Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
06. marec 2021, 07:46

Poľnohospodári žiadajú ministra o stiahnutie zákona o neprimeraných podmienkach

Novela zákona podľa pracovníkov v agrorezorte bude viesť k oslabeniu postavenia poľnohospodárov a potravinárov v dodávateľskom reťazci.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora (SPPK) požiadala listom ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského o stiahnutie novely zákona o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami z legislatívneho procesu. Informoval o tom Matej Korpáš z tlačového odboru SPPK.

Stiahnutie novely komora podľa neho požaduje z dôvodu pokračujúceho enormného politického tlaku na zmeny zásadných ustanovení zákona o neprimeraných podmienkach, ktoré budú viesť k oslabeniu postavenia poľnohospodárov a potravinárov v dodávateľskom reťazci.

Zákon, ktorý sa otváral s cieľom implementácie európskej smernice o nekalých obchodných praktikách nakoniec podľa SPPK vedie k vypusteniu zásadných neprimeraných podmienok, ktoré boli do legislatívy zapracované na základe reálnych neprimeraných praktík uplatňovaných zo strany obchodu.

Platnosť týchto neprimeraných podmienok trvala len od mája 2019 a SPPK zastáva názor, že neexistujú pádne dôvody na ich vypustenie. Z reálneho života totiž nevymizli.

"Zákon musí byť z nášho pohľadu vyvážený pre všetky subjekty naprieč celou agropotravinárskou vertikálou a mal by docieliť, aby obchodný vzťah bol obojstranne výhodný. Zákon je preto potrebné meniť na základe európskej smernice. Rezortné ministerstvo musí hľadať konsenzus medzi všetkými stranami, tak dodávateľmi, ako aj odberateľmi potravín," povedal podpredseda SPPK Marián Šolty.

Korpáš dodal, že väčšina členských štátov EÚ existenciu neprimeraných podmienok a ich uplatňovanie v obchodných vzťahoch vyhodnotila ako riziko pre riadne fungovanie potravinového dodávateľského reťazca a s cieľom ich eliminácie zaviedli alebo plánujú zaviesť legislatívnu reguláciu.

SPPK podľa neho požaduje preto otvoriť širokú diskusiu k tejto závažnej problematike na národnej úrovni, a až na jej základe pristúpiť k novele tak zásadného zákona.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 14 minútami

Súdna rada skončila verejné vypočutie uchádzačov na 29 voľných miest sudcov Najvyššieho správneho súdu. Dovedna pred Súdnu radu predstúpilo 30 uchádzačov. Výsledky výberového konania budú známe po verejnom hlasovaní vo štvrtok. (tasr)

pred 50 minútami

Grécko chce budúci týždeň zrušiť karanténne obmedzenia pre cestujúcich z Európskej únie a ďalších krajín. Podmienkou je, že musia byť buď zaočkovaní proti koronavírusu, alebo sa musia preukázať negatívnym testom nie starším ako 72 hodín. (tasr)

pred hodinou

Minister hospodárstva Richard Sulík verí, že celá koalícia nájde spoločnú dohodu v tom, ako postupovať v pandemickej situácii a či meniť covid automat. Tvrdí tiež, že keďže platí covid automat a uvoľnovanie prichádza na základe neho, „nemusíme mať teraz špeciálne uznesenie na vláde hneď teraz. Vieme ho mať aj v piatok a online“, uviedol. (tasr)

pred hodinou

Novinári by mali mať po novom prístup na Úrad vlády až po začiatku rokovania kabinetu. Obmedziť by sa tak mali brífingy s ministrami pred zasadnutiami. „Boli výčitky, že členovia vlády chodia neskoro na rokovania vlády a následne sa musí na nich čakať, keďže niektorí sú výrečnejší ako iní,“ zdôvodnila vicepremiérka Veronika Remišová. Zároveň si nemyslí, že by sa súčasná vláda správala k novinárom zle. (tasr)