vo Windsore 17. apríla 2021 pred pohrebom britského princa Philipa.

Členovia kráľovskej rodiny britský princ Charles (vpredu vľavo), princezná Anne, princ Andrew, princ Edward, princ William, Peter Phillips, princ Harry, Tim Laurence a britská kráľovná Alžbeta II. v aute vzadu sprevádzajú rakvu princa Philipa.

Kaplnka svätého Juraja v areáli Windsorského zámku.

Philipovo telo previezli zo súkromnej kaplnky pred vchod hradného areálu na špeciálne upravenom Land Roveri, ktorý pomohol navrhnúť sám princ.

Za rakvou kráčali Philipovi najbližší rodinní príslušníci na čele s jeho deťmi princmi Charlesom, Andrewom a Edwardom a princeznou Annou.

V zástupe boli aj Philipovi vnuci princ William a princ Harry, pričom medzi nimi išiel ich bratranec Peter Phillips. Dôvodom, prečo vnuci princa Philipa - vojvoda z Cambridgeu a vojvoda zo Sussexu -, nešli vedľa seba, je podľa agentúry AP snaha vyhnúť sa akýmkoľvek nepríjemným okamihom.

Inzercia

Na pohrebe sa zúčastnilo len 30 ľudí

Princ Philip, manžel britskej panovníčky Alžbety II., zomrel 9. apríla vo veku 99 rokov. Pre pandemické opatrenia sa na jeho pohrebe mohlo zúčastniť len 30 najbližších členov jeho rodiny, vrátane príbuzných z Nemecka, a jeho osobný tajomník Archie Miller Bakewell. Pôvodne sa malo na poslednej rozlúčke zúčastniť zhruba 800 ľudí.

Britský premiér Boris Johnson už dávnejšie oznámil, že sa na pohreb osobne nedostaví, aby umožnil účasť členom kráľovskej rodiny. Sobotňajší živý prenos však podľa svojich slov sledoval v televízii z oficiálneho vidieckeho sídla britských premiérov Chequers na juhovýchode Anglicka. Premiér tiež v mene národa nechal ku princovej pohrebnej kaplnke položiť veniec.

Tesne pred začiatkom pohrebu si celá krajina zosnulého princa uctila minútou ticha.

Čestná kráľovská stráž nesie rakvu s telesnými pozostatkami britského princa Philipa do kaplnky.

Členovia kráľovskej rodiny: v prednom rade zľava Kate, vojvodkyňa z Cambridgeu, princ William, princ Edward, Viscount Severn, Lady Louise Mountbatten-Windsor, Sophie, grófka z Wessexu, Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu a princ Charles.

Na pohrebe sa okrem členov britskej kráľovskej rodiny mali pôvodne zúčastniť aj príbuzní či iní hostia zo zahraničia, ako aj zástupcovia organizácií, ktorým princ Philip predsedal alebo nad nimi držal patronát. Súčasná pandemická situácia však kráľovskú rodinu prinútila tento plán výrazne pozmeniť.

Slovenský veľvyslanec v Spojenom kráľovstve Róbert Ondrejcsák pre TASR potvrdil, že z dôvodu pandemickej situácie veľvyslanci nedostali pozvánky na poslednú rozlúčku s princom Philipom. Prezidentka Zuzana Čaputová zaslala v piatok 9. apríla, teda v deň princovho úmrtia, sústrastný telegram britskej kráľovnej Alžbete II.

Zdôraznila v ňom, že vojvoda z Edinburghu bol nezastupiteľnou oporou britskej monarchie a jeho oddanosť verejnej službe bola vzorom pre občanov Spojeného kráľovstva. Slovensko - rovnako ako aj ostatné krajiny EÚ - vzdalo zosnulému vojvodovi z Edinburghu úctu spustením vlajky na pol žrde na budovách veľvyslanectva a rezidencie, ktoré sa nachádzajú v Londýne.

Na prípravách pohrebu sa podieľal aj princ Philip

Kráľovské pohreby sa v Británii pripravujú už niekoľko rokov dopredu, pričom pri významnejších členoch kráľovskej rodiny - akým bol aj nedávno zosnulý princ Philip - prebiehajú nácviky dokonca každý rok.

V súlade so želaním samotného princa išlo o kráľovský pohreb, nie o štátny. Usporiadenie a financovanie kráľovského pohrebu si - na rozdiel od štátneho - nevyžaduje súhlas parlamentu. Kráľovské pohreby sa zväčša organizujú pre dedičov trónu a členov kráľovskej rodiny s vysokými vojenskými hodnosťami.

Pohrebné plány zvyčajne nesú názov určitého britského mostu. Plán Philipovej poslednej rozlúčky dostal krycie meno „operácia Forth Bridge“. Ide o železničný most v Škótsku, ktorý leží približne 14 kilometrov západne od centra Edinburghu. Najvyšším udeleným titulom princa Philipa je totiž práve vojvoda z Edinburghu.

Na príprave svojich pohrebných obradov sa podieľal aj samotný princ Philip. Podľa jeho inštrukcií mali byť jeho telesné pozostatky do dňa pohrebu tradične vystavené pre verejnosť. V ich blízkosti sa mala nachádzať čestná stráž zložená z vojenských jednotiek, ktorým princ Philip velil, a z príslušníkov jeho rodiny, približuje kráľovský odborník.

