Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
21. január 2021, 16:56

Budaj dá prešetriť proces dotácií pre občianske združenie poradcu premiéra

Minister životného prostredia sa v súvislosti s prípadom občianskeho združenia, ktorého štatutárom je poradca premiéra a bývalý redaktor RTVS Pavol Kalinský, zároveň obrátil na ministerstvo financií.

Minister životného prostredia Ján Budaj dá oddeleniu vnútorného auditu prešetriť proces schválenia dotácii pre občianske združenie, ktorého štatutárom je poradca premiéra Pavol Kalinský. Envirorezort považuje tento výber za legitímny.

Budaj sa zároveň obrátil na ministerstvo financií, ktoré zastupuje Európsku úniu pri dohľade nad zákonnosťou európskych dotácií. 

Budaj odmieta podozrenia z údajného ovplyvňovania procesu schvaľovania poskytnutia dotácií. Občianske združenie Pre lepšiu spoločnosť sa prihlásilo a podalo svoje dve žiadosti ešte v roku 2019.

"Keďže v danej výzve boli alokované dostatočné finančné prostriedky a občianske združenie splnilo všetky formálne podmienky a požiadavky, riadiaci orgán ministerstva musel žiadosť schváliť," uviedol hovorca Ministerstva životného prostredia Pavol Fejér. Rezort deklaruje, že na podmienky, proces schvaľovania a nastavenie kritérií výzvy nemali vplyv ani šéf envirorezortu ani premiér Igor Matovič.

Predložená žiadosť v rámci Operačného programu Kvalita životného prostredia musí spĺňať všetky podmienky definované vo výzve. Vyhodnocovanie splnenia podmienok sa realizuje v nadväzných fázach cez vopred stanovené objektívne kritériá tak, aby bol minimalizovaný subjektívny názor osôb, vysvetľuje Budaj.

Inzercia

Pokračuje, že žiadosti sa posudzujú v dvoch úrovniach, na administratívnej a odbornej. Podmienky výzvy na predkladanie žiadosti o nenávratné finančné prostriedky zverejnilo minulé vedenie ministerstva životného prostredia v septembri 2017. Predložených bolo deväť žiadostí a z nich bolo kladne posúdených šesť.

"Systém posudzovania vylučuje akékoľvek subjektívne ovplyvňovanie a uspeje každý, kto splní vopred zverejnené kritéria," poznamenal Budaj.

Občianske združenie Pre lepšiu budúcnosť malo dostať dve dotácie z eurofondov vo výške takmer 390-tisíc eur. Kalinský odmietol spájanie úspešnosti projektov s jeho súčasným pôsobením na poste poradcu premiéra. Zdôraznil, že projekty sa predkladali ešte za predchádzajúceho vedenia. Dodal tiež, že nie je štátny zamestnanec ani verejný funkcionár a jeho pozícia je apolitická.

Strana Hlas-SD žiada odstúpenie ministra Budaja pre dotácie. Požaduje aj zrušenie oboch dotačných zmlúv.

Dnes treba vedieť

pred 25 minútami

Predseda SaS Richard Sulík zvolal na dnes večer mimoriadnu republikovú radu a poslanecký klub strany. Chcú hovoriť o spôsobe, ako vyvodiť zodpovednosť, baviť sa budú aj o možnom odchode strany z vládnej koalície. (Na telo, TV Markíza)

pred 51 minútami

Peter Sagan odštartuje novú sezónu v Taliansku etapovými pretekmi Tirreno-Adriatico. Nepredstaví sa tak na klasike Strade Bianche. Sagan mal počas tréningového pobytu v Španielsku pozitívny test na koronavírus spoločne s tímovými kolegami Jurajom Saganom a Erikom Baškom. "Peter sa zotavuje. Pokiaľ bude tento proces v nasledujúcich dňoch prebiehať podľa plánu, predstaví sa na Tirreno-Adriatico," oznámil tím Bora-Hansgrohe. (tasr)

pred hodinou

Ministerka spravodlivosti a podpredsedníčka strany Za ľudí Mária Kolíková pripustila, že hrozí rozpad poslaneckého klubu Za ľudí. Označila to za vážnu situáciu. Potvrdila, že o situácii v koalícii a v strane má hovoriť predsedníctvo Za ľudí.

pred hodinou

Ivan Korčok nepovedal, či je v hre jeho demisia. Chce najprv hovoriť s najvyššímu ústavnými činiteľmi a rozhodujúce preňho je, čo sa ďalej stane po nákupe ruskej vakcíny, ktorý nazval "pošmyknutím". Slovensku podľa neho hrozí pokazenie reputácie v zahraničí.

pred hodinou

„Prekvapilo ma, akého šťastného som videl včera Andreja Danka," vraví minister Korčok. „Naposledy som ho tak šťastného videl, keď bozkával kapitánske výložky." Nákup ruskej vakcíny považuje Korčok za "lapsus". Osobne ho mrzí odchod Tomáša Valáška, ktorý opustil vládnu koalíciu práve pre nákup Sputnika.

pred hodinou

Ministerstvo vnútra pomohlo rezortu školstva s rozvozom respirátorov FFP2 pre školy po celom Slovensku. Správa štátnych hmotných rezerv pridelila pre materské, základné a stredné školy celkovo 270-tisíc kusov. (tasr)