Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2021, 11:49

Experti WHO ukončili karanténu vo Wu-chane a začali vyšetrovanie pôvodu pandémie

Čína varovala USA pred politickým zasahovaním do vyšetrovania tímu WHO

Skupina odborníkov Svetovej zdravotníckej organizácie ukončila vo štvrtok dvojtýždňovú karanténu v čínskom meste Wu-chan a začala oneskorené, na celom svete pozorne sledované vyšetrovanie pôvodu koronavírusu.

Členovia medzinárodnej skupiny expertov, všetci s rúškom na tvári, nastúpili do autobusu, ktorý ich odviezol od hotela, kde trávili povinnú karanténu. Uviedli to reportéri AFP nachádzajúci sa priamo na mieste. Odborníci majú "prísť na koreň" tomu, ako sa koronavírus objavil a rozšíril po celom svete. Washington krátko predtým vyzval na "rozsiahle a jasné" vyšetrovanie.

"Som hrdý, že som zvládol našich 14 dní... nikto sa z toho nezbláznil a boli sme veľmi pracovití," napísal v tvíte člen skupiny Peter Daszak, predseda EcoHealth Alliance, celosvetovej mimovládnej organizácie zameranej na prevenciu pred nákazlivými chorobami.

Koronavírus prvýkrát zaznamenali koncom roka 2019 práve v stredočínskom Wu-chane, následne sa rozšíril do celého sveta, pričom za vyše rok sa ním nakazilo viac ako 100 miliónov ľudí a vyžiadal si aj viac ako dva milióny úmrtí.

Vedci sa zhodujú v tom, že nový koronavírus má živočíšny pôvod, pričom osobitnú pozornosť venujú wuchanskému trhu s morskými plodmi, na ktorom sa predávali živé zvieratá. Časť vedcov sa domnieva, že koronavírus pochádza z netopierov. Čína sa bráni, že Wu-chan bol síce miestom, kde zaznamenali prvé ohnisko nákazy, vírus však odtiaľ nemusí nevyhnutne aj pochádzať.

Čínska vláda i štátne médiá sa dokonca pokúšali šíriť konšpiračné teórie o údajnom prepojení koronavírusu s laboratóriom v americkom štáte Maryland.

Čína varovala USA pred politickým zasahovaním do vyšetrovania tímu WHO

Odborníci WHO musia mať možnosť pracovať "bez politického zasahovania", vyhlásil Peking vo štvrtok. Ostro tak reagoval na vyhlásenie Bieleho domu krátko predtým, ako sa v čínskom meste Wu-chan začala celým svetom pozorne sledovaná misia, ktorá má zistiť pôvod koronavírusu.

Inzercia

Čína dúfa, že Spojené štáty dokážu "rešpektovať fakty a vedu, ako aj tvrdú prácu medzinárodného tímu expertov WHO", povedal novinárom hovorca ministerstva zahraničných vecí Čao Li-ťien, ktorého citovala tlačová agentúra AFP.

Avšak vzhľadom na to, že misiu odborníkov poznačili odklady a zahmlievanie zo strany čínskych hostiteľov, nie je jasné, čo Čína expertom dovolí vo Wu-chane vidieť - alebo aké užitočné dôkazy nájdu rok po vypuknutí nákazy koronavírusu v krajine, kde úrady prísne kontrolujú opisy toho, ako sa pandémia začala.

WHO trvá na tom, že návšteva jej skupiny expertov sa bude držať vedy, keď bude zisťovať, ako sa koronavírus preniesol zo zvierat na ľudí. Tento koronavírus usmrtil už vyše dva milióny ľudí po celom svete.

Misia má však aj politický podtón. Znakom toho bolo, že krátko pred ukončením karantény expertov sa do situácie vložila nová americká administratíva prezidenta Joea Bidena.

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová v stredu novinárom povedala, že je nevyhnutné "prísť na koreň" tomu, ako sa vírus objavil a rozšíril po celom svete. Zdôraznila tiež "veľké znepokojenie" nad "dezinformáciami" prichádzajúcimi z "niektorých zdrojov v Číne".

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami
pred 4 hodinami

Remišová hovorí, že je v záujme všetkých koaličných partnerov, aby súčasná vláda vydržala. "Fico, Pellegrini a extrémisti sú najhoršou cestou pre Slovensko." Nechcela povedať či si vie predstaviť Eduarda Hegera na poste premiéra. 

 

 

pred 4 hodinami

"Ak by som ja mala stáť v ceste, som ochotná ponúknuť svoju pozíciu. Na Kolíkovej to vôbec nestojí," hovorí ministerka spravodlivosti. Remišová tvrdí, že ju na odchod z postu nikto nevyzval, ale opakuje, že na stole sú všetky možnosti. 

pred 4 hodinami

Predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová nekonkretizovala výsledky dnešných rokovaní. Hovorí, že v diskusiách budú naďalej pokračovať. Na stole sú podľa nej všetky alternatívy, nepovedala, či sú Matovič alebo Krajčí naklonení odchodu zo svojich funkcií. Hovorí, že chce, aby parlament pokračoval v takom zložení, ako bol zvolený vo voľbách. "Rekonštrukcia na pôdoryse týchto volieb," vysvetlila. Viackrát opakovala, že si to vyžaduje dlhé diskusie. Priznáva, že poslanci Za ľudí majú problém so spôsobom vládnutia.

pred 5 hodinami

Podľa šéfky Za ľudí Veroniky Remišovej v koaličnej kríze "nejde o Sputnik ani o politikárčenie." Vážne diskusie si podľa nej vyžadujú svoj čas. Neustále hádky vo vláde ju znechucujú, avšak dodáva, že "tí, čo čakajú na svoju chvíľu v súčasnej opozícii, by boli pre Slovensko katastrofou."

Do koalície strana Za ľudí vstupovala preto, že sme chceli zmenu. Zmenu v kultúre a slušnosti vládnutia. Zmenu v...

Uverejnil používateľ Veronika Remišová Streda 3. marca 2021
pred 5 hodinami

"Nikto nechce pád vlády," povedal Boris Kollár. "Dúfam, že budeme mať dosť pudu sebazáchovy, aby sme to neurobili." S prezidentkou sa neplánuje stretnúť. "Nemám prečo," hovorí s tým, že prezidentka do toho môže vstúpiť, ak by vláda padla. Predsedníctvo sa podľa neho na diaľku zvolať nedá.

Inzercia

Inzercia