Profil princa Philipa, vojvodu z Edinburghu
Princ Philip sa narodil 10. júna 1921 na gréckom ostrove Korfu ako člen kráľovskej rodiny. Bol synom gréckeho a dánskeho princa Andreasa a princeznej Alice von Battenberg. Pochádzal zo šlezvicko-holštajnsko-sondenbursko-glücksburskej dynastie, ktorá vládla v Dánsku, Nórsku a Grécku, no jeho predkami boli príslušníci viacerých panovníckych rodov vrátane ruskej dynastie Romanovovcov.
Po tureckom víťazstve v grécko-tureckej vojne v roku 1922 jeho otca vyhnali z rodnej krajiny. Vtedy 18-mesačný Philip sa s rodičmi plavil v kolíske z debničky na pomaranče na palube britského krížnika Calypso k brehom Francúzska. Rodina sa usadila v Paríži, kde Philip navštevoval americkú školu (The American School of Paris). Od roku 1936 študoval v Nemecku, neskôr v Škótsku, kam sa škola presídlila pod tlakom silnejúceho nacizmu.
V tomto období sa Philip ako 13-ročný zúčastnil na svadbe svojho bratranca, kde po prvý raz stretol vtedy ešte iba osemročnú Elizabeth, svoju neskoršiu manželku - kráľovnú Alžbetu II. Neskôr sa videli na pôde univerzity pre kráľovské námorníctvo a počas druhej svetovej vojny si dopisovali.
Počas druhej svetovej vojny bol princ Philip v Britskej námornej akadémii a slúžil na vojenských lodiach na Srí Lanke, v Austrálii a v Egypte. V roku 1944 zomrel Philipov otec. Jeho matka trpela duševnou chorobou. Osud rodiny nepriaznivo ovplyvnil aj fakt, že tri Philipove sestry boli vydaté v Nemecku za šľachticov, ktorí podporovali Adolfa Hitlera. Štvrtá sestra Cecilie zahynula pri leteckej havárii.
Princ Philip požiadal princeznú Elizabeth o ruku už v roku 1946, snúbenci však museli čakať, kým nevesta dovŕši 21. rok svojho života. Stalo sa tak 21. apríla 1947. Philip s Elizabeth sa následne zasnúbili 6. júla 1947. Philip sa vzdal všetkých svojich titulov, ktoré ho spájali s nemeckými koreňmi a prijal meno matky Battenberg v poangličtenej forme Mountbatten. Prestúpil tiež z pravoslávnej do anglikánskej cirkvi.
Svadba s budúcou kráľovnou Alžbetou II. sa konala 20. novembra 1947 vo Westminsterskom opátstve a prostredníctvom prenosu BBC ju sledovalo 200 miliónov divákov. Jeho sestry a ani nikto z nemeckých príbuzných sa na svadbe nezúčastnil, no jeho matka na ňu napriek zdravotným problémom prišla. Princ Philip sa stal vojvodom z Edinburghu a prijal tituly Jeho kráľovskej Výsosti a britského princa.
Mladý pár žil istý čas na Malte. Philip slúžil u námorníctva a princezná cestovala medzi týmto ostrovom a Londýnom, kde sa o ich ročného syna Charlesa starali starí rodičia. Počas cesty v Keni 6. februára 1952 zastihla Elizabeth správa, že zomrel jej otec, britský panovník Juraj VI. Princezná bola ihneď oficiálne vyhlásená za kráľovnú, hlavu Britského Spoločenstva národov a ochrankyňu viery. Korunovaná bola následne 2. júna 1953. Tentoraz sledovalo slávnostný ceremoniál 20 miliónov britských televíznych divákov a 12 miliónov rozhlasových poslucháčov.
Od nástupu Alžbety II. na trón plnil princ Philip dôležité poslanie. Sprevádzal kráľovnú na oficiálnych cestách po celom svete, na viacerých zahraničných návštevách sa zúčastnil aj sám. Bol patrónom približne 800 rôznych organizácií z oblastí vedeckého výskumu, priemyslu, životného prostredia, ale aj športu. Ako milovník a zberateľ umenia osobne predsedal porote udeľujúcej ocenenie Prince Philip Designers Prize. To získavajú nielen produkty a grafiky, ale aj budovy za najlepší dizajn.
V októbri 2008 britský kráľovský pár navštívil Slovenskú republiku. Počas návštevy na Hrebienku vo Vysokých Tatrách sa princ Philip živo zaujímal o profesiu vysokohorských nosičov. Dňa 2. augusta 2017 vzdal princ Philip ako čestný veliteľ (generálny kapitán) Kráľovskej námornej pechoty na nádvorí Buckinghamského paláca v Londýne hold družstvu námornej pechoty. Išlo o posledné samostatné verejné vystúpenie manžela britskej kráľovnej Alžbety II.
V 97 rokoch sa vzdal vodičského preukazu. Stalo sa tak mesiac po tom, ako spôsobil v januári 2019 dopravnú nehodu, pri ktorej utrpeli zranenia dve ženy. Ešte v apríli 2020 sa princ Philip poďakoval vo svojom vyhlásení pracovníkom, ktorí pomáhajú zabezpečovať chod spoločnosti počas epidémie nového koronavírusu.
Princ Philip strávil tento rok mesiac v nemocnici, kde podstúpil zákrok z dôvodu problémov so srdcom, a po prepustení 16. marca sa vrátil na Windsorský hrad. Tu skonal 9. apríla v ranných hodinách.

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 11 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.