Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Dnes treba vedieť
19. január 2021, 17:08

Úloha hodnotiacich komisií sudcov je formálna, tvrdí predseda Najvyššieho súdu

Ján Šikuta napriek tomu víta ich sfunkčnenie, čo umožní kariérny postup sudcov.

Úloha hodnotiacich komisií sudcov bola formálna a domnievam sa, že taká aj zostane. V rozhovore pre TASR to uviedol predseda Najvyššieho súdu (NS) SR Ján Šikuta.

„V minulosti tieto komisie hodnotili sudcov vždy veľmi blízko plnému počtu bodov. To znamená, že podľa môjho názoru nemali tieto hodnotenia výpovednú hodnotu,“ poznamenal. Zároveň privítal, že sa Súdnej rade SR v piatok podarilo sfunkčniť jednu z dvoch hodnotiacich komisií, čo umožní realizovanie výberových konaní sudcov a ich postup na vyšší súd.

„Takto je legislatíva nastavená, rešpektujeme to. Ide nám o to, aby systém nebrzdil proces kariérneho postupu, ktorý by mal byť plynulý. O to sa snažím od nástupu do svojej funkcie,“ upozornil Šikuta s tým, že súdy vyššieho stupňa si vytvárajú predstavu o kvalite sudcov nižšej inštancie na základe ich rozhodovacej činnosti.

Predseda NS SR očakáva, že opätovné naštartovanie výberových procesov bude určitý čas trvať. „Keďže tieto hodnotiace komisie absentovali viac ako pol roka a hodnotia sudcov v celej republike, nazhromaždil sa počet sudcov, ktorí majú byť hodnotení,“ doplnil.

V praxi to podľa neho znamená, že ak by Najvyšší súd v najbližších dňoch aj vypísal výberové konania, uskutočnia sa najskôr o niekoľko mesiacov.

Inzercia

Dnes treba vedieť

pred 4 hodinami

Európska komisia schválila plány Slovenska. Podporí zariadenia kombinovanej výroby elektriny a tepla vo vysokoúčinných kogeneračných zariadeniach napojených na siete diaľkového vykurovania na Slovensku. (tasr)

pred 5 hodinami

Slovenskú ekonomiku a spoločnosť čakajú veľké zmeny, v ktorých kvalitné vysoké školy buď zohrajú nezastupiteľnú úlohu, alebo môžu viditeľne chýbať. Vyhlásila to prezidentka Zuzana Čaputová po stretnutí s rektormi slovenských vysokých škôl, s ktorými hovorila o chystanej novele vysokoškolského zákona. 

„Ide o veľa“, povedali mi na stretnutí v Prezidentskom paláci rektor Univerzity Komenského Marek Števček, rektor...

Uverejnil používateľ Zuzana Čaputová Štvrtok 4. marca 2021
pred 5 hodinami
pred 5 hodinami

Zatiaľ čo u Matoviča sme si na úlety zvykli, pri ministrovi zahraničia bola voľba neprimeraného slovníka prekvapením. Minister Korčok označil za zjavné, že Sputnik chce pôsobiť na európskom trhu, ale nechce tu byť registrovaný. Preto vraj nie je len vakcínou, ale „nástrojom hybridnej vojny“. Prešli len hodiny a zjavné je niečo iné. Komentuje Jozef Majchrák.

pred 6 hodinami

Rakúska lyžiarka Katharina Liensbergerová sa už nevie dočkať pretekov Svetového pohára v Jasnej a verí, že sa jej v slovenskom stredisku podarí zabojovať o dobré umiestnenia. Čerstvá dvojnásobná majsterka sveta z Cortiny d'Ampezzo už dorazila do dejiska víkendového podujatia. (tasr)