Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
11. apríl 2021, 14:44

Sputnik

Preverenie vakcíny v laboratóriách SAV odporučil Krajčímu ŠÚKL, tvrdí Heger

Preverenie vakcíny v laboratóriách SAV odporučil Krajčímu ŠÚKL, tvrdí Heger

Riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová a premiér Eduard Heger. Foto TASR - Pavel Neubauer

Štátny ústav vraj vedel, že ide proti vlastným interným predpisom. Celú situáciu má v pondelok vysvetliť minister zdravotníctva.

Premiér Eduard Heger v relácii televízie Markíza Na telo povedal, že ministerstvo zdravotníctva podľa jeho informácií oslovilo Biomedicínske centrum SAV na posúdenie vakcíny Sputnik V na základe odporúčania od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv.

Podľa Hegera v tomto prípade nešlo o správne rozhodnutie. Štátny ústav podľa neho vedel, že ide proti vlastným interným predpisom. Biomedicínske centrum ešte v piatok uviedlo, že realizovalo skúšky vakcíny Sputnik V na základe písomnej žiadosti bývalého ministra zdravotníctva Mareka Krajčího. 

Testovanie Sputnika v laboratóriách SAV malo byť podľa ruskej strany v rozpore s existujúcou zmluvou so Slovenskom. Ruský fond priamych investícií tým vo štvrtok odôvodnil žiadosť adresovanú slovenskej vláde na vrátenie dodávky vakcín Sputnik V. 

Celú situáciu má v pondelok vysvetliť nový šéf rezortu zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Heger tiež povedal, že „mocnými nepriateľmi“ Sputnika, o ktorých na sociálnej sieti písal Igor Matovič, sú zrejme koaliční partneri. Nemá teda ísť o vedcov ani odborníkov ŠÚKL. Tak to premiérovi do telefónu v nedeľu ráno vraj povedal minister financií. Matovičovo napádanie vedcov však mrzí Borisa Kollára zo Sme rodina.

„Vakcín je veľmi málo a vážim si každú iniciatívu a podporujem v tomto Igora Matoviča. Mrzia ma ale jeho napádania vedcov, skôr by som sa im poďakoval, že neodišli do zahraničia. Ja Slovenskej akadémii vied a Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv plne dôverujem,“ uviedol Kollár v relácii RTVS O 5 minút 12.

Čítajte tiež

Okolo Sputnika sa robí zbytočná „búrka v šerbli“, tvrdí Kollár

Predsedu pralamentu v RTVS tiež povedal, že okolo ruskej vakcíny Sputnik V sa robí zbytočná „búrka v šerbli“. Sputnik nepovažuje za geopolitickú zbraň. Ak by krajina objednala dostatočné zásoby iných vakcín, v súčasnosti by podľa neho téma ruskej vakcíny na stole nebola. 

Naopak, minister obrany Jaroslav Naď je presvedčený, že Rusko využíva vakcínu na svoju propagandu. V tomto dáva za pravdu ministrovi zahraničných vecí Ivanovi Korčokovi, teda aj podľa neho ide o informačnú hybridnú vojnu. „Ale ak sa ukazuje vakcína ako účinná, dávam to bokom,“ skonštatoval v TA3 Naď.

Boris Kollár sa na koaličnej rade bude zaujímať o to, kto zmluvu o ruskej vakcíne podpísal. Sám totiž nevie, kto to bol.

Premiér kritizoval neúčasť slovenských diplomatov v Budapešti

Neúčasť slovenských diplomatov na rokovaní v Maďarsku počas Matovičovej cesty nebola podľa Hegera adekvátna. Poznamenal, že zástupcovia slovenskej ambasády by mali byť na takýchto stretnutiach vždy prítomní.

„Dostal som informáciu od Igora Matoviča, že tam bola spochybnená dôvera,“ povedal Heger s tým, že sa to musí preveriť. S cestou Matoviča do Ruska nemal premiér problém, pretože rokoval o vakcíne. Myslí si, že Matovič už nebude v iných veciach zasahovať do ostatných rezortov.

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó (vpravo) a minister financií Igor Matovič s poslacom Györgym Gyimesim (vľavo) počas stretnutia v Budapešti. Foto - TASR/AP

Inzercia

Matovičove výroky, že sa na Slovensku pri pohľade na rýchlosť očkovania v Maďarsku cítime druhotriedni a on prišiel poprosiť o pomoc, označil Heger za „autentický prejav Igora Matoviča.“

Minister obrany Jaroslav Naď uviedol, že niektoré výroky Matoviča počas návštevy Maďarska v súvislosti s vakcínou neboli vždy úplne šťastné.

Matovičovu aktivitu okolo ruskej vakcíny treba brať podľa Naďa pragmaticky. Ďalšie zahraničnopolitické témy zo strany ministra financií by riešené už nemali byť. 

„Pokiaľ niekto urobil množstvo prvých krokov v súvislosti s vakcínou Sputnik V, nech to dokončí. Je to dobeh témy. Myslím si, že ďalšie zahraničnopolitické témy zo strany ministra financií už riešené nebudú,“ uviedol minister.

Pripomenul, že pol milióna obyvateľov krajiny má záujem o očkovanie len ruskou vakcínou. „A to je dôležité z hľadiska kolektívnej imunity,“ dodal Naď.

Čítajte tiež

Kritika poslanca Gyimesiho

Ministrovi obrany sa tiež nepáčilo, ako sa poslanec György Gyimesi (OĽaNO) vyjadril o slovenskej diplomacii.

Gyimesi, ktorý sa na piatkových rokovaniach v Budapešti s Matovičom zúčastnil, ich úspech odôvodnil aj neprítomnosťou zástupcov slovenskej diplomacie. Toto vyjadrenie označil za „nešťastné“ v sobotu i premiér Eduard Heger, ktorý sa plánuje s poslancom stretnúť.

Voči slovám poslanca OĽaNO sa ešte v piatok „dôrazne ohradil“ aj minister zahraničia Ivan Korčok.

„Je to hrubé obviňovanie slovenskej diplomatickej služby. Na mieste je otázka, o čom boli rokovania v Budapešti, na ktorých sa mohol zúčastniť poslanec trvale osočujúci slovenskú diplomaciu, a zároveň sa týchto rokovaní nesmel zúčastniť nikto zo slovenských diplomatov,“ vyhlásil Korčok.

Poslanca tiež skritizoval štátny tajomník mininsterstva zahraničných vecí Martin Klus (SaS). Gyimesiho označil za mladú maďarskú krv, jeho aktivity pokladá za hanebné s jediným cieľom - vyvolávať národnostné napätie a „rozoštvávať“ Slovákov a Maďarov. 

„Ak by bol platený za diverznú činnosť voči vlastnej krajine, nesprával by sa inak,“ povedal v TA3.

Čítajte tiež

Dnes treba vedieť

pred 9 hodinami
pred 9 hodinami

Tretím dňom vyvrcholila vatikánska konferencia o zdravotnej starostlivosti, na ktorej vystúpila aj modelka Cindy Crawford, gitarista Aerosmithu Joe Perry či šéf Pfizeru Albert Bourla. Kritici online podujatiu vyčítajú, že medzi prednášajúcimi sú viaceré osoby podporujúce vedecké či medicínske postupy, ktoré nie sú v súlade s morálnym učením cirkvi. O kontroverznej konferencii sme v denníku Postoj písali pred niekoľkými dňami. 

pred 10 hodinami

Dve lavíny vo francúzskych Alpách usmrtili sedem ľudí. Úrady v Savojsku, ktoré susedí s Talianskom, vyzvali turistov, lyžiarov a ďalších, aby boli veľmi opatrní. Aktuálne vhodné poveternostné podmienky totiž po silnom snežení v uplynulom týždni môžu zvýšiť riziko pádu lavíny.

pred 11 hodinami

SHMÚ: Na strednom a východnom Slovensku sa môže v nedeľu nadránom vyskytnúť prízemný mráz. Výstraha prvého stupňa platí vo väčšine okresov Banskobystrického, Košického a Prešovského kraja, ako aj pre niektoré okresy v Žilinskom a Trenčianskom kraji.

pred 13 hodinami

Slováci dôverujú viac armáde, polícia má skoro najnižšiu dôveru v rámci EÚ

Nový Eurobarometer skúmal dôveru Európanov v štátne inštitúcie, polícii verí 45 percent opýtaných. Horšie je na tom už iba Poľsko.