Študenti Trnavskej univerzity nesúhlasia s novelou vysokoškolského zákona
Podľa nich výrazným spôsobom zasahuje do riadenia a akademickej slobody verejných vysokých škôl na Slovensku a pokúša sa do rúk politickej moci odovzdať kompetencie, ktoré sú aktuálne v samosprávnej pôsobnosti jednotlivých univerzít a vysokých škôl. Ako hrozbu študenti vnímajú ovplyvňovanie univerzity politikmi a oligarchami.
Študenti Trnavskej univerzity (TU) v Trnave požadujú stiahnutie novely zákona o vysokých školách a následný otvorený dialóg so zástupcami akademickej obce, ktorý sa ponesie v duchu hľadania spoločných konštruktívnych riešení. Zároveň vyzývajú študentov ostatných slovenských univerzít a vysokých škôl, aby rovnako vyjadrili svoj nesúhlas. Len spoločnými silami je podľa nich možné efektívne obrániť základné piliere moderného univerzitného vzdelávania, spočívajúce v slobode, autonómii a názorovej pluralite. Uvádza sa to v spoločnom vyhlásení študentskej časti akademickej obce TU, ktoré poskytol TASR podpredseda akademického senátu pedagogickej fakulty Jakub Hriňák.
Dokumentom študenti nadviazali na piatkové vyhlásenie štrajkovej pohotovosti akademickým senátom TU. Študentská časť akademickej obce vychádza z presvedčenia, že vplyv politickej moci nesmie mať v riadení vysokých škôl rozhodujúce postavenie.
Ako sa uvádza v texte, pre študentov TU sú dôležité hodnoty a zásady, na ktorých stojí každá slobodná univerzita, a preto citlivo vnímajú navrhovanú novelu zákona o vysokých školách z dielne ministerstva školstva, ktorá tieto hodnoty podľa nich evidentne popiera. Predmetná novela podľa nich výrazným spôsobom zasahuje do riadenia a akademickej slobody verejných vysokých škôl na Slovensku a pokúša sa do rúk politickej moci odovzdať kompetencie, ktoré sú aktuálne v samosprávnej pôsobnosti jednotlivých univerzít a vysokých škôl. Ako hrozbu študenti vnímajú ovplyvňovanie univerzity politikmi a oligarchami, o to viac, ak získajú politickú moc extrémistické strany, voči ktorým by potom bolo akademické prostredie absolútne bezbranné, keďže nedisponuje žiadnymi silovými prostriedkami a jeho jedinou zbraňou je práve slobodná akademická debata a názorová pluralita, o ktorú sa v týchto chvíľach zvádza boj.
Politické ovládnutie orgánov univerzít je v rozpore s ideou autonómnej akademickej obce, existujúcej už od založenia prvých univerzít v stredoveku. Na tejto myšlienke stála aj historická Trnavská univerzita, ktorej odkaz si študenti tej súčasnej stále ctia. Predložená novela zákona je v rozpore s touto ideou, čo je pre študentov všetkých fakúlt TU sklamaním.
Dnes treba vedieť
Británia vyšle v máji do Čierneho mora dve vojenské lode
V čase, keď Rusko posilňuje prítomnosť svojich vojakov na ukrajinských hraniciach, tak chce Británia vyjadriť solidaritu s Kyjevom a spojencami NATO v regióne, približujú britské noviny The Sunday Times s odvolaním sa zdroje z britského námorníctva.
Prieskum Focusu
Matovičovi nedôveruje viac ľudí ako Kotlebovi, dôvera stúpla Ficovi a Kollárovi
Najviac ľudí dôveruje naďalej prezidentke Zuzane Čaputovej, ktorej však verí menej ľudí ako pred vládnou krízou. Tá sa najviac podpísala na dôvere k šéfovi SaS Richardovi Sulíkovi
Po vládnej kríze stúpla podľa prieskumu Focus najviac dôvera Borisovi Kollárovi a Robertovi Ficovi. Najviac poklesla Richardovi Sulíkovi, Zuzane Čaputovej a Igorovi Matovičovi. (markíza)
EXKLUZÍVNY PRIESKUM: KTORÝM POLITIKOM DÔVERUJEME NAJVIAC? Opäť máme pre vás výsledky exkluzívneho prieskumu agentúry...
Uverejnil používateľ Na telo s Michalom Kovačičom Nedeľa 18. apríla 2021
Odhalenia činnosti ruských agentov v Česku podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka „potvrdzujú dlhodobé zistenia našich spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom operácií zameraných proti ich bezpečnosti a stabilite“. Uviedol to na sociálnej sieti.
Tomáš kritizuje neskoré otváranie škôl, Gröhling hovorí o zodpovednosti
Spolu s Rumunskom má Slovensko najdlhšie zatvorené školy v rámci krajín EÚ, tvrdí poslanec Hlasu. Šéf rezortu školstva Branislav Gröhling tvrdí, že prvý stupeň základných škôl a materské školy boli takmer kontinuálne otvorené.
Česko pri vyhostení ruských diplomatov podporila Čaputová, Heger i Korčok
SaS chce pre vyhostenie ruských diplomatov z Česka zvolanie bezpečnostnej rady. Za ľudí očakáva ubezpečenie, že Slovensko má pod kontrolou aktivity ruských diplomatov. Podľa poslanca Krúpu z OĽaNO ide o klasickú diverznú činnosť spravodajských služieb.
Slováci finančným alebo duchovným spôsobom podporujú celkovo 874 bohoslovcov v ôsmich krajinách sveta. Ide o Benin, Pobrežie Slonoviny, Burkinu Faso, Čad, Togo, Kongo, Demokratickú republiku Kongo a Kamerun. Informovali Pápežské misijné diela.
OĽaNO chce hovoriť o znižovaní trestov za držanie marihuany pre osobnú spotrebu
Časť poslancov nevylúčila ani možnosť postupnej dekriminalizácie marihuany po komplexnej odbornej i politickej diskusii. S takýmito úvahami však nesúhlasia poslanci v klube OĽaNO, ktorí sú zo strany Kresťanská únia.
Záujem o nábor nových zamestnancov vo firmách je najnižší za 15 rokov
Zo vzorky približne 1000 firiem pôsobiacich na Slovensku zvažuje nábor nových zamestnancov len približne 23 %.
Počet hospitalizovaných pacientov klesol pod dvetisíc na 1 953. Na JIS je 175 pacientov, pľúcnu ventiláciu potrebuje 263 osôb. V sobotu pribudlo 638 nových prípadov pri 17 057 PCR testoch a 1909 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Ochoreniu podľahlo ďalších 63 ľudí. Počet zaočkovaných prvou dávkou stúpol o 16 411. (nczi)