Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
28. január 2021, 11:11

Pellegrini letel na silvestrovskú operetu do Nemecka vládnym špeciálom

Pellegrini letel na silvestrovskú operetu do Nemecka vládnym špeciálom

Expremiér Peter Pellegrini. Foto – TASR/AP

O prípade informal Denník N. Podľa expremiéra išlo o podporu slovenskej kultúry v zahraničí. Cesta však medzi pracovnými evidovaná nie je.

Líder opozície Peter Pellegrini, ktorý v poslednom čase kritizuje prípady papalášizmu z radov súčasnej vládnej koalície, ešte ako premiér za stranu Smer letel vládnym špeciálom na Silvestra v roku 2019 na koncert drážďanskej opery Semperoper Dresden.

Na koncert mal byť podľa stanoviska jeho novej strany Hlas pozvaný od slovenského tenoristu Pavla Bršlíka, účinkujúceho v hre Zem úsmevov od Franza Lehára.

„Dostal som pozvanie od nášho špičkového tenoristu, ktorý ma spolu s Drážďanskou operou pozval na záverečný koncert, ktorý bol prenášaný v priamom prenose v nemeckej televízii. Nešlo o žiadnu tajnú návštevu ani súkromný výlet. Považoval som za celkom vhodné podporiť ako predseda vlády takúto významnú udalosť,“ uviedol Pellegrini.

Keďže podľa Pellegriniho išlo o rozhodnutie na poslednú chvíľu, nevyžil žiadne služby nemeckého veľvyslanectva a rozhodol sa do Drážďan ísť vládnou letkou.

Požiadavka na letecký útvar ministerstva vnútra z protokolu úradu vlády prišla doobeda 31. decembra 2019. Popoludní už mal pripravený vládny špeciál a letel do Nemecka. O prípade informoval Denník N, ktorému údaje poskytlo Ministerstvo vnútra. To nepozná dôvod cesty. Letové náklady vládneho špeciálu sú približne 5 500 eur za hodinu. Keďže išlo o vykonanie letu s predsedom vlády, rezort ďalej informoval, že náklady sa neuhrádzali.

Expremiér odmieta, že išlo o súkromnú akciu

„Svoju cestu a účasť na slávnostnom koncerte vnímal ako podporu prezentácie špičkovej slovenskej kultúry v zahraničí,“ ozrejmila strana Hlas v stanovisku pre Denník N. Líder strany Hlas Pellegrini túto cestu vnímal ako služobnú, no podľa zistení denníka medzi ostatnými pracovnými cestami nebola evidovaná.

Pracovné cesty členov vlády vopred schvaľuje vláda, v tomto prípade sa tak však nestalo.

Inzercia

Expremiér tvrdí, že politici bežne chodia do zahraničia podporiť slovenských športovcov napríklad na hokejové či futbalové zápasy. „Nielen športovci, ale aj umelci si zaslúžia našu podporu,“ podotkol s tým, že na takúto cestu nie je nutné uznesenie vlády.

Bývalý predseda vlády Pellegrini je pripravený uhradiť všetky náklady za tento let, ak kontrolné inštitúcie dospejú k záveru, že cesta nespĺňa parametre služobnej cesty na využitie štátneho špeciálu.

„Išiel som reprezentovať krajinu, išiel som tam v dobrom úmysle podporiť nášho umelca. Ak som tým niekomu ublížil, urazil, následky ponesiem, náklady som pripravený uhradiť,“ uviedol v reakcii na informácie, že na akciu do Nemecka letel narýchlo vládnym špeciálom za štátne a nezaplatil.

„Každú cestu ústavného činiteľa schvaľuje vláda, to je prax. Veľvyslanectvá SR všade sú z princípu vždy k dispozícii, ak ústavný činiteľ cestuje do zahraničia,“ uviedol minister zahraničia Ivan Korčok. Cesty podľa neho zväčša zabezpečuje zastupiteľský úrad. „Ale ak sa rozhodne ústavný činiteľ inak, vezmeme to na vedomie,“ doplnil s tým, že nevie, ako to bolo v Pellegriniho prípade.

Premiér Igor Matovič považuje Pellegriniho let do Drážďan za „nechutne papalášsky“. Očakáva, že bývalý predseda vlády v piatok zaplatí svoj let na účet ministerstva vnútra. „Len sa veľmi obávam, že takýchto špinavostí napáchal desiatky,“ podotkol Matovič.
 

Dnes treba vedieť

pred 7 hodinami

"Komunikácia dospela do bodu, keď už právnici ani nie sú schopní detailne napísať dohodnuté opatrenia, keď sa v nich stráca samotné ministerstvo. Keď dôvera, najdôležitejšia zložka boja s pandémiou, úplne absentuje," hovorí Richard Kollár v ankete Postoja o roku s pandémiou.

pred 7 hodinami

Vo Švajčiarsku bude zakázané mať na verejných miestach zahalenú tvár. Vyplýva to z predbežných výsledkov nedeľného referenda, v ktorom za zákaz hlasovalo viac ako 52 percent voličov. Predbežné výsledky zatiaľ hlási 22 z 26 švajčiarskych kantónov, so zákazom súhlasilo 19 kantónov. Zákaz sa bude týkať nikábov a buriek, ktoré nosia moslimské ženy, ale aj lyžiarskych kukiel a nákrčníkov, akými si tvár zvyknú zahaľovať účastníci protestných zhromaždení. (tasr)

pred 8 hodinami

Slovenský futbalový reprezentant Juraj Kucka zaznamenal v nedeľu svoj šiesty gól v prebiehajúcom ročníku talianskej Serie A. Prispel ním k remíze AC Parma na ihrisku Fiorentiny 3:3. (tasr)

pred 9 hodinami

Návšteva pápeža Františka v Iraku vyvrcholila svätou omšou na štadióne v Arbíle, hlavnom meste autonómnej oblasti Kurdistan. Predtým hlava cirkvi navštívila Mosul a Karakoš, ktoré v uplynulých rokoch rozvrátili džihádisti z Islamského štátu. V pondelok ráno pápež odlieta z Bagdadu späť do Ríma. Viac informácií o trojdňovej apoštolskej ceste nájdete v našom spravodajskom súhrne.

pred 10 hodinami

V cirkvi by sme sa namiesto riešenia štrukturálnych zmien mal zamerať na posilnenie toho, čo je rokmi osvedčené – na tradíciu, myslí si kardinál Dominik Duka. „Z koronakrízy a jej spoločenských dopadov nás nezachráni hľadanie novôt, ale, naopak, hľadanie odpovede na otázku, čo sme urobili zle, čo sme nesprávne uprednostnili pred tým, čo má nejaký zmysel,“ povedal pražský arcibiskup v rozhovore pre český portál Christnet.

pred 11 hodinami

Slovenská tenistka Viktória Kužmová s Holanďankou Arantxou Rusovou sa stali víťazkami štvorhry na turnaji WTA 250 v Lyone. Ako nasadené jednotky zdolali vo finále kanadsko-srbský pár Eugenie Bouchardová, Olga Danilovičová 3:6, 7:5 a 10:7 v tzv. supertajbrejku. V druhom sete otočili z 1:4. Pre Kužmovú je to tretí deblový titul na okruhu WTA Tour. (tasr)