Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
23. február 2021, 18:30

Asociácia priemyselných zväzov chváli návrh o zavedení kurzarbeitu

Bude skutočnou pomocou, vyhlásila asociácia po rokovaní tripartity.

Po rokovaní tripartity sme sa výrazne posunuli k zavedeniu kurzarbeitu, ktorý bude skutočnou ochranou konkurencieschopnosti a pracovných miest. Tvrdí to Asociácia priemyselných zväzov (APZ), ktorá sa na rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady zúčastnila.

Súčasná podoba návrhu zákona predstavuje podľa APZ dôležitý pilier ochrany zamestnancov a ich zamestnávateľov v kritických situáciách, ktoré môžu nastať v budúcnosti. Tripartita návrh zákona o podpore v čase skrátenej práce odporučila na svojom pondelkovom rokovaní s pripomienkami posunúť do ďalšieho legislatívneho procesu.

Jednou z hlavných pripomienok APZ, pri ktorej napokon došlo k zhode, bola platnosť kurzarbeitu v situáciách, ktoré môžu nepredvídateľne a dočasne obmedziť výrobu priamo v konkrétnej fabrike bez možnosti takúto situáciu ovplyvniť. Príkladom zo súčasnosti je podľa asociácie nedávny problém s dodávkou čipov pre automobilový priemysel alebo spomalenie logistiky pre obmedzenia na hraniciach s Nemeckom, ktoré ohrozilo dodávky súčiastok "just in time". Pôvodný návrh, aby sa kurzarbeit vzťahoval len na mimoriadnu situáciu, či výnimočný a núdzový stav vyhlásený vládou na základe informácií Štatistického úradu SR a Výboru pre makroekonomické prognózy, APZ od začiatku rázne odmietala.

"Na rokovaní tripartity sme urobili veľký krok vpred. Tie najzásadnejšie rozpory, ktoré mohli narušiť základnú filozofiu kurzarbeitu, sme vyriešili. Verím, že máme na dosah flexibilný nástroj, ktorý v prípade nepredvídateľných dočasných okolností rýchlo a účinne podrží konkurencieschopnosť Slovenska a pracovné miesta," zhodnotil prezident Zväzu automobilového priemyslu SR a viceprezident APZ Alexander Matušek.

APZ zároveň trvá na svojej výhrade voči aktuálnej definícii v návrhu zákona, ktorá kurzarbeit pomenúva ako podporu na čiastočnú úhradu nákladov zamestnávateľa na náhradu mzdy zamestnanca. V tejto súvislosti naďalej upozorňuje na riziko stretu s pravidlami zakazujúcimi štátnu pomoc. "Máme však prísľub ministerstva práce, že pred schvaľovaním zákona dá definíciu preskúmať Európskej komisii. V prípade, že Komisia rozhodne, že takáto definícia vylučuje štátnu pomoc, budeme znenie akceptovať. V opačnom prípade požiadame o zmenu na dávku pre zamestnanca poskytovanú úradom práce, kde zamestnávateľ zohráva len úlohu platobného agenta," poznamenal generálny sekretár APZ Andrej Lasz.

Na živnostníkov sa podľa asociácie kurzarbeit vzťahuje len v prípade, ak sami zamestnávajú ľudí. APZ však tvrdí, že má prísľub rezortu práce, že živnostníkom poskytne pomoc v samostatnej schéme pomoci de minimis, ktorá bude podobná Prvej pomoci plus.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 33 minútami

V triediacej linke našli v Partizánskom spolu s plastmi použité antigénové testy. Radnica zberný dvor. Použitých antigénových testov bolo väčšie množstvo, prípad už podľa neho rieši polícia ako ohrozenie zdravia a zamestnancov Technických služieb mesta Partizánske. Primátor mesta Jozef Božík upozornil, že ide o nebezpečný odpad, s ktorým treba zaobchádzať podľa osobitných predpisov. (tasr)

pred hodinou

Rozdielne názory na očkovanie nesmú byť dôvodom rozdeľovania spoločnosti, uviedol bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. On sám očkovanie neodmieta, pričom dôležitým bol preňho príklad pápeža Františka a Benedikta XVI., ktorí sa nechali zaočkovať. Vo videu na sociálnej sieti však zdôraznil, že treba rešpektovať aj tých, ktorí majú voči očkovaniu výhradu vo svedomí.

pred 5 hodinami

Petra Vlhová skončila dvanásta v zjazde Svetového pohára vo Val di Fassa. Zaostala o 1,29 sekundy za víťaznou Švajčiarkou Larou Gutovou-Behramiovou, ktorá zvýšila svoj náskok na čele celkového poradia SP. Druhé miesto obsadila jej krajanka Corinne Suterová a tretia skončila Nemka Kira Weidleová. (tasr)