Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
20. január 2021, 17:23

Koronavakcína

Slovensko nakúpilo ďalšie 4 milióny vakcín. Niektorých kňazov zaočkujú skôr

Slovensko nakúpilo ďalšie 4 milióny vakcín. Niektorých kňazov zaočkujú skôr

Zdroj: MZ SR

Dodatočné objednávky by mohli prísť už v druhom štvrťroku. Slovensko má podľa premiéra dosť vakcín pre 85 percent dospelých.

Kým ešte donedávna vyzeralo, že Slovensko bude mať problém s očkovaním pre nedostatok vakcín, v pondelok večer sa situácia zmenila a ministerstvu zdravotníctva sa podarilo zakontrahovať vyše 4 milióny ďalších mRNA vakcín proti Covidu-19. Oznámili to na tlačovej konferencii premiér Igor Matovič s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím.

K už zarezervovaným 2,4 miliónom vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech sa rezortu zdravotníctva podarilo zakontrahovať ďalších 3,4 milióna. Slovensko nakúpilo aj necelých 602-tisíc vakcín od americkej firmy Moderna. Tých bude po navýšení dodávok dokopy 1,5 milióna. Spolu má tak Slovensko od oboch spoločností k dispozícii viac ako 7,4 milióna vakcín, čo znamená, že zaočkovať nimi budeme môcť 3,7 milióna ľudí. 

Podľa Igora Matoviča by malo byť vakcín dostatok pre 85 percent dospelých ľudí.

„Mať cieľ zaočkovaných 85 percent ľudí, to by sme boli celkom dobrí a možno by sme boli aj špičkou v Európe,“ podotkol Matovič. Dodal, že treba držať palce obom vakcinačným firmám, aby stíhali vyrábať vakcíny.

Vzhľadom na to, že ide o drahšie očkovacie látky, bude nákup podľa premiéra finančne náročnejší, i keď dodal, že všetky krajiny EÚ kupujú vakcíny za rovnakú cenu. Vláda podľa Matoviča pristúpila k tomuto kroku preto, aby zabezpečila dostatok schválených vakcín. V prípade, žeby však Slovensku ostali navyše, verí, že sa nájdu krajiny, ktoré ich odkúpia. 

V súvislosti s očkovaním populácie ľudí vo vekovej skupine od 18 do 45 rokov, ktorá tvorí približne polovicu dospelej populácie, avizoval, že v prípade stabilných dodávok by k nemu mohlo dôjsť začiatkom augusta. V prípade schválenia vakcíny AstraZeneca by sa tak mohlo stať už v júni. Podľa harmonogramu by tak mala byť na prelome septembra a októbra zaočkovaná väčšina Slovákov obomi dávkami.

Vakcína od spoločnosti Pfizer-BioNTech. Foto – TASR/AP

Státisíce vakcín od AstraZeneca možno už vo februári

Minister zdravotníctva potvrdil, že v prípade schválenia vakcíny od anglicko-švédskeho konzorcia AstraZeneca by mali byť na Slovensku k dispozícii už počas februára. Malo by prísť 360-tisíc dávok z celkovo zazmluvnených až 3,6 milióna.

Európska lieková agentúra (EMA) danú očkovaciu látku však ešte neschválila, hoci vo Veľkej Británii sa už používa. EMA o nej definitívne rozhodne 29. januára. Krajčí očakáva jej skoré schválenie.

Podľa jeho slov ešte nedávno hrozil výpadok vakcín aj od firmy Pfizer, hoci nakoniec zabezpečili 46-tisíc dávok vakcíny Comirnaty. Ide zhruba o desať percent menej z pôvodne avizovaného počtu a miesto pondelka prišli až v stredu. Najviac by sa to však malo prejaviť budúci týždeň, keď by mal byť výpadok ešte výraznejší.

Výrobca vakcíny podľa slov šéfa zdravotníctva sľúbil, že sa bude snažiť avizované výpadky doplniť. Zvýšenie dodávok by mohlo byť možné od polovice februára.

Prečítajte si, ako vyzerá nový očkovací plán: Začala platiť nová stratégia, učitelia dostanú vakcínu medzi poslednými Zdieľať

Ministra zdravotníctva zároveň teší, že vakcinácia sa na Slovensku postupne rozbieha. V súvislosti so zvýšením dodávok tvrdí, že rezort myslí na to, aby bolo vakcín dosť na preočkovanie.

Preočkovávať bude Slovensko vakcínou proti novému koronavírusu na 28. deň po prvej dávke. Podľa Krajčího ide o úplne bezpečný interval, ktorý sa bude používať pri oboch typoch vakcín – od konzorcia Pfizer/BioNTech aj od Moderny.

Inzercia

Rovnako avizoval, že budúci týždeň sa pre veľký záujem v rámci Bratislavy otvoria ďalšie štyri vakcinačné centrá. 

Krajčí prosí seniorov, aby sa hlásili na voľné očkovacie kapacity, aby sa nestalo, že v niektorých okresoch na východe Slovenska nebudú mať naplnené miesta. V niektorých vakcinačných centrách sú už podľa neho voľné kapacity na to, aby zaočkovali seniorov nad 85 rokov. Formulár na očkovanie je dostupný na portáli korona.gov.sk.

Do vakcinácie sa môžu po novom zapájať už aj kňazi, ktorí poskytujú chorým v nemocniciach duchovné služby.

Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie spolu s ministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Foto – TASR/Jakub Popelka

Rezort zdravotníctva o niekoľko dní spustí aj očkovaciu kampaň. Podľa premiéra je to však ešte skoro, keďže nasledujúci polrok bude po očkovaní aj pre nedostatok vakcín stále veľký dopyt. Napriek tomu zatiaľ najlepšiu očkovaciu kampaň podľa neho urobila bývalá tenistka Dominika Cibulková, ktorá bola neprávom prednostne zaočkovaná. 

Bezpríznakoví pozitívni by si mali urobiť test na protilátky

Minister zdravotníctva sa venoval aj ľuďom, ktorí si už prešli ochorením Covid-19. Tí, ktorí ho prekonali s klinickými príznakmi, by mali podľa neho dostať od lekára potvrdenie o prekonaní choroby aj bez zistenia, či majú v krvi protilátky. Osoba, ktorá mala pozitívny test na koronavírus, ale nemala príznaky, by si podľa slov ministra mala dať urobiť aj test na protilátky, keďže by mohla prenášať nákazu.

Krajčí zároveň poprosil lekárov, aby nevyberali od pacientov poplatky za vystavenie takéhoto potvrdenia, hoci dodal, že majú na to právo. Onkologickí pacienti, ktorí sa nepôjdu testovať, sa pri kontrole výnimky môžu preukázať lekárskou správou.

Minister lekárov tiež vyzval, aby pomohli odľahčiť nemocnice, ktoré sú veľmi preťažené. Poznamenal, že v utorok bolo v slovenských nemocniciach doposiaľ rekordné množstvo pacientov. Všetci pacienti, ktorí prišli do nemocníc, však podľa Krajčího dostali zdravotnú starostlivosť.

Britská mutácia bola na Slovensku už v novembri, ukázali ju aj vzorky z Trenčína Zdieľať

V súvislosti s plošným testovaním tiež avizoval rozdávanie respirátorov FFP2 pre ľudí s pozitívnym výsledkom. Tieto respirátory odporúča nosiť, nechce ich však zavádzať ako povinnosť. Rovnako vláda zatiaľ neplánuje na ich kúpu znižovať DPH.

Premiér v súvislosti s britskou mutáciou tvrdí, že by sa mali zmrazené vzorky z Trenčína pretestovať ešte raz. Malo by sa to spraviť testami, ktoré vyvinul vedec Pavol Čekan. Chce potvrdenie, či 57 percent vzoriek z plošného decembrového testovania v Trenčíne, boli ľudia nakazení už britskou mutáciou koronavírusu. Ak by sa to potvrdilo, bola by to podľa predsedu vlády dobrá správa. Znamenalo by to, že Slovensko má za sebou vrchol, skonštatoval s tým, že ak sa to nepotvrdí, tak rastová krivka Slovensko ešte len čaká.

„Pokiaľ by tu bol tento variant prítomný na jeseň, tak by to len dokresľovalo celú vážnu situáciu, ktorú sme tu mali, a to, že ten lockdown nezabral tak, ako by sme možno čakali,“ poznamenal minister zdravotníctva.

Dnes treba vedieť

pred 5 hodinami

Robotické vozidlo Perseverance (Vytrvalosť) v piatok absolvovalo prvú jazdu na povrchu Marsu. Misia NASA pristála vo štvrtok 18. februára. Experti odvtedy preverovali systémy vozidla vrátane robotického ramena. (tasr)

pred 6 hodinami

Taliansko zaznamenalo vlani najvyšší ročný počet mŕtvych od 2. svetovej vojny. Štatistický úrad ISTAT oznámil, že v roku 2020 bolo v krajine 746 146 úmrtí. Je to o 15 percent viac než priemer pre roky 2015 až 2019. (tasr)

pred 7 hodinami
pred 7 hodinami

Šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok trvá na tom, že rokovania maďarského ministra zahraničných vecí Pétra Szijjártóa v Komárne s poslancom OĽaNO Györgym Gyimesim v súvislosti so zákonom o štátnom občianstve boli neprijateľné, keďže ide o výsostnú vnútroštátnu záležitosť. "Pokiaľ som minister zahraničných vecí, vždy budem brániť záujmy a suverenitu Slovenskej republiky a Národnej rady, ktorá o tomto dôležitom zákone rokuje," napísal na sociálnej sieti. (tasr)

pred 7 hodinami

Petrovi Tóthovi môžeme veriť, že vedel len o zámere rozpracovať a sledovať novinárov, nie o vražedných plánoch Kočnera. Lenže – aj sledovanie a odpočúvanie kohokoľvek, kto nie je podozrivý z trestnej činnosti, by malo byť protiprávne a trestné. Je správne, že NAKA v tejto veci začala stíhanie. Malo by poslúžiť nielen ako trest, ale aj ako odstrašujúci precedens. Dag Daniš komentuje hlavné udalosti týždňa